به گزارش پارس نیوز، 

 به نقل از خبرگزاری آناتولی، بوزداغ پیگیری راه حل سیاسی به دور از منفعت طلبی در سوریه را روشی منطقی برای پایان دادن به مچ اندازی قدرت ها در این کشور دانست و افزود: در صورت بی توجهی به این امر، دوباره خونریزی اتفاق می افتد.
وی همچنین موضع ترکیه در قبال مساله سوریه را روشن عنوان کرد و بیان کرد: 'ترکیه در موضوع سوریه با دولت بشار اسد، استفاده از سلاح متعارف و شیمیایی، جنگ داخلی، قتل عام مردم، کوچ اجباری مردم از سرزمین خود و همچنین فعالیت گروههای تروریستی داعش، پ.ک.ک، پ.ی.د و ی.پ.گ اختلاف دارد.'
وی در ادامه از گفت و گوی روسای ستاد کل ارتش ترکیه و آمریکا قبل از شروع حمله موشکی سحرگاه امروز خبر داد و اظهار کرد: آنکارا پیش از انجام عملیات شب گذشته در جریان اقدامات قرار گرفت.
بوزداغ همچنین گفت: در این حمله موشکی به سوریه از پایگاه اینجیرلیک موجود در خاک ترکیه استفاده نشده است.
به گزارش ایرنا، این موضع سخنگوی دولت ترکیه در حالی بیان می شود که وزارت امور خارجه ترکیه در نخستین واکنش به حمله بامداد امروز آمریکا، فرانسه و انگلستان به سوریه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که 'ترکیه از انجام حمله آمریکا و متحدانش به سوریه استقبال می کند.'
در این بیانیه آمده است: 'ترکیه اقدام نظامی آمریکا، انگلستان و فرانسه را پاسخی علیه رژیم سوریه می داند. این عملیات اقدامی در برابر حمله ضدانسانی و خلاف وجدان شیمیایی در شهر دوما است و با رضایت کامل از آن استقبال می کنیم.'
آمریکا بامداد شنبه (25 فروردین) به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه) دمشق و حمص سوریه را هدف حمله نظامی قرار دادند که بر اساس گزارش خبرگزاری سوریه(سانا)، تمام موشک های شلیک شده متجاوزان به منطقه دنحه در 24 کیلومتری غرب حمص سرنگون شد.
وزارت دفاع سوریه اعلام کرد: در حمله بامداد امروز آمریکا، انگلیس و فرانسه، 110 موشک به خاک این کشور شلیک شده است.
سامانه های ضد هوایی سوریه با موشک های متجاوزان آمریکایی در دمشق و حمص سوریه مقابله کردند.
خبرگزاری رسمی سوریه همچنین اعلام کرد حملات موشکی متجاوزان آمریکایی و متحدانش ( فرانسه و انگلیس) به یک پایگاه نظامی در استان حمص سه غیر نظامی زخمی شدند.
به گزارش ایرنا، وزارت اطلاع رسانی سوریه از شهروندان خواست به ادعای رسانه هایی که عمدا و یا بدون اطلاع به بزرگ نمایی اهداف تجاوز آمریکا و متحدانش اقدام می کنند، توجه نکنند.
صدها نفر از شهروندان سوری در میدان اموی شهر دمشق در حمایت از دولت و ارتش سوریه تجمع کردند.
زندگی در دمشق بعد از تجاوز آمریکا و هم پیمانانش عادی است.
رسانه‌های غربی در روزهای گذشته مدعی استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی سوریه شده اند و آمریکا، انگلیس و فرانسه به همین بهانه، برخی اهداف را در سوریه هدف حملات موشکی قرار دادند.
خاورم/1905