گزارش تحلیلی پارس/محمد خجسته: می‌گفتند با امضاء برجام همه مشکلات رفع می‌شود تا جایی که شیخ دیپلماتشان می‌گفت: تحریم ها از بین برود از مشکل محیط زیست تا اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود.(۱۷ خرداد ۹۴).

آنها در سالهای گذشته منتقد وضعی بودند که در طول یک روز کاری قیمت ارز دو برابر می‌شد. حالا اما در سال ۹۷ و در چهارمین سالگرد جشن برجام قیمت ارز در یک روز به ۷هزار تومان می‌رسد و صدای شیخ دولت دوازدهم هم در نمی‌آید.

اصلاح‌طلبان همواره یکی از دستاوردهای برجام را دور کردن سایه جنگ از سر کشورمان مطرح می‌کردند.  شب گذشته بود که آمریکا بعلاوه انگلیس و فرانسه و با کمک اطلاعاتی و نرم‌افزاری عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی به سوریه حمله موشکی کرد. 

آنها آن روز به منتقدین برجام وعده می‌دادند که پیرشان گفته است که " جان کری قول داده و تضمین کرده که برجام حفظ می‌شود". نقض برجام از آخرین روزهای دولت اوبا آغاز شد و بعد از رای آوردن ترامپ عزای عمومی اصلاح‌طلبان آغاز شد. نه پاسخی برای نقض برجام داشتند و نه راهکاری برای چگونگی مقابله با سایه جنگ. انگار تمام خواسته آنها صرفا رای آوری و کسب قدرت بود. این یک تحلیل نیست بلکه یک فرضیه اثبات شده است. در مرام اصلاح‌طلبی هر اقدامی برای کسب قدرت مشروع است. مثلا محمد علی نجفی تمام تلاش خود را کرد تا به شهرداری تهران رسید. اما بعد از ۷ماه دید که توان فعالیت و کارآمدی ندارد و فرار را بر قرار ترجیح داد. آری اصلاح‌طلبان نه اهل جنگ‌اند و نه اهل کار. انگار با ماکیاول دستی در کاسه دارند و تئوری او را شبانه روز برای خود تکرار می‌کنند که " برای کسب قدرت استفاده از هر وسیله‌ای مشروع است".

در ادامه فهرستی از شخصیت‌های دولتی که یکی از دستاوردهای برجام را دور کردن سایه جنگ از سر کشورمان قلمداد می‌کردند،‌ جهت یادآوری اشاره می کنیم:‌

نخستین‌بار مجید انصاری، معاون سابق پارلمانی رییس‌جمهور در اردیبهشت ماه سال 95 و درمراسم تجلیل از معلمان نمونه شهرستان اسلامشهر و چهاردانگه گفت: «در دیدار آقای روحانی با رییس‌جمهوری فرانسه، ایشان به آقای دکتر روحانی گفتند تصمیم ما برای حمله به ایران قطعی بود ولی برای زمان آن تردید داشتیم و انتخابات ریاست جمهوری و توافق هسته‌ای سایه جنگ را از سر ایران برداشت!»

در همین رابطه، حسن روحانی،‌ رئیس جمهور کشورمان در سوم شهریور همان سال در سفر به همدان اینگونه ابراز داشت:« امروز بعد از ۲۳ ماه مذاکره پیگیر توسط فرزندان انقلابی شما و دیپلمات های قهرمان ، به نقطه ای رسیده ایم که توانستیم سایه شوم جنگ را از سر مردم برداریم»

در این خصوص رئیس جمهور در گفت و گوی زنده تلویزیونی خود با مردم در مردادماه ۹۵ با تأکید بر اینکه مهم‌ترین اثر برجام این بود که "سایه شوم تهدید" از بالای سر ما دفع شد، گفت:

«شش یا هفت قطعنامه علیه ما تصویب کرده بودند و شرایط طوری بود که هر لحظه ممکن بود یک جنگ و یا آتش ناخواسته در کشور ما ایجاد شود. اما با تصویب برجام ایران‌هراسی از بین برده و تهدید از سر ما برداشته شد.» 

محمد شریعتمداری، معاون اجرایی دولت یازدهم و وزیر صنعت معدن تجارت دولت دوازدهم نیز در این رابطه بیان داشت:‌

«تنها دستاورد برجام دور کردن سایه شوم جنگ از کشور نبود که برخی به آن اشاره می‌کنند. بلکه ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد کشور نیز از جمله دستاوردهای برجام است.»

رضا صالحی امیری، وزیر ارشاد دولت یازدهم نیز  اظهار کرد:‌

« اگر دولت در برجام موفق نمی‌شد، شرایط به گونه‌ای پیش می‌رفت که ما به سمت جنگ پیش می‌رفتیم. »

در همین راستا محمدرضا تابش، نایب رئیس فراکسیون امید گفت:

«هنگامی که تعامل با جامعه بین‌الملل و دورکردن کشور از سایه شوم جنگ به یک خواست ملی تبدیل شد، مردان کاردان و سیاست‌مداران هوشمند کشور با هدایت رهبری معظم و در سایه تدبیر رهبران عالی‌رتبه کشور همت گماشتند و با دقت تمام و دلسوزی بایسته و منطقی جهان‌پسند و با درپیش‌گرفتن روشی جدید که گفت‌وگو را جایگزین مخاصمه می‌کرد، به دستاوردی شگفت رسیدند و با کمترین هزینه ممکن، توافقی ماندگار را برای ایران به‌وجود آوردند.»

حال در شرایطی که طی روزهای گذشته در نزدیکترین وضعیت به وقوع جنگ بودیم و هر آن احتمال آن می رفت که جنگی در بگیرد باید از جناب شیخ دیپلمات پرسید چه خبر از برجام؟ چه خبر از دلار؟ چه خبر از هوا؟ چه خبر از خاک؟ چه خبر از آب؟ چه خبر از سایه جنگ؟