• لینک کوتاه
 • منبع: تسنیم کد خبر: 451229

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: مذاکرات برای فروش 20 تن آب سنگین به کشورهای اروپایی ظرف سه ماه آینده نهایی می‌شود.

  به گزارش پارس نیوز،
  بهروز کمالوندی با بیان اینکه فروش آب سنگین به خارج از کشور با انتقال آن دو موضوع جداگانه است که نبایستی هردوی آنها را در زمره تعهدات برجامی کشور قرار داد، گفت: ما فقط موظفیم مازاد بر 130 تن آب سنگین خود را به خارج از کشور عرضه و -نه منتقل- کنیم، بیان داشت: ما در حال مذاکراتی برای فروش آب سنگین هستیم و مذاکرات هم پیشرفت خوبی داشته است.

   

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه فعلا در حال مذاکرات هستیم و به موازات آن تصمیم می‌گیریم که فروش انجام شود یا خیر، اظهار داشت: اگر مذاکرات به نتایج مورد نظر برسد فروش صورت خواهد گرفت.

   

  وی تصریح کرد: انتقال موقت مقادیری از آب سنگین به خارج از کشور که در گذشته نیز صورت گرفته است در راستای آماده سازی محموله برای عرضه به خریداران بین المللی انجام می‌شود و ارتباطی با تعهدات برجامی ما ندارد. ضمن اینکه ما همواره گفته‌ایم بر اساس تعهدات برجام، ما صرفا متعهد به عرضه مازاد تولیدات آب سنگین خود به بازارهای بین المللی هستیم و البته به محض انعقاد قرارداد با شرکت‌های بین المللی به طور طبیعی موظفیم محموله را به آنها تحویل بدهیم.

  وی افزود: خارج کردن مقادیری از آب سنگین که برای آماده سازی و تحویل صورت می گیرد را نبایستی بعنوان تعهد برای کشور تلقی کرد.

  کمالوندی خاطرنشان کرد: برخی خبرسازی‌ها که همواره از جانب یکی از خبرگزاری های شناخته شده بین المللی صورت می گیرد، تلاش می‌نماید این دو موضوع (عرضه و انتقال) را از جنس عرضه و تحویل و مرتبط با یکدیگر نشان دهد. این تلقی مغایر با متون برجام و تلاشی مذبوحانه با هدف افزایش دامنه تعهدات کشور صورت می گیرد و رسانه های ما می‌بایست مراقب اینگونه شیطنت ها باشند.

  سخنگوی سازمان انرژی اتمی بیان داشت: رسانه‌های ما باید هوشیارانه عمل نموده و عین مطالب این خبرگزاری ها را که زیرکانه و با اهداف سوء صورت می گیرد را بازتاب ندهند و بجای بازتاب عین مطلب آنها، با بررسی ابعاد مختلف موضوع واقعیت را به مخاطبین خود منعکس نمایند.

  کمالوندی با اشاره به اینکه میزان تقریبی آب سنگین برای فروش به شرکتهای بین المللی جدید نزدیک به 20 تن برآورد میشود، خاطرنشان کرد: کار فروش به برخی از شرکتها و کشورهای اروپایی در حال پیشرفت است و پیش بینی میشود که این مذاکرات ظرف سه ماه آینده نهایی ‌شود.

   

  گفتنی است هفته گذشته خبرگزاری رویترز اعلام کرد، که ایران قصد دارد 20 تن از آب سنگین خود را با هدف ممانعت از نقض برجام به خارج از کشور منتقل کند.

   

  آب سنگین انرژی اتمی بهروز کمالوندی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها