به گزارش پارس نیوز، 

نگاهی به برخی منابع عرب زبان منطقه حاکی از این است که موضوع تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران و پیشنهاد واشنگتن مبنی بر آمادگی برای گفتگوی بدون پیش شرط با تهران همچنان در صدر محور‌های خبری این منابع درارتباط با ایران است.

در این خصوص برخی روزنامه‌ها با پرداختن به موضوع تحریم‌ها علیه ایران و مشکلات اقتصادی موجود پیش بینی کردند ایران بالاخره پای میز مذاکره با آمریکا حاضر خواهد شد.

در همین ارتباط برخی روزنامه‌های سعودی و اماراتی از عبارت "نوشیدن جام زهر" برای گفتگوی آمریکا با ایران استفاده کردند و مدعی شدند ایران ناچار می‌شود، جام زهر را بنوشد.

در این میان برخی منابع اعلام کردند، موضع ایران مبتنی بر این است که از گفتگو با آمریکا ترسی ندارد، اما موضوع بی اعتمادی به واشنگتن است.

روزنامه الشرق الاوسط در این باره نوشت: اولین واکنش حسن روحانی رئیس جمهور ایران به پیشنهاد آمریکا این بود که واشنگتن را به جنگ روانی علیه ایران و ایجاد دسته بندی در بین مردم ایران متهم کرد.

این روزنامه در مطلب دیگری مدعی شد عوامل متعدد داخلی، منطقه‌ای و بین المللی در سطح سیاسی و اقتصادی دولت ایران را دیر یا زود مجبور خواهد کرد پای میز مذاکره‌ای که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بار‌ها پیشنهاد آن را مطرح کرده است، بنشیند.

الشرق الاوسط در ادامه مدعی شد ایران در برابر دو گزینه قرار دارد یا رد مذاکرات و پذیرفتن عواقب این تصمیم و یا اعلام تمایل به مذاکره.

این روزنامه در یک مطلب دیگر با ادعای اینکه ایران اعتراف کرد که انصار الله به دستور آن دو نفت کش سعودی را هدف قرار دادند نوشت: سخنگوی سپاه رسانه‌ها را به انتقال نادرست صحبت‌های او در این خصوص متهم و آن را به احتیاط و دقت در نقل اخبار فراخواند.

روزنامه الحیات نیز با پرداختن به موضوع تحریم‌های آمریکا علیه ایران نوشت: اروپا شرکت‌های خود را که در ایران فعالیت دارند، تشویق می‌کند و روسیه نیز ناامیدی شدید خود را از تصمیم واشنگتن در این خصوص ابراز داشته و اعلام کرد آمریکا به دنبال نابودی توافق هسته‌ای است.

روزنامه عکاظ از دیگر روزنامه‌های عربستان سعودی نیز در مطلبی با عنوان " ایران زیر بار تحریم ها" نوشت: سوالی که مقامات ایران باید از خود بپرسند، اینکه واکنش کشور‌های عربی به این تحریم‌ها چیست؟

این روزنامه مدعی شد: در پاسخ به طور خلاصه می‌توان گفت که ملت‌های منطقه از این وضعیت احساس آرامش و رضایت دارند، زیرا مقامات ایران به ملت‌های عرب این پیام را دادند که کشمکش با آنان بر سر ماهیت و وجود قومیتی و هویتی آنان است.

موضوع تحریم‌های آمریکا در برخی دیگر از روزنامه‌های عربی از جمله الاهرام مصر و البیان امارات متحده عربی نیز بازتاب داشت به این معنی که الاهرام نوشت: آمریکا به دنبال فشار بر تهران است تا نارضایتی مردم از دولت در ارتباط با شرایط سخت معیشتی افزایش یابد.

روزنامه البیان نیز مطلبی با عنوان "توفان تحریم‌های بازدارنده آمریکا ایران را در نوردید" ادعا کرد: ایرانی‌ها خشمگین هستند و به عقیده برخی از آنان در نهایت جام زهر نوشیده خواهد شد.

اما روزنامه الرای کویت در مطلبی با عنوان " تومان در صرافی‌های کویت مردود مردود" نوشت: تاثیر اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران فقط به این کشور محدود نمانده است بلکه در بازار‌های جهانی امتداد یافته است و در همین ارتباط بسیاری از صرافی‌های کویت از بیم تغییرات پی در پی قمیت ارز ایران، از تعامل با ریال این کشور امتناع دارند.

روزنامه الاخبار نیز با اشاره به تحولات لبنان مطلبی با عنوان "دولت حریری و برگه ایرانی – سعودی منتشر کرد و نوشت: تمام نشانه‌ها حاکی از این است که تشکیل دولت تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاده است.

این روزنامه در مطلبی دیگر تهدید‌های بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران را در راستای حمایت از عربستان سعودی علیه ایران و در تلاش برای حفظ منافع اقتصادی دانست.

"روز بعد از تحریم ها" مطلب دیگری است که این روزنامه منتشر کرد و نوشت: بر خلاف انتظار اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران تا این لحظه تاثیر روشنی بر بازار‌های ایران و اقتصاد آن نداشته است و برعکس آنچه پیش بینی می‌شد اکنون بازار طلا و ارز در ایران اندکی بهبود یافته است.

پایگاه خبری العهد نیز در مطلبی با عنوان " ایران در رویارویی با ترامپ.. کشمکش قدرت" نوشت: ترامپ تصور می‌کند ایران کشور ضعیفی است و با محاصره می‌تواند طومار آن را بپیچد، اما این کوته بینی او ناشی از این است که از تاریخ ایران اسلامی بی اطلاع است؛ تاریخی که امام خمینی (ره) از حدود ۴۰ سال پیش آن را ترسیم کرد و مشخصه بارز آن خودداری از تسلیم شدن در برابر دیکته‌های آمریکا شیطان بزرگ است.

روزنامه الشروق الجزایر نیز در مطلبی با عنوان "ایران و آمریکا و بازی مرگ" ضمن اشاره به توانمندی‌های ایران در سطوح مختلف و آخرین تحولات منطقه‌ای نوشت: آمریکا با بهانه‌های واهی درصدد ضربه زدن به ایران و سایر کشور‌های اسلامی است، زیرا چشم ندارد قدرت این کشور‌ها را ببیند در حالی که اکنون فرصت امتیاز دهی‌های ایران، ترکیه، کشور‌های عربی و اسلامی به یکدیگر و مقابله با آمریکا فراهم است.