به گزارش پارس نیوز، 

در حالی که به فصل بارش‌های موسمی در بنگلادش نزدیک می‌شویم، نیرو‌های امدادی در حال افزایش تلاش‌های خود برای تقویت امنیت اردوگاه‌های آوارگان روهینگیا در منطقه کاکس بازار هستند، ولی نگرانی‌های زیادی نسبت به وقوع سیل و رانش زمین در این منطقه وجود دارد.

استیو مک اندریو رئیس عملیات‌های اورژانسی در منطقه کاکس بازار بنگلادش گفت: کلینیک‌های ما در حال آماده باش برای مقابله با شیوع بیماری وبا و سایر بیماری‌هایی هستند که با آب منتقل می‌شود. باران‌های موسمی طی ماه جاری در پیش است و ما برای مقابله با این شرایط آماده می‌شویم.

وی افزود: هوا به شدت گرم است، پیدا کردن آب و مواد غذایی سخت شده است و شرایط هر روز وخیم‌تر می‌شود. با در پیش بودن فصل بارش‌های موسمی شرایط بدتر نیز خواهد شد. آوارگان روهینگیا با شرایط هولناکی روبرو هستند. آن‌ها خانواده‌های خود را از دست داده اند و روستا‌های ان‌ها نیز نابود شده است. بسیاری از آن‌ها تصمیم گرفته اند که دیگر به میانمار بازنگردند.

میانمار روز شنبه نخستین خانواده روهینگیا را که از ترس اقدامات خشونت آمیز و سرکوب گرایانه ارتش میانمار به بنگلادش پناه برده اند، بازگردانده است.

این در شرایطی است که سازمان ملل بار‌ها نسبت به عدم آمادگی میانمار برای بازگرداندن آوارگان روهینگیا هشدار داده است.

از اوت 2017 تاکنون حملات خشونت آمیز و وحشیانه ارتش میانمار علیه اقلیت قومی مسلمان روهینگیا موجب شده است تا بیش از 750 هزار نفر معادل 90 درصد جمعیت مسلمانان روهینگیا که در استان راخین زندگی می‌کنند، به سوی مرز‌های بنگلادش فرار کرده و خانه و کاشانه خود را ترک کنند. سازمان ملل و برخی کشور‌ها از جمله آمریکا این اقدام را نسل کشی ارزیابی کرده اند.

میانمار و بنگلادش در ماه ژانویه به توافق اولیه‌ای دست یافتند تا آوارگان روهینگیا به صورت داوطلبانه ظرف مدت دو سال به خانه و کاشانه خود بازگردند. میانمار تاکنون دو مرکز ویژه در نزدیکی استان راخین برای بازگرداندن آوارگان روهینگیا ایجاد کرده است. این مراکز ظاهرا برای اسکان موقت آوارگان روهینگیا در نظر گرفته شده است.