به گزارش پارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جبهه ایستادگی وی با حضور در « نشست جبهه ایستادگی ایران اسلامی» با اشاره به دلایل نامزدی اش در انتخابات ریاست جمهوری گفت: با تجربه ای که در مجلس شورای اسلامی داشته ام، نقش کلیدی دولت در تحقق اهداف نظام و فراهم آوردن بستر مناسب برای حرکت در جهت آرمان های انقلاب و یا خلق چالش برای کشور را برجسته می دانم.

در این نشست که حجت الاسلام حبیبی، دکتر روح الامینی، ابوالقاسم رئوفیان، دکتر کنعانی مقدم، خانم دکتر حقیقی و جمعی دیگر از اعضای جبهه ایستادگی حضور داشتند.

حجت الاسلام ابوترابی افزود: معتقدم اگر دغدغه ارتقای کارایی نظام در راستای آرمان های تبیین شده را داشته باشیم، باید از تمام ظرفیت و توان خود برای ارتقای کارایی دستگاه اجرایی بهره بگیریم و تحقق این مهم را منوط به اعتقاد داشتن به گفتمان نظام، داشتن کارنامه روشن در وفاداری به آرمانها ی نظام اسلامی، اشراف کلی به مسائل کشور، ظرفیت لازم برای اجماع با نخبگان، استفاده از خرد جمعی و همدلی و هماهنگی با قوا می دانم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص وجه تمایز برنامه های نامزد ها انتخابات به عقبه سیاسی آنها، گفتمان و ادبیات نامزد ها و برنامه های آنها اشاره کرد.

نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مورد اولویت های امروز کشور با تاکید بر استفاده از ظرفیت سیاسی، اقتصادی و علمی کشور گفت: در سالهای اخیر نه تنها به این ظرفیت ها توجهی نشده بلکه در جهت حذف بسیاری از آنها گام برداشته شده و به وحدت ملی آسیب رسانده است.

وی با اشاره به اینکه باید با ظرفیت علمی و اجرایی کشور آشنایی کامل وجود داشته باشد، گفت: به نظر من باید از چارچوب های سیاسی که ما را از این ظرفیت ها دور می کند، پرهیز کرد.

ابوترابی در ادامه اضافه کرد: کارگروه هایی تشکیل شده تا از این ظرفیت ها در تدوین و اجرای برنامه ها استفاده و به سمت افق های روشنی حرکت کنیم.

وی اساسی ترین مشکل کشور را تفاوت گفتمان دولت و نظام در مسائل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دانست و یادآور شد: معتقدم گفتمان نظام و دستگاه اجرایی باید واحد باشد و دولت خود را مجری گفتمان نظام بداند.

عضو شورای عالی حل اختلاف قوا ریشه اصلی مشکلات اقتصادی را هم زاویه گرفتن از سیاست های کلی کشور عنوان کرد و با تاکید بر انضباط مالی و مدیریت هزینه گفت: دستگاه اجرایی باید با نگاه به برنامه توسعه گام بردارد و در بودجه ریزی هم در جهت آن حرکت کند.

وی گفت: اگر این نگاه وجود داشت هم اکنون شاهد بیشترین وابستگی به درآمد نفتی نبودیم.

نائب رئیس مجل با تاکید بر اینکه قانون اساسی کشور در بالاترین تراز قرار دارد گفت: البته می توان در چارچوب های مشخصی به ارتقای آن پرداخت.

وی حضورش در عرصه ی انتخابات را به منظور فراهم آوردن بستری برای تحقق گفتمان نظام و اصول گرایی دانست و اظهار کرد: تا آنجا که حضورم به این هدف کمک کند، خدمت خواهم کرد.

عضو جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر فرهنگ و دین به عنوان دو عامل کنترل کننده در کشور گفت: اگر ما دستگاه قضایی و انتظامی را تقویت کنیم قطعا چالش ها و آسیب های اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد.

وی در خصوص راهکارهای رشد فرهنگ و تقویت مبانی دینی گفت: راه اصلی این است که دولتمردان و دستگاه های اجرایی فرهنگ و اندیشه دینی را در سبک مدیریت و زندگی خودشان متجلی کنند و این تنها راه بسط ارزش های دینی در جامعه است.

ابوترابی با تاکید بر اهمیت و ضرورت نقد پذیری دستگاه های اجرایی خاطر نشان کرد: دولت باید به نهادها و مردم اجازه دهد تا او را نهی از منکر کند.

وی با انتقاد از نظریه پردازی در یک اتاق بسته آن را بی تاثیر و مخرب خواند و افزود: نظریه ای که در فضای علمی و در تقابل با خرد جمعی ساخته و پرداخته شود ماندگار، تاثیر گذار و راه گشا خواهد بود.

وی با تاکید بر شایسته سالاری گفت: معتقدم باید به مدیران اختیار کامل تفویض کرد و در عین حال بیشترین حد نظارت را بر آنها اعمال کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ملاک افراد مناست برای همکاری با دولت را اعتقاد به گفتمان نظام، برخورداری از دانش و تخصص و تجربه و داشتن انگیزه بالا برای خدمت و بهره گیری از خرد جمعی دانست.

وی در پاسخ به سئوالی درباره دلایل ایجاد نوسانات ارزی در کشور گفت: ذخایر ارزی ما متناسب با درآمدهای ارزی کشور نیست و با اصلاح نظام بودجه ریزی می توان این مشکل را حل کرد.

ابوترابی افزود: بایستی نرخ ارز را بر اساس سیاست تدوین شده در قانون برنامه تدوین می کردیم و در این صورت هیچ نرخی دستوری باقی نمی ماند.

وی همچنین انضباط مالی، ارائه بودجه عملیاتی و تخصیص ۵۰ درصد از درامد های نفتی به صندوق توسعه ملی را راهکارهایی برای حل مشکلات اقتصادی دانست.

نائب رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت استقلال بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی قلک دولت نیست بلکه باید سیاستهای کلان ارزی را تدوین کند.

وی با اشاره به اهمیت سیاست خارجی کشور خاطر نشان کرد: با ایستادگی بر اصول باید راه جدیدی را برای سیاست خارجی باز کرد و با افزایش اقتدار سیاسی و اقتصادی تهدید ها را مدیریت کرد.