به گزارش پارس نیوز، 

پایگاه اینترنتی نشریه بلومبرگ اعلام کرد: مایا کوچیانچیک، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل به خبرنگاران گفت: ایده کلی بر این مبنا قرار دارد که توافق هسته‌ای کنونی پابرجا بماند. این توافق را می‌توان مبنای همکاری آتی دو جانبه قرار داد. برجام در حال اجراست و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم عمل به آن را راستی آزمایی کرده است. این توافق حاصل ۱۲ سال تلاش فشرده دیپلماتیک است و شورای امنیت سازمان ملل هم بر آن صحه گذاشته است.  

کوچیانچیک افزود: ما بر این باوریم که اجرای برجام بایستی تا زمانی که ایران به تعهدات هسته‌ای خود پایبند است، ادامه داشته باشد. توافقی داریم که در گذشته به اجرا درآمده و نتیجه بخش بوده است؛ لذا ما قصد داریم هر کاری از دست مان بر می‌آید انجام بدهیم تا آن را زنده نگه داریم.

اتحادیه اروپا شامل ۲۸ کشور عضو و به ویژه بزرگترین اعضای آن تلاش می‌کنند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را حفظ کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته خروج این کشور را از توافق هسته‌ای ایران که در سال ۲۰۱۵ به دست آمد اعلام کرد. مقام‌های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی قرار است روز سه شنبه در بروکسل با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کنند. سران کشور‌های اروپایی هم قرار است روز چهارشنبه در جریان شام کاری در صوفیه درباره‌ ایران تبادل نظر داشته باشند.