به گزارش پارس نیوز، 

علی‌رغم تلاش «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا برای جلوگیری از حمله به سوریه به دلیل نبود مستندات کافی از نقش دولت «بشار اسد» در حادثه شیمیایی «دوما» دو مقام پنتاگون پیش‌بینی کرده‌اند عقب‌نشینی از مواضع قبلاً ابزارشده «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتر دشوار خواهد بود. 

بهانه کشورهای غربی برای اقدام نظامی در سوریه یک حمله شیمیایی است که ادعا می‌شود شنبه شب ۱۸ فروردین‌ماه (۷ اوریل) در منطقه «دوما» در غوطه شرقی به وقوع پیوسته است. 

با آنکهمنابهع مستقل می‌گویند هنوز قادر به تأیید گزارش‌های رسانه‌‌ای درباره حمله «دوما» نیستند کشورهای غربی دولت سوریه را به انجام این حمله متهم کرده‌اند. 

ادعاها در حالی مطرح می‌شوند که نیروهای ارتش سوریه در زمان وقوع حمله ادعایی در حال پیشروی در شهر «دوما» بودند و به گفته کارشناسان، نیازی به اقدامات تحریک‌آمیز برای پیشبرد برنامه‌هایشان نداشته‌اند. 

سوریه و روسیه ادعاهای مطرح شده درباره استفاده دمشق از تسلیحات شیمیایی در دوما را رد کرده‌اند و ایران درباره بهانه قرار دادن آن برای اقدام در سوریه هشدار داده است. 

سفیر روسیه در لبنان روز چهارشنبه به واشنگتن هشدار داد تمام موشک‌هایی که به سمت سوریه شلیک شوند، سرنگون و مبدأ شلیک نیز هدف قرار داده خواهد شد.

ترامپ در پاسخ در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: «روسیه ادعا کرده که هر موشکی و تمام موشک‌هایی که به سمت سوریه شلیک شود را ساقط می‌کند. آماده باش روسیه، چراکه آن‌ها (موشک‌ها) دارند می‌آیند؛ زیبا، جدید و هوشمند.!»

نیویورک‌تایمز نوشته جیمز متیس در نشست شورای امنیت ملی آمریکا که جمعه در کاخ سفید برگزار شد، تلاش کرده از حمله به سوریه تا زمان دریافت شواهد بیشتر از نقش دولت سوریه در حادثه دوما جلوگیری کند. 

متیس، قبل از آن هم در جلسه استماع مجلس نمایندگان آمریکا به نبود مستندات کافی درباره نقش دولت سوریه در حمله دوما اعتراف کرده بود.

وی در آن نشست گفت: «علی‌رغم نشانه‌های فروانی که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی وجود داشت مبنی بر اینکه در آنجا از گاز کلرین یا سارین استفاده شده، نمی‌توانم به شما بگویم که ما ادله‌ای [درباره وقوع شیمیایی] در اختیار داشتیم.»