به گزارش پارس به نقل از فارس، رخدادهای ۲۶ اردیبهشت  ۱۳۵۹ به شرح زیر است:

چکیده

امام خمینی امروز فرمانده لشکر ۲۸ کردستان را به حضور پذیرفته و طی سخنانی بر لزوم تصفیه اشرار در کردستان تاکید کردند.

امام خمینی امروز شمس آل احمد سردبیر روزنامه اطلاعات را به حضور پذیرفته و طی سخنانی با انتقاد از روشنفکران اظهار داشتند: ما مبتلا به یک طایفه روشنفکر غربزده هستیم که هر اصلاحی در کشور بخواهد بشود نمی‎ گذارند. در گذشته شاه نمی‎ گذاشت، حالا اینها.

حضرت آیت الله خامنه ای در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران اظهار داشتند: ملت ما به خاطر غذا و نان عقب نشینی نخواهد کرد امروز ما وارد مرحله ای شده ایم که هر گونه عقب نشینی مرگ ما خواهد بود و ملت رضا به این عقب نشینی نخواهد داد.

مهاجمین مسلح امروز یک بار دیگر شهر پاوه را زیر آتش خمپاره گرفتند و هشت خمپاره به سوی این شهر شلیک کردند که بر اثر اصابت یکی از خمپاره ها به مسجد جامع پاوه خساراتی وارد آمد.

بنی صدر رئیس جمهور: ما بنا نداریم درس های گذشته را تکرار کنیم و اجازه بدهیم با استفاده از چماقداران چپ و راست موجودیت انقلاب ما به خطر بیفتد ملت ما را انتخاب کرده است تا با قاطعیت تمام پاسداران این جمهوری باشیم پاسداران تمامیت ارضی ایران و پاسداران استقلال و آزادی های مردم باشیم.

اسکاتلند یارد امروز اعلام کرد هویت مغز متفکر گروه مهاجمان به سفارت ایران در لندن را کشف کرده است. وی یک مرد ۳۵ ساله عراقی است که سامی محمد علی نام دارد ولی با نام مستعار روباه معروف است.

سخنان امام درباره لزوم تصفیه اشرار کردستان

امام خمینی طی سخنانی خطاب به فرمانده لشکر ۲۸ کردستان ضمن تاکید بر لزوم تصفیه اشرار در کردستان اظهار داشتند: من به شما ارتشیان دلیر و سپاه پاسداران و شورای انقلاب و فرمانده کل قوا (۱) هشدار می‎ دهم، که اشرار باید از کردستان تصفیه شوند. آنان کردستان را به فساد کشیدند و مردم کردستان را به طرز وحشتناکی اذیت و آزار کردند. آنان مردم را غارت کردند و همه را کشتند. دیگر نباید به اینها مهلت داد. باید منطقه درست پاکسازی شود تا دست آنها کوتاه و امیدشان قطع شود. (۲)

اسکاتلند یارد امروز اعلام کرد هویت مغز متفکر گروه مهاجمان به سفارت ایران در لندن را کشف کرده است. وی یک مرد ۳۵ ساله عراقی است که سامی محمد علی نام دارد ولی با نام مستعار روباه معروف است. اعلامیه اسکاتلند یارد این گمان را که دیپلمات های عراقی به مهاجمان سفارت ایران در لندن کمک کرده اند تقویت کرده است. وی هم اکنون متواری است و گفته می شود نام سامی محمد علی نیز ممکن است مستعار باشد.

روشنفکران غربزده مانند شاه مانع اصلاحندامام خمینی امروز شمس آل احمد سردبیر روزنامه اطلاعات را به حضور پذیرفته و طی سخنانی با انتقاد از روشنفکران اظهار داشتند: ما مبتلا به یک طایفه روشنفکر غربزده هستیم که هر اصلاحی در کشور بخواهد بشود نمی‎ گذارند. در گذشته شاه نمی‎ گذاشت، حالا اینها.

رهبر انقلاب در باره حدود آزادی بیان نیز فرمودند: خوب قلم آزاد است، اما هر قلمی؟ ! بیان آزاد است، اما هر بیانی؟ ! یک بیان است که یک مملکت را به دامن ابرقدرتها می‎ اندازد. آیا این بیان آزاد است؟ ! این را ما بگوییم آزادی، که مملکت ما را به فساد بکشید؟ ! یک قلمی است که با صهیونیسم و امثال اینها روابط دارد. یک روزنامه‎ ای که با بودجه آنها اداره می‎ شود و خودشان تیراژی ندارند تا خود را اداره کنند. ما باید به اینها بگوییم آزاد هستید؟ ! (۳)

آیت الله خامنه ای: عقب نشینی امروز مرگ ما را رقم می زند

آیت الله خامنه ای خطیب در خطبه های نماز جمعه اظهار داشتند: به مرحله ای رسیده ایم که هرگونه عقب نشینی مرگ ما خواهد بود. ایشان تاکید کردند: امروز آمریکا به خاطر حرکت و موضع گیری قاطع مردم ایران دچار شکست شده است این موضوع را خود مشاوران نزدیک کارتر هم می گویند، اروپای غربی در قبال ایران در حال تردید به سر می برد. ملت ما به خاطر غذا و نان عقب نشینی نخواهد کرد امروز ما وارد مرحله ای شده ایم که هر گونه عقب نشینی مرگ ما خواهد بود و ملت رضا به این عقب نشینی نخواهد داد.

امام جمعه تهران تاکید کرد: اکنون شهر بانه در محاصره است، من از سپاه و ارتش می خواهم که هر چه زودتر تکلیف شهر بانه را یکسره کنند، امور کردستان باید همانند آذربایجان و خوزستان و سایر استان های دیگر اداره شود باید مسئله کردستان از طریق نیروهای مسلح حل شود تا امپریالیسم مایوس گردد. (۴)

در هیچ جای ایران تسلیم توطئه گران نمی شویم

دکتر ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور که قبل از ظهر امروز وارد تبریز شده بود طی سخنانی در جمع مردم تبریز اظهار داشت: ما در کردستان از لحظه پیروزی انقلاب بنا نداشتیم و نداریم که خون از دماغ یک برادر کرد بریزد ولی بنا هم نداریم که نه در کردستان و نه در هیچ جای ایران تسلیم توطئه گران بشویم و به آنها اجازه دهیم تا موجودیت یک انقلاب که بهترین فرزندان برای پیروزی آن شهید شده اند و بهترین اقشار که به خاطر آن تلاش و کوشش کرده اند و بهترین فرصتهای تاریخی برای ملت ما فراهم آورده اند را از دست بدهیم.

رهبر انقلاب در باره حدود آزادی بیان فرمودند: خوب قلم آزاد است، اما هر قلمی؟ ! بیان آزاد است، اما هر بیانی؟ ! یک بیان است که یک مملکت را به دامن ابرقدرتها می‎ اندازد. آیا این بیان آزاد است؟ ! این را ما بگوییم آزادی، که مملکت ما را به فساد بکشید؟ ! یک قلمی است که با صهیونیسم و امثال اینها روابط دارد. یک روزنامه‎ ای که با بودجه آنها اداره می‎ شود و خودشان تیراژی ندارند تا خود را اداره کنند. ما باید به اینها بگوییم آزاد هستید؟

سندی که از یکی از مراکز جاسوسی به دست آمده است

بنی صدر افزود: در سندی که از یکی از مراکز جاسوسی به دست آمده نقشه دشمن برای بازگرداندن اوضاع سابق پیدا شده است یکی از بندهای نقشه این است که بگذارید مارکسیست ها [امام] خمینی را برای ما بکشند و این کار پر زحمت و پر دردسر را او برای ما انجام دهد، اگر آنها [مارکسیست ها] صادق هستند و اگر در آنها صداقتی است، بشنوند و تجربه ۶۰ ساله را تکرار نکنند.

ملت مرا انتخاب کرده تا پاسدار انقلاب باشم

رئیس جمهور اظهار داشت: اگر شما حرف و خواست یک ملت را شنیده اید من با اطمنیان آنرا به شما می گویم که ما بنا نداریم درس های گذشته را تکرار کنیم و اجازه بدهیم با استفاده از چماقداران چپ و راست موجودیت انقلاب ما به خطر بیفتد ملت ما را انتخاب کرده است تا با قاطعیت تمام پاسداران این جمهوری باشیم پاسداران تمامیت ارضی ایران و پاسداران استقلال و آزادی های مردم باشیم. رئیس جمهور خطاب به ضد انقلاب گفت: رحم نخواهیم کرد و شما را از پیش پای انقلاب برخواهیم داشت. (۵)

هویت رهبر مهاجمان به سفارت ایران در لندن مشخص شد

اسکاتلند یارد امروز اعلام کرد هویت مغز متفکر گروه مهاجمان به سفارت ایران در لندن را کشف کرده است. وی یک مرد ۳۵ ساله عراقی است که سامی محمد علی نام دارد ولی با نام مستعار روباه معروف است. اعلامیه اسکاتلند یارد این گمان را که دیپلمات های عراقی به مهاجمان سفارت ایران در لندن کمک کرده اند تقویت کرده است. وی هم اکنون متواری است و گفته می شود نام سامی محمد علی نیز ممکن است مستعار باشد. (۶)

پی نوشت:

۱- در این برهه بنی صدر با حکم امام فرمانده کل قوا بود.

۲- صحیفه امام، جلد ۱۲، صفحه ۲۹۴

۳- صحیفه امام، جلد ۱۲، صفحه۲۹۸

۴- جمهوری اسلامی، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۵۹، صفحه ۱

۵- انقلاب اسلامی، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۵۹، صفحه ۱

۶- بامداد، ۲۷ اردیبهشت ۱۳۵۹، صفحه ۱۲