به گزارش پارس نیوز، 

 

پس از آنکه تقاضای سوال جمعی از نمایندگان از رئیس جمهور که در ۵ محور و در خصوص مسائل اقتصادی کشور تهیه شده، با لابی دولت از حد نصاب افتاد، این اختلاف نظر میان این عده از نمایندگان و هیات رئیسه پیش آمد که آیا پس گرفتن تعدادی از امضاها در مهلت ۱۰ روزه قانونی صورت گرفته یا پس از انقضای مهلت بوده است؟ بر این اساس، موضوع به کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی ارجاع شد تا در آنجا بررسی و اظهارنظر شود.

اما بررسی‌های نشان می‌دهد، کمیسیون تدوین آیین‌نامه نیز پاسخ روشنی به این موضوع نداده و آن را به هیات رئیسه مجلس ارجاع داده است؛ البته جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت امروز در صحن مجلس اعلام کرد که رئیس این کمیسیون اظهارنظر کرده است که مهلت انصراف منقضی نشده بوده و لذا سوال از حد نصاب افتاده است. 

عزت الله یوسفیان ملا رئیس کمیسیون تدوین آئین نامه داخلی مجلس هم در پاسخ به اظهارات نماینده مردم رشت گفت: درخواست هیئت رئیسه در خصوص اعلام نظر کمیسیون مبنی بر اینکه آیا مهلت پس گرفتن امضاها برای سوال از رئیس جمهور منقضی شده بوده یا خیر، در کمیسیون بررسی شد و در مجموع نظر اعضای کمیسیون این بود که این مسئله را هیئت رئیسه خودش باید تفسیر کند.

وی افزود: من هیچ پاسخی به نامه هیئت رئیسه نداده‌ام و این ادعا که من پاسخ داده ام و گفته ام مهلت منقضی نشده، دروغ است؛ اگر کسی نامه ای از من سراغ دارد ارائه کند.

در همین حال، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس هم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: روز گذشته آقای وکیلی عضو هیئت رئیسه نامه ای از کمیسیون تدوین آئین‌نامه به من نشان داد که اسم آقای یوسفیان ملا در پای آن بود، اما این نامه بدون امضاء بود و در آن اظهارنظرهایی شده بود.

وی افزود: این موضوع را باید بررسی کنیم که تکلیف سوال از رئیس جمهور چه می‌شود، هرچند به هر حال به نظر من، آئین‌نامه مجلس روشن است و باید طبق همان عمل کنیم.

ابهام در خصوص سرنوشت دومین سوال از رئیس جمهور در حالی وجود دارد که هنوز پاسخ روشنی به آن داده نشده است.

دومین سوال نمایندگان از رئیس جمهور در ۵ محور به شرح زیر تهیه شده است؛

۱ـ چرا دولت جنابعالی در کنترل قاچاق که یکی از مهمترین عوامل فلج کردن تولید ملی است، موفق نبوده است؟

۲ـ علت استمرار تحریم‌های بانکی با گذشت بیش از دو سال از آغاز اجرای برجام، با وجود ایفای همه تعهدات برجامی ایران چیست؟

۳ـ چرا دولت تدبیر و امید نسبت به آمار بیکاری مفرط، توجه شایسته‌ای ندارد؟

۴ـ علت رکود اقتصادی شدید چندین ساله در دولت جنابعالی با وجود وعده‌ها و اعلام‌های مکرر "عبور از رکود" چیست؟

۵ـ علت افزایش شتابان نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی چیست؟