به گزارش پارس به نقل از فارس، محمدرضا عارف در نشست خبری که حدود نیم ساعت در دفتر یک نشریه اصلاح‎ طلب در شهرستان گرگان پیش از ظهر امروز برگزار شد مورد سئوالات بسیاری قرار گرفت.

در ابتدای این نشست مدیرمسئول روزنامه اصلاح‎ طلب که میزبان برگزاری این نشست شده بود از خبرنگاران خواست تا پیرامون مسائل و مشکلات گلستان و برنامه‎ ‎ هایی که برای توسعه این استان از سوی این کاندیدای احتمالی دنبال می‎ شود بپردازند و معتقد بود که سئوالات کشوری در سایر استان‎ ها مطرح شده است.

بنا به خواسته میزبان، نخستین سئوال از محمدرضا عارف در زمینه عدم صنعتی بودن گلستان بود که اگر دولت آینده از جریان اصلاح‎ طلب با فرض اینکه ایشان روی کار بیاید چه برنامه‎ هایی برای تغییر این رویکرد از کشاورزی به صنعتی شدن دنبال خواهد شد، که عارف اظهار داشت: استان گلستان از هر نظر دارای مزیت است، مزیت جغرافیایی، وضعیت اکولوژیکی، تنوع اقلیمی و تنوع اقوام از جمله مزیت‎ های استان گلستان است.

وی با بیان اینکه در برخی شاخصه‎ های تولید گلستان وضعیت خوبی داراست، خاطرنشان کرد: توجه دولت آینده به موضوع زیربناها خواهد بود، ما اگر در گلستان به زیربناها توجه کنیم سهم استان در تولید ملی به مراتب از وضع موجود بالاتر خواهد رفت.

این کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری ادامه داد: یکی از مزیت‎ های گلستان موضوع گردشگری است و این جزو اولویت‎ های دولت ما خواهد بود، بخش مهمی از شغل را از گردشگری دنبال خواهیم کرد و سهم گلستان در این زمینه بالا خواهد بود.

عارف در پاسخ به سئوال خبرنگار یک نشریه اصلاح‎ طلب استان مبنی بر اینکه رابطه بین اعتماد مردم و حاکمیت را چطور می‎ بینید و چه برنامه‎ ای در این‎ باره دارید، اذعان کرد: رابطه بین حاکمیت و مردم یک بحث جدی در کشورها و دولت‎ هاست و نگاه ما این بوده که مردم همه‎ کاره هستند و نقش اصلی را در همه امور مردم دارند و در قانون اساسی نیز این نگاه را در اصول مختلف می‎ توانید ببینید، نگاهی که رهبر انقلاب داشته و خود را خدمتگزار مردم می‎ داند، لذا این نگاه را باید همه خدمتگزاران دنبال کنند.

خبرنگار  نیز با طرح این سئوال از محمدرضا عارف که دوستان و همفکران شما بعضا موضوع انتخابات آزاد را مطرح می‎ کنند با توجه به اینکه در انتخاباتی که تاکنون برگزار شده از « دولت هاشمی، خاتمی» و از « دولت خاتمی، احمدی‎ نژاد» مورد اکثریت رای مردم قرار گرفتند اما شاهد مطرح شدن موضوع انتخابات آزاد از سوی اصلاح‎ طلبان هستیم؟ بیان داشت: شما می‎ گویید دوستان ما انتخابات آزاد را مطرح می‎ کنند من نمی‎ دانم کدام دوستان ما مدنظرتان است.

وی افزود: از سوی هر جریان سیاسی دیدگاهی مطرح می شود که نباید به حساب دیدگاه گذاشت ولی احتمالا این موضوع از ناحیه دلسوزی مطرح شده است و بیشتر به خاطر برخورداری امکانات مساوی در انتخابات بوده است.

این کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری خطاب به خبرنگار با طرح این پرسش « شما خودتان به عنوان فردی که به جریان اصولگرا منتصب هستید فکر می‎ کنید شرایط برای حضور بنده و بقیه کاندیداهای اصولگرا یکی است؟ » ادامه داد: قطعا اینطور نیست من به عنوان یک چهره علمی کشور هستم اما شرایط یکسان نبوده و قطعا در این زمینه تنگ‎ نظری‎ هایی وجود دارد البته این ها را به حساب نظام نمی‎ گذارم.

عارف بیان داشت: اگر از نظر عملکرد بخواهیم ببینیم شرایط حضور اصلاح‎ طلبان و اصولگرایان یکی است، شما ببینید برای برگزاری یک جلسه در یکی از شهرها می‎ خواستیم سالنی بگیریم اما شرط شد که حق ندارید پیامک بزنید و دعوت کنید، این به نظر شما، شرایط مساوی است؟

وی گفت: بنده به عنوان چهره علمی، عضو شورای انقلاب فرهنگی هستم و نمایندگی رهبری را دارم، عضو مجمع تشخیص مصلحت هستم و نمایندگی رهبری را دارم، ولی ما تنگ نظر‎ ی‎ ها و برخوردهای امنیتی که با آن روبه رو هستیم را تحمل می‎ کنیم و به هیچ وجه به حساب نظام نمی‎ گذاریم، اینها را ناشی از بدسلیقگی‎ های مدیران محلی و منطقه‎ ای می‎ دانیم که ان شاءالله اصلاح شود.

عارف با بیان اینکه انتخابات همیشه آزاد بوده است، یادآور شد: همه گروه‎ ها بر این اعتقاد هستیم که انتخابات حداکثری را داشته باشیم این را الان داریم دنبال می‎ کنیم مردم هم طبیعتا به هر کسی که خواستند رای دادند.

وی در خصوص سئوال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر ارزیابی ایشان از دولت احمدی‎ نژاد گفت: به نظر من شما که منصوب به جریان اصولگرا هستید این سئوال را نکنید می دانید چرا؟ اینقدر الان این موضوع روشن شده و رفقای خودتان هم می‎ دانند، حتی یکی از کاندیداهای اصولگرا نقل شد که « اگر این دولت از من حمایت کند من از آن اعلام برائت می‎ کنم باز هم می‎ خواهید بگویم؟ »

خبرنگار  در ادامه از عارف سئوال کرد با تفاسیری که داشتید یعنی کارنامه دولت نهم و دهم را سیاه می‎ بینید؟ اظهار داشت: من هیچ دولتی را سیاه و سفید نمی‎ بینم البته دولت شهامت خوبی را در هدفمندی یارانه‎ ها به خرج داد اما بد اجرا کرد که اگر سهم صنعت و زیربناها را می‎ داد وضعیتی که الان داریم را نداشتیم و تورم لجام‎ گسیخته وجود نداشت.

این کاندیدای احتمالی اذعان کرد: بالاخره سند نقشه جامع علمی کشور در این دوره تدوین شد که جزو نکات مثبت این دولت بود، نقشه جامع مهندسی فرهنگی کشور نیز در این دولت رقم خورد این را گفتم که شما هم خوشحال شوید.

خبرنگار خطاب به عارف مبنی بر اینکه ما می‎ خواهیم واقعیت‎ ها را ببینیم؟ با واکنش صریح عارف روبه رو شد که گفت: اگر واقعیت‎ ها را می‎ دیدیم که وضعیت کشور این طور نمی‎ شد.

خبرنگار فارس با طرح سئوال دیگری از عارف با این مضمون که به نظر شما در انتخابات سال ۸۸ آیا تخلفی صورت گرفته است، بیان داشت: قطعا تخلف انجام شده، به نظر شما توزیع سیب زمینی تخلف نیست؟ اینکه کسی که باید انتخابات را برگزار کند و بی‎ طرف باشد اما از یک کاندیدا جانبداری می‎ کند تخلف نیست؟ اینکه وعده افزایش حقوق بازنشستگی بدهیم و بعد اتفاقی نیفتد آیا این ها تخلف نیست؟ تخلف که کاملا مبین است اما در مورد تقلب بنده در مقامی نیستم که بگویم تقلبی صورت گرفته است.

خبرنگار  آخرین سئوال خود را این طور مطرح کرد که به نظر شما شورای نگهبان آیا سیاسی و جناحی عمل می‎ کند و یا قانونی؟ با این پاسخ عارف روبه رو شد که امیدواریم شورای نگهبان در چارچوب قانونی عمل کند و اینکه چطور عمل می‎ کند را باید از خودش بپرسید.

در پایان این نشست خبری، محمدرضا عارف وقت خود را در اختیار نشریه اصلاح‎ طلب میزبان خود در گلستان قرار داد تا در محفلی دوستانه مصاحبه‎ ای تفصیلی داشته باشند.