مصطفی حسینی، کارشناس سیاسی، «تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال می‌شود.» این جمله شاید یکی از پر کاربردترین جملات خبری در طول ۴۰ سال عمر انقلاب اسلامی است که رسانه‌های گوناگون جهان آن را گزارش داده‌اند، جمله‌ای تکراری که حالا جزئی از زندگی مردم ایران شده و تحریم‌های آمریکا و همدستانش موضوعی جدید برای ایرانیان نیست.

سیاست‌های ایالات متحده علیه کشورمان در دوران پس از انقلاب اسلامی ضربه زدن تا جایی که ممکن است بوده و هر دولتی که کلید کاخ سفید را در دست گرفته، همان راه و روش قبلی را در مقابل ما به کار بسته است.

اما نکته مهم در برخورد با تحریم‌های آمریکایی‌هاست که توسط طیف‌های گوناگون سیاسی در ایران روش‌های مختلفی به کار گرفته و نتایج گوناگونی رقم خورده است.

جناح لیبرال اصلاح طلب در تمام این سالیان اعتقاد داشته باید با غربی‌ها به ویژه آمریکا مذاکره و تعامل داشت تا مشکلات میان دو کشور حل شود و در مقابل جناح انقلابی و پایبند به اصول انقلاب اسلامی معتقد بوده تنها راه مقابله با آمریکا ایستادگی و تکیه بر ظرفیت داخلی است زیرا هر گاه ایران ذره‌ای از مواضع خود کوتاه آمده، آمریکایی‌ها چند قدم جلو آمده‌اند و به فشارها افزوده‌اند.

اگر چه نتایج خوشبینی به مذاکره با آمریکایی‌ها در عهدنامه برجام کاملاً مشهود است و حتی جهان به خوبی این پیام را دریافت کرد که آمریکایی‌ها زیر قول و قرار خود زده و به تعهدات خود پایبند نیستند اما همچنان عده‌ای در داخل کشوربا وجود دستاورد «تقریباً هیچ» هنوز طرفدار مذاکره هستند.

سیاست آمریکا علیه ایران اگر چه تغییری نکرده اما اسلوب و روش آنها در برنامه ریزی 

و اجرای نقشه‌های مختلف همواره تغییر کرده است، روزگاری با لبخند جان کری و اوباما و روزی دیگر با تهدیدهای توخالی ترامپ ایران را تهدید می‌کنند.

یکی از سیاست‌های شیطان بزرگ ایجاد فاصله میان مردم و مسئولان و از بین بردن حس اعتماد مردم به آنان است. چند نکته زیر قابل تأمل است:

۱. اعتماد و اعتقاد مردم و نظام به مسئولان، بزرگ‌ترین سرمایه کشور است که باید به بهترین شکل حفظ شود، دولتمردان با عملکرد خود نگذارند این اعتماد ضعیف شود و با اصلاح امور و تکیه بر اصول و آرمان‌های انقلاب این مهم را حفظ کنند.

۲. مهم‌ترین مشکل امروز مردم وضعیت معیشتی آنهاست، دولت باید به شکل جهادی و با غیرت مشکلات معیشتی مردم را رفع کند، دولت باید با مردم صادق باشد و اقدامات مثبتی که انجام داده را تشریح کند تا باور پذیری مردم برای حل مشکلات بیشتر از گذشته شود.

۳. مردم انتظار برخورد قاطع با مفسدان در همه سطوح مسئولان را دارند، اینکه آقازاده‌ای زندگی لاکچری خود را در شبکه‌های اجتماعی به نمایش می‌گذارد یا دیگری از حقوق نجومی پدرش به عنوان سهمش از سفره انقلاب می‌گوید اصلاً قابل پذیرش و درک نیست، افکار عمومی این مباحث را هضم نمی‌کند.

۴. دولت باید سریعاً آشفته بازار ارز و سکه را کنترل کند، چگونه امکان پذیر است که هر ساعت و ثانیه قیمت دلار و سکه افزایش پیدا می‌کند، دولت باید با عوامل اختلال این بازار به جدیت و قاطعانه برخورد کند.

۵. قوه قضائیه باید با اقتدار به برخورد با مفسدان همان‌گونه که در پرونده‌های مختلف ورود کرده، این راه را ادامه دهد و مردم را از نتایج اقدامات خود آگاه سازد و بدون مماشات با هر مسئولی که به سوء مدیریت به منابع و منافع کشور آسیب وارد کرده قاطعانه برخورد کند.

۶. نتظار مردم تغییر مدیران ناکارآمد، خسته و بی انگیزه دولتی است. شخص رئیس جمهور باید با تغییرات در کابینه و ترمیم تیم اقتصادی این انتظار بحق مردم را برآورده سازد.

نکته آخر اینکه رهبری معظم انقلاب اسلامی با رهنمودهای خود همواره بر اقتصاد مقاومتی تاکید کرده‌اند، دولت باید با درس گرفتن از مذاکرات برجام که سودی را عاید کشور نکرد، هرچه سریعتر سیاست اصلی و مهم اقتصاد مقاومتی در حل مشکلات اقتصادی را عملیاتی و اجرایی کند، در روزهای آینده که با تحریم‌های شدیدتری از سوی دشمنان قسم خورده کشور مواجه خواهیم شد، تنها راه حل تکیه بر ظرفیت داخلی است تا بتوانیم در مقابل آمریکا بایستیم. باید مراقب صیانت اعتماد مردم به نظام و کشور و مسئولان باشیم.