به گزارش پارس به نقل از فارس، « وندی شرمن» معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا و نماینده این کشور در گروه ۱+۵ در بیانیه ای مکتوب که در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با عنوان « سیاست آمریکا در قبال ایران» قرائت شد، به ارایه توضیحات به سناتورهای آمریکایی درباره راهبردهای چندمحوری واشنگتن در مقابل ایران و به گفته وی در مقابله با چالش هایی که ایران برای آمریکا به همراه دارد، پرداخته است.

در بحث مربوط به برنامه هسته ای ایران، وندی شرمن با تکرار ادعای آمریکا مبنی بر تسلیحاتی بودن این برنامه، تلاش می کند ایران هسته ای را تهدیدی برای منطقه، جهان و آینده نظام منع گسترش هسته ای جلوه دهد.

وی سیاست آمریکا درباره این موضوع را روشن خوانده و تصریح می کند که آمریکا مصمم است تا مانع از دستیابی ایران به توان هسته ای شده و به گفته باراک اوباما، رئیس جمهوری این کشور، واشنگتن بدون شک از همه عناصر قدرت خود برای نیل به این مقصود استفاده می کند.

فرصت زمانی برای تغییر در رویه ها باقی است

شرمن بدون اشاره به همکاری های ایران با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی و تأکید آژانس بر عدم انحراف ایران به سمت تولید تسلیحات هسته ای، دلیل شک غرب نسبت به برنامه هسته ای ایران را پنهان کاری ایران به عنوان یکی از اعضای پیمان منع گسترش هسته ای در برنامه خود عنوان می کند.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا با استناد به گفته های باراک اوباما گفت: هنوز زمان برای تغییر رویه وجود دارد اما این زمان، ابدی نیست. می خواهم این نکته را روشن کنم که آمریکا به دنبال تغییر نظام ایران نیست بلکه تغییر رفتار آن مد نظر آمریکا است.

آمریکا به سیاست دو سویه چماق و هویج در قبال ایران ادامه می دهد

شرمن با اشاره به سیاست دیرین تشویق و تنبیه در قبال ایران، تحریم های کنونی بر اقتصاد و نفت و نظام مالی ایران را جامع ترین تحریم هایی دانسته که تاکنون علیه ایران اعمال شده ضمن این که آمریکا هنوز هم در حال افزودن بر لیست تحریم افراد و سازمان هایی است که در دور زدن تحریم ها به ایران کمک می کنند.

وی مدعی می شود که تحریم های اعمالی بر ایران تاکنون اثرگذار بوده و دلیل اثر آن همراهی دیگر کشورها در افزایش اقدامات تحریمی از جمله تحریم های اتحادیه اروپا بوده است.

وی تأکید کرد: ما به همکاری نزدیک با شرکای بین المللی خود ادامه می دهیم تا اجرای تحریم های کنونی ادامه یافته و آنها را ترغیب به اتخاذ تدابیر تندتر علیه ایران کنیم. همراهی ما با هم در ادامه مسیر اهمیت حیاتی دارد و نباید گامی در جهت عقب برداریم چرا که این کار این پیغام را به ایران می رساند که میان ما اختلاف است و تهران می تواند از این امر به نفع خود بهره ببرد.

پاسخ ایران در نشست آلماتی ۲ برای آمریکا ناامیدکننده بود

شرمن در ادامه این جلسه استماع عنوان می کند که آمریکا در کنار فشار بر نظام ایران تلاش های خود را برای پیگیری راهکار دیپلماتیک برای مسئله هسته ای ایران ادامه می دهد و برای اثبات این ادعای خود عنوان می کند که همکاری واشنگتن در قالب گروه ۱+۵ برای یافتن راهکار مذاکره ای برای مسئله هسته ای ایران در راستای این سیاست بوده است.

وی بدون اذعان به مخالفت روسیه و چین با سیاست های تند اعضای غربی گروه ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان) با طرح این ادعا که این گروه در سیاست های خود متحده هستند و آمریکا همکاری نزدیکی با چینی ها و روس ها داشته است، تلاش می کند اینطور مطرح کند که این گروه ۱+۵ است که در نشست آلماتی ۱ در ۲۶ فوریه ۲۰۱۳ پیشنهادهای متوازن به ایران ارایه کرده بود و در نشست دوم آلماتی در پنجم آوریل ۲۰۱۳ منتظر دریافت پاسخ ایران بود و ایران در آن نشست از ارایه پاسخ مناسب قصور کرده و در عوض پیشنهادهای متقابلی به گروه داده که آمریکا آن را « بسیار ناامیدکننده» می داند.

ایران در پیشنهادهای خود هیچ محدودیتی برای فعالیت های هسته ای خود لحاظ نکرده است

این مقام آمریکایی در ادامه با ارایه جزئیات مربوط به پیشنهاد ایران در نشست آلماتی ۲ گفت: بنا بر این پیشنهادهای متقابل، ایران کمترین محدودیت یا به عبارت دیگر هیچ محدودیتی بر فعالیت های کنونی هسته ای خود اعمال نکرده اما خواستار آن شده که تحریم های اصلی کنونی بر ایران فوراً برداشته شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: ما تمایلی به این امر نداریم که به خاطر این که مذاکره کرده باشیم به گفت وگوها ادامه دهیم اما باید به دیپلماسی فرصت دهیم که موفق باشد. ما ضمن حفظ و افزایش فشارها، باب دیپلماسی را باز نگه می داریم.

آمریکا حمایت ایران از حزب الله و حماس را حمایت از تروریسم می داند

شرمن در ادامه مباحث مربوط به چالش های ایران برای آمریکا، حمایت ایران از بشار اسد، رئیس جمهوری قانونی سوریه را فعالیت بی ثبات کننده ایران در منطقه دانسته و همچنین حمایت از گروه هایی مقاومت منطقه مانند حزب الله لبنان و حماس را « حمایت از ترروریسم» عنوان می کند و بار دیگر بر تعهد آمریکا به حمایت از اسرائیل تاکید کرده و آن را « تعهدی اخلاقی» می داند.

آمریکا تلاش می کند مانع از حمایت ایران از دولت سوریه شود

شرمن در ادامه این جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، به سراغ موضوع سوریه و حمایت ایران از سوریه رفته و چنین مطرح می سازد که « ایران بر این امر تصریح کرده که نگران از دست دادن نزدیک ترین همپیمان منطقه ای خود است و به هر قیمتی مانع از این امر خواهد شد. »

وی درباره سیاست آمریکا در قبال حمایت های ایران از مبارزات دولت بشار اسد در برابر گروه های مسلح، گفت: مقابله با این اقدامات ایران در اولویت آمریکا است و ما [آمریکا] تمرکز خود را بر ممانعت از این امر قرار داده ایم که ایران نتواند به حمایت های مالی، لجستیکی خود از دولت سوریه ادامه دهد.

آمریکا به حضور نظامی در منطقه ادامه می دهد

این مقام آمریکایی در ادامه مبحث به حضور نظامی آمریکا در منطقه اشاره کرده و گفت: ما همچنین به مشارکت نظامی خود در سراسر منطقه تعمیق می بخشیم. ما بطور مرتب با شرکای خود در خلیج فارس درباره مسایل امنیتی مشورت می کنیم و حضور قوی نظامی خود را در منطقه ادامه می دهیم تا ضمن حفظ نظارت دقیق بر ایران به همپیمانان منطقه ای خود اطمینان دهیم که از آنها و جریان آزاد تجارت از تنگه هرمز حمایت می کنیم.

وی ادامه داد که آمریکا همچنین به تماس های مداوم خود را با اسرائیل برای هماهنگ کردن سیاست های دو طرف ادامه می دهد و از سامانه پدافند هوایی « گنبد آهنین» اسرائیل حمایت می کند.

شرمن در ادامه ادعاهای مربوط به چالش های ایران به موضوع حقوق بشر و آزادی در ایران می پردازد و تلاش می کند آمریکا را دلسوز حقوق بشر در ایران نشان دهد. وی اعتراف می کند که آمریکا از طریق برنامه های دیپلماسی عمومی خود و شبکه های اجتماعی فارسی زبان و ا زطریق فیسبوک، توییتر، گوگل + و شبکه یو تیوب تلاش دارد با مردم ایران در ارتباط مستقیم باشد.

تلاش برای تشکیک در آزاد بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران

بحث انتخابات ریاست جمهوری ایران مبحث دیگری بود که شرمن در این جلسه استماع به آن پرداخت و در اعتراف آشکار به دخالت آمریکا در امور داخلی ایران گفت: ما از نزدیک انتخابات ۱۴ ژوئن ریاست جمهوری در ایران را زیر نظر داریم.

وی با تشکیک در روند انتخاباتی ایران و روند تأیید صلاحیت نامزدها توسط شورای نگهبان، مدعی می شود که این شورا از معیارهای مبهم برای حذف نامزدها استفاده می کند. شرمن می افزاید: در نبود یک روند شفاف، برای ما دشوار است بگوییم آیا انتخابات در ایران آزاد، منصفانه یا مؤید خواسته مردم ایران خواهد بود یا خیر.

ادعای بی طرفی آمریکا در قبال انتخابات ریاست جمهوری ایران

شرمن همچنین مدعی می شود که آمریکا در این انتخابات طرف هیچ کس را نخواهد گرفت و گفت: ما در انتخابات ریاست جمهوری طرف هیچ کس را نمی گیریم. تصمیم درباره این که چه کسی باید کشور را هدایت کند به عهده مردم ایران است و مردم باید فرصت داشته باشند ایده ها، نظرات و عقاید خود را آزادانه مطرح کنند و به آینده کشور خود امیدوار باشند.

وی بار دیگر با دخالت در امور داخلی ایران، افزود: اما ما از مقامات ایرانی می خواهیم انتخاباتی آزاد، منصفانه برگزار کنند.