به گزارش پارس نیوز، 

جلال میرزایی  در رابطه با وضعیت قراردادهای نفتی ایران پس از خروج آمریکا از برجام، بیان کرد: ما در قالب IPC سه قرارداد بسته‌ایم که یکی از این قراردادها توتال است که با شرکت‌های اروپایی است و دو پروژه دیگر با شرکت‌های روسی و چینی است. که درباره قرارداد توتال، اگر توتال بخواهد عقب‌نشینی کند شرکت نفتی دولت چین اعلام کرده است که حاضر به جایگزین شدن است و دچار مشکلی نخواهیم شد.

وی در ادامه گفت: ما حدود ۳۵ پروژه داریم که احتمال دارد تحریم‌ها بر روی مذاکرات برای عقد قراردادهای جدید تاثیر بگذارد. ممکن است بعضی از پروژه‌ها که تا به امروز حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد مذاکراتش پیشرفته داشته است، دچار تاخیر شود.

نماینده مرم ایلام در مجلس ادامه داد: به هر حال امروز انحصار استخراج نفت در دست شرکت‌های غربی نیست و شرکت‌های روسی و چینی در این زمینه تخصص دارند. ما باید خودمان را با شرایط جدید تطبیق دهیم و مساله را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به تحریم بیمه کشتی‌ها از سوی آمریکا پس از لغو برجام، بیان کرد: در رابطه با بیمه کشتی‌ها و سایر مسائل آنچه که در گذشته باعث می‌شد تا آمریکا در اجرای تحریم‌ها موفق شود اجماعی بود که در بین قدرت‌های جهانی برای اعمال تحریم‌ها شکل می‌گرفت اما امروز آمریکا در این شرایط نیست و بسیاری از قدرت‌هایی که پیش از این به همراه آمریکا به ما فشار وارد می‌کردند و علیه ما قطعنامه وضع می‌کردند به نوعی اقدام آمریکا برای خروج از برجام را زیر سوال برده‌اند و صراحتا اعلام کردند که آمریکا را همراهی نمی‌کنند.

میرزایی ادامه داد: امروز اگر قدرت‌های جهانی آمریکا را همراهی نکنند، آمریکا نمی‌تواند به قبل از برجام برگردد و به راحتی تصمیمات خود را در خصوص ایران اجرایی کند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: مساله‌ای که امروز مطرح است این است که آمریکا به دنبال تشکیل یک ائتلاف منطقه‌ای برای اجرای تحریم‌های خود است و متاسفانه کشورهای منطقه نظیر عربستان و امارات در همبستگی که با اسرائیل دارند از جمله نادر کشورهایی بودند که از خروج آمریکا از برجام استقبال کردند، به هر حال باید در این زمینه تدابیری اتخاذ شود. ما باید پیام صریحی به عربستان و امارات بفرستیم مبنی بر اینکه هرگونه اقدام آنها هزینه گزافی دارد. ما باید با اروپا، چین و روسیه با توجه به نگاه مثبتی که اروپا در راستای حفظ صلح و امنیت دارد، تعامل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: بعضی از مخالفین داخلی باید مقداری تامل کنند و با توجه به فرصتی که مقام معظم رهبری دادند اجازه دهند تا دستگاه دیپلماسی اقدامی را که تامین‌کننده منافع ما با کمترین هزینه است را اجرایی کند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: باید از فرصتی که پیش آمده و اینکه خیلی از کشورها حق را به جمهوری اسلامی دادند و به نوعی اعلام کردند که با ایران همکاری می‌کنند، استفاده کنیم و به راهی برای خنثی کردن اقدامات آمریکا برسیم.

وی در واکنش به تصمیم شرکت ماترسک لاین و ام‌اس‌سی در رابطه با بازنگری روابط تجاری و خدماتی خود با ایران پس از برجام، بیان کرد: این شرکت‌ها منتظر اقدام اروپایی‌ها هستند. اگر اروپایی‌ها موضع صریحی بگیرند و هفته آینده شاهد باشیم که کمیسیون اروپا همان‌طور که فرانسوی‌ها اعلام کردند وارد شوند و تدابیری را اتخاذ کنند مقداری تنش‌ها کم می‌شود و اقدام موثری است اما در اینکه اروپایی‌ها نیز ما را همراهی می‌کنند، باید خیلی دقت کنیم و تدابیر لازم را در رابطه با خنثی کردن اقدامات آمریکایی‌ها بیندیشیم.

میرزایی در پایان گفت:‌ امروز آمریکا به یک جنگ اقتصادی روی آورده و نظرش این است که با استفاده از راهبرد افزایش تنش فشار بیشتری را به ایران وارد کند و جمهوری اسلامی را وادار کند که امتیازات بزرگ‌تری به آمریکا در بحث برنامه هسته‌ای و برنامه موشکی دهد. ما باید با عقلانیت و تعامل با اروپایی‌ها فضایی که شکل گرفته را حفظ کنیم و آن را به یک فرصت برای برون‌رفت از مشکلات تبدیل کنیم.