به گزارش پارس نیوز، 

در نشست گذشته اوپک علی‌رغم مخالفت ایران و چند کشور دیگر، عربستان سعودی و برخی از کشورهای عربی در راستای فشار آمریکا بر افزایش تولید نفت تأکید کردند روندی که سبب شد علی‌رغم میل ایران این موضوع به تصویب کشورهای عضو اوپک برسد.

 

سیاست‌های خصمانه و تحریمی آمریکا بعد از خروج از برجام به شدت در حال افزایش است و ما شاهدیم که ترامپ مقامات بسیاری از کشورهای جهان را به عدم خرید نفت از ایران تهدید کرده است که تا به امروز این موضوع به دلیل عدم موافقت کشورها عملیاتی نشده است.

بعد از تهدیدات متعدد ترامپ در قبال تحریم‌های جدید علیه ایران و سخنان صریح وی پیرامون جلوگیری از صادرات نفت ایران رئیس‌جمهور کشورمان در اظهاراتی صریح و قاطعانه بیان کرد اگر مشکلی در روند صادرات نفت ایران ایجاد شود تنگه هرمز را خواهد بست، سخنانی که واکنش بسیاری از مقامات آمریکایی را در پی داشت چرا که تنگه هرمز گذرگاه اصلی کشورها برای انتقال نفت است.

بعد از اظهارات روحانی بسیاری از مقامات آمریکا بستن تنگه هرمز را باعث وقوع جنگ در منطقه دانستند و این سؤال را مطرح کردند که ایران امکان مقابله با ناوهای آمریکایی در این منطقه را ندارد از این رو در گفت‌وگو با محمدجواد جمالی نوبندگانی دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس زوایای بسته شدن تنگه هرمز را مورد بررسی قرار دادیم.

جمالی نوبندگان در ابتدا با اشاره به اینکه ایران از هر اقدامی در جهت مقابله با کاهش صادرات نفت خود استفاده خواهد کرد تصریح کرد: «مردم ایران همواره با وجود تحریم‌های نفتی و غیرنفتی آمریکا و متحدان این کشور شرایط و روزهای سختی را سپری کردند اما در برابر دشمنان سرخم نکردند».

وی تصریح کرد: «با توجه به اینکه آمریکا سیاست‌های نادرستی را در جهت تحریم ایران به خصوص در حوزه نفت با فشار آوردن بر کشورهایی که نفت ایران را خریداری می‌کنند ایجاد کرده است رویکرد مقامات و مسئولین کشورمان در راستای بستن تنگه هرمز که موقعیت استراتژیک مهمی در منطقه خلیج‌فارس محسوب می‌شود به موقع و سنجیده بود».

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار کرد: «اینکه مقامات آمریکایی بستن تنگه هرمز را علت وقوع جنگ جدیدی در منطقه خلیج فارس دانستند نشان از تزلزل و ترس آن‌ها از تهدید ایران است چرا که می‌دانند با عملیاتی شدن این موضوع عملاً سیاست‌های نفتی آن‌ها با مشکلات متعددی رو به رو خواهد شد».

بدون شک امکان بستن تنگه هرمز در صورت افزایش فشار آمریکا بر ایران در حوزه نفتی وجود دارد چرا که ایران در جهت حفظ منافع خود از هیچ اقدامی دست بر نمی‌دارد.

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه توان دفاعی ایران برای همه کشورهای جهان اثبات شده است گفت: «قطعاً اگر زمانی ایران اقدام به بستن تنگه هرمز کنند این اقدام در جهت منافع ملت ایران صورت گرفته است و هیچ نگاه جنگ طلبانه ای در پس آن وجود ندارد چرا که تاریخ به خوبی ثابت می‌کند که ایران کشور جنگ‌طلبی نیست».

جمالی تاکید کرد: «صادرات نفت یکی از نقاط قوت و از منابع اصلی درآمد کشورمان محسوب می‌شود از این رو بدون شک ما از هر اقدامی در جهت حفظ منافع ملی خودمان استفاده خواهیم کرد».

وی خاطرنشان کرد: «مقامات آمریکایی و به خصوص ترامپ باید به خوبی بدانند که سیاست‌های خصمانه آن‌ها در قبال ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ تاثیری در مقاومت مردم و مسئولان ایرانی نداشته است بلکه آن‌ها را برای مقابله با آمریکا مصمم‌تر کرده است».

دبیر کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان اظهار کرد: «بدون شک امکان بستن تنگه هرمز در صورت افزایش فشار آمریکا بر ایران در حوزه نفتی وجود دارد چرا که ایران در جهت حفظ منافع خود از هیچ اقدامی دست بر نمی‌دارد».