به گزارش پارس نیوز، 

بامداد امروز متجاوزان آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی اهدافی در سوریه را بمباران کردند. این اقدام به بهانه حمله شیمیایی ادعایی به شهر «دوما» سوریه انجام شد.

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی با «استفن لندمن» نظریه پرداز آمریکایی و دانش آموخته دانشگاه هاروارد تنظیم نموده که در ادامه می آید.

*اهداف حمله اخیر آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه چه بود؟

تجاوز شبانه انگلیس، امریکا و فرانسه به سوریه هیچ ارتباطی با حادثه ادعایی شیمیایی دوما نداشت - در واقع این حمله در راستای پروژه امپریالیستی امریکا همراه با مجازات روسیه و سوریه برای شکست اهداف آن در کشور انجام شد.

این حمله قوانین بین المللی، قانون اساسی امریکا و قانون مصوب مجلس نمایندگان این کشور را به شدت نقض نمود. اما این حمله مهم نیست. واشنگتن و متحدان سرکش آن کاری را انجام دادند که آرزوی آن را داشتند، اصول حاکمیت قانون تقریبا همیشه نادیده گرفته می شود.

*چرا این حمله قبل از مشخص شدن نتایج بازرسی سازمان منع تسلیحات شیمیایی صورت گرفت؟

امریکا و متحدان آن، آنچه که به طور عمومی خط مشی غیرقانونی آنها برای حمله به سوریه را افشا می کند، نمی خواهند. روسیه شواهد غیرقابل انکاری دارد که نشان می دهد هیچ حمله شیمیایی در شهر دوما رخ نداده است.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نمی تواند در شهر دوما هیچ شواهدی از تسلیحات شیمیایی پیدا کند - از جمله علائم سمی، فردی بیمار یا بیمارستانی با نشانه هایی که در معرض سلاح شیمیایی بوده ، یا فردی که در اثر سلاح های شیمیایی از بین رفته باشد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی قویا از منافع غرب حمایت می کند بنابراین مشخص نیست دقیقا چه گزارشی ارائه خواهد داد. پرسنل پزشکی دوما گزارش داده اند که هیچ کس را به علت در معرض تسلیحات شیمیایی قرار گرفتن درمان نکرده اند.

کارشناسان تسلیحات شیمیایی روسی هیچ نشانه ای از هرگونه سم یا ماده شیمیایی یا کسی که به وسیله آنها مصدوم شده باشد در شهر دوما نیافتند. امریکا و متحدان آن می خواهند حملات را قبل از اینکه بازرسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی گزارشات خود را تکمیل کنند، آغاز کنند.

*حمله صورت گرفته محدود بوده و دلیل آنرا برخی هراس از واکنش روسیه و ایران دانسته اند. نظر شما در این خصوص چیست؟

من انتظار حملات سخت تری را داشتم، وقتی دیدم حملات محدود بود تعجب کردم. اما در پی حمله شیمیایی با پرچم دروغین دیگر این حملات می تواند بیشتر شود، شاید بسیار بیشتر و سخت تر از یک شب.

*آیا حمله صورت گرفته توازن قوا در سوریه را تغییر می دهد؟

حمله هیچ چیز را روی زمین تغییر نداد. مداخله روسیه پویایی را با یک نیروی کوچک تغییر می دهد و برنامه امپریالیستی امریکا در سوریه را شکست می دهد، یکی از دلایل اینکه حملات یک شبه امریکا و متحدان آن به انتها نرسید و نتیجه ای نداشت. بعد از ایجاد ترس وحشت آورش، ترامپ مجبور شد اقدامی انجام دهد، این اقدام می توانست بسیار بدتر باشد.