- یادداشت وارده:
کمتر از ۲ ماه تا پایان دولت دهم و انتخابات ریاست جمهوری یازدهم باقی مانده و در این میان جریانات سیاسی کشور برای در دست گرفتن سکان مدیریت اجرایی کشور، تمام پتانسیل خود را بسیج کرده و بی وقفه تلاش می کنند تا در مهمترین صحنه رقابت سیاسی کشور، پیروز میدان شوند.

در این میدان اما نباید نقش پیر انتخابات ایران آیت الله هاشمی رفسنجانی را نادیده گرفت؛ شخصیتی که اگرچه می خواهد اینگونه بنمایاند که به جریان خاصی تعلق ندارد و شخصیتی فراجریانی است ولی گفتار و عملکردش چیز دیگری را نشان می دهد؛ علاوه بر این هستند جریاناتی که در" بی کسی" ، همچو اویی را چراغ راهشان قرار داده اند.
پیرمرد ۷۹ ساله سازندگی که این روزها در تب و تاب اصلاح طلبان برای حضور در صحنه، نگران تر از سابق به سر می برد، همچنان از دور دستی بر آتش می گیرد و چراغ خاموش وارد میدان می شود.

او که می داند انتخابات عرصه فرتوت ها نیست، ناچار است برای اینکه توانش را نشان دهد, در دیدار با فعالین فرهنگی که اکثراً جوان هستند، از صندلی ای که همیشه نطق هایش را از روی آن ایراد می کرد، فاصله بگیرد و یک ساعت ایستاده برای حضار سخن بگوید.

اما یکی از معایب و یا شاید هم نقاط قوت آیت الله در ذکر وقایع تاریخی و خاطرات گذشته- که در این دیدار نیز تجلی یافت- بازخوانی مسائل با ۲ پیش فرض ثابت" پاک شدن حافظه تاریخی جامعه" و همچنین" صحت اظهاراتش" است، به عبارت دیگر هر آنچه از دهان آیت الله خارج می شود, به زعم وی صحیح است و گویا ملت چیزی از گذشته به یاد نمی آورد، به همین خاطر آیت الله بدون توجه به دوران مدیریتی خود، هرآنچه برای بهره برداری سیاسی در شرایط امروز راهگشا می داند، می گوید.

یکی از ملموس ترین این تاریخ سازی ها را می توان در پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی به نظاره نشست. در این پایگاه شخصی تصویری از آیت الله در کنار مقام معظم رهبری درج شده است که بر روی آن نوشته شده است" هماهنگ ترین دولت را با رهبری داشتم" .

این ادعای هاشمی در حالی در ۲۱ فروردین ۹۲ مطرح می شود که رهبر معظم انقلاب ۲۱ روز پیش، در اولین روز سال ۹۲ خط بطلانی بر تاریخ سازی هاشمی رفسنجانی کشیدند.

ایشان در جمع زائران حرم رضوی به ماجرایی اشاره داشتند که حاکی عدم توجه مسئولان دولتی دوران هاشمی به مطالبات رهبری بود؛ مسئله ای که امروز برای کشور چالش ایجاد کرده است.

" ما باید اقتصاد خودمان را از نفت جدا کنیم؛ دولت های ما در برنامه های اساسیِ خودشان این را بگنجانند. من هفده هجده سال قبل به دولتی که در آن زمان سر کار بود و به مسئولان گفتم کاری کنید که ما هر وقت اراده کردیم، بتوانیم درِ چاه های نفت را ببندیم. آقایانِ به قول خودشان « تکنوکرات» لبخند انکار زدند که مگر می شود؟ ! بله، می شود؛ باید دنبال کرد، باید اقدام کرد، باید برنامه ریزی کرد. وقتی برنامه اقتصادی یک کشور به یک نقطه خاص متصل و وابسته باشد، دشمنان روی آن نقطه خاص تمرکز پیدا می کنند" . [۱]

این شیوه تاریخ سازی آیت الله رفسنجانی در دیدار با فعالان وبلاگ نویس که اکثراً جوان هستند و در دوران ریاست جمهوری هاشمی یا نبودند و یا در حال گذراندن دوران کودکی شان بودند، ادامه پیدا کرد و وی مطالبی را نقل کرد که اگر آنها صحت داشته باشد، در درجه اول خود او متهم این اشتباهات است. برای اثبات این ادعا بهتر است به اظهارات هاشمی در این دیدار و قیاس آن با وضعیت دولت او پرداخت.

آیت الله در این دیدار در برابر اصرار حضار برای ورود به عرصه انتخابات می گوید: " من نمی گویم که نمی آیم ولی می گویم که دولت بعدی با بدهی های زیادی سرو کار دارد. هم اکنون دولت ۵۰۰ هزار میلیارد تومان به مردم بدهکار است، همچنین ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به بانک ها، ۵۰ هزار میلیارد بابت اوراق مشارکت و ۲۰۰ میلیارد هم حقوق عقب افتاده بنگاه ها و پیمانکاران بدهکار است" . [۲]

صرفنظر از صحت یا عدم این آمار و اینکه هاشمی رفسنجانی با استناد به کدام منبع رسمی یا گزارش مستند این اعداد و ارقام را بیان کرده است، دولت هاشمی به گفته کارشناسان سیاسی و اقتصادی اولین دولت در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بوده که علاوه بر بدهی های سنگین خارجی، به منابع بانکی داخلی نیز رحم نکرده و بدون اجازه نهادهای قانونی اقدام به برداشت غیرقانونی از بانک ها کرده است.

حمیدرضا ترقی که همزمان با ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی, نماینده مجلس شورای اسلامی بوده است، می گوید: " چند بار از آقای نوربخش (رئیس کل بانک مرکزی) درخواست کردیم که میزان بدهی دولت به سیستم بانکی را به ما اعلام کند اما اعلام نمی کردند. بالاخره با فشارهای زیادی پیگیری کردیم تا دولت این مبلغ را اعلام کرد. تا آن زمان مجلس هیچ اطلاعی از مبلغ استقراضی که دولت از بانک کرده بود، نداشت ولی دولت خودش پول را از بانک برداشته و خرج کرده بود و در بودجه سالیانه برگشتش را اصلاً نمی آورد، یعنی همینطور بانک ها را خالی می کرد. وقتی که گزارش نهایی را با فشار ناطق نوری از نوربخش گرفتیم، مشخص شد ۵۶ هزار میلیارد تومان فقط از سیستم بانکی استقراض کرده اند که اینها هیچ کدامش در بودجه و قانون نبود" . .

به گفته ترقی" هاشمی به قدری بدهی باقی گذاشت که نه تنها دولت احمدی نژاد بلکه در دولت های بعدی هم باید بدهی های دولت او پرداخته شود؛ حتی الان در بودجه دولت، بدهی باقی مانده از آن زمان مانند بدهی به تامین اجتماعی یا بدهی به آستان قدس یا صندوق بازنشستگی را لحاظ می کنند" . [۳]

علاوه بر این بدهی سنگین، دولت سازندگی برخلاف قانون اخذ وام های کلان خارجی اقدام می کرد؛ وام هایی که اگرچه درباره رقم آن شفاف سازی صورت نگرفته است ولی علی اکبر محتشمی پور عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون درباره میزان این بدهی ها می گوید: " هاشمی کشور را با ۶۰ میلیارد دلار (معادل ۲۱۰ هزار میلیارد تومان) تحویل دولت اصلاحات داده است" . [۴]

***انتقاد از عدم اجرای برنامه توسعه؟ !

انتقاد از عدم اجرای برنامه چهارم توسعه انتقاد دیگر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از دولت احمدی نژاد بود. آیت الله هاشمی در این باره می گوید: " سیاست کلی این برنامه را مقام معظم رهبری امضا کرده و با تصویب مجلس و شورای نگهبان باید این برنامه اجرایی می شد. اگر این برنامه اجرا می شد، تمامی مشکلات کنونی کشور وجود نداشت؛ سیسات خارجی اینگونه نبود. بعد از چند سال آقایان گفتند باید برنامه چهارم خمیر شود. سوال این است وقتی رهبری این برنامه را امضا کرده و مجلس و شورای نگهبان تائید کردند مگر می شود خمیر شود؟ بعد اعلام شد که ۲۳ درصد برنامه چهارم توسعه اجرا شده است. خب اگر دولت هم نبود این ۲۳ درصد اجرا می شد و شاید هم بیشتر چون کشاورز و کارمند و معلم و مردم به کار خودشان می پرداختند" .

اولین برنامه پنج ساله توسعه کشور در پایان سال ۶۸ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد. در این برنامه هدف هایی همچون" ایجاد رشد اقتصادی در جهت افزایش تولید سرانه، اشتغال مولد و کاهش وابستگی اقتصادی با تأکید بر خودکفایی محصولات استراتژیک کشاورزی و مهار تورم" ، " تلاش در جهت تأمین عدالت اجتماعی اسلامی" لحاظ شده بود و در آن ردپایی از سیاست تعدیل و مجموعه ای از سیاست ها و روش های پیشنهادی مانند آزادسازی قیمت ارز یا برخی از کالاها و خدمات، خصوصی سازی، کوچک سازی دولت، کاهش تعرفه های بازرگانی و یا حذف یارانه ها به چشم نمی خورد ولی در عمل، دولت سازندگی گام های شتابانی را بدین سو برداشت تا عملا با سیاست های بانک جهانی همسو شود.

کنار نهادن برنامه اول توسعه که مصوب مجلس و مورد تائید مقام معظم رهبری بود، باعث شد نه تنها ۲۳ درصد، بلکه یک درصد هم از برنامه اجرا نشده و در عوض شیوه های سیاست اقتصادی" آدام اسمیت" برای رسیدن به توسعه برگزیده شود.

به کارگیری این مدل اقتصاد، بر روی قشر ضعیف جامعه فشار آورد و قدرت خرید مردم را کاملاً کاهش داد. در اثر بالا رفتن قیمت دلار به دلیل عدم تولید داخلی، واردات افزایش پیدا کرد و این مساله باعث رکود اقتصادی در داخل و همچنین طغیان و تشکیل جنبش های اجتماعی، به گونه ای شد که در مشهد، اسلامشهر، قزوین و شیراز جنبش های اجتماعی یا جنبش تهی دستان به راه افتاد.

حمیدرضا ترقی درباره اجرا نکردن برنامه اول توسعه توسط دولت سازندگی می گوید: " دولت مجلس را دور زد و کاملاً برنامه پنج ساله را کنار گذاشت و برنامه خودش را دنبال کرد. خیلی هم گوشش بدهکار نظرات مجلس و برخوردهای مجلس نبود. استدلال هایی هم می آورد که الان برنامه اول قابلیت اجرائی ندارد و ما باید از این روش استفاده کنیم؛ بر همین اساس نیز همه چیزهایی که در متن برنامه بود، با نگاه جدیدی براساس نگاه اقتصاد سرمایه داری منهای عدالت برخورد می شد و همین باعث شد این سیاست عوارض متعددی را پدید بیاورد و بتواند یک ظاهری بسیار پر زرق و برق از اقتصاد موفق جلوه بدهد؛ اقتصادی که در باطنش مشکلات عدیده ای برای آن دولت و دولت های بعدی به بار آورد" .

***بگذارید مردم اعتراض کنند!

آیت الله هاشمی در بخش دیگر اظهاراتش در جمع فعالان فرهنگی به راهکارهای شخصی اش برای برون رفت از وضعیت فعلی کشور اشاره کرد و گفت: " هر شخصی که رئیس جمهور شود، باید بداند حکومت برای مردم است. این نمی شود که هر کس هرکاری دلش بخواهد بکند و به مردم اجازه ندهد اعتراض کنند. مردم صاحب حکومت هستند. " .

در حالی هاشمی رفسنجانی حکومت را حق مردم می داند و از آزاد بودن اعتراضات مردمی می گوید که به گفته پرویز داودی معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی دولت هاشمی، تئوریسین های اقتصادی دولت سازندگی معتقد بودند که" اگر در فرآیند تعدیل ۱۵ درصد جمعیت کشور در زیر چرخ های توسعه له شوند، اشکال ندارد، زیرا این هزینه توسعه است" . این تئوریسین های هاشمی که آن روزها کوچکترین حقی را برای اعتراضات مردمی قائل نبودند، پس از آگاهی از اعتراضات مردمی ناشی از اجرای این برنامه، دستور واردات کلاهخود و باتوم برای سرکوب مردم را دادند.

***نتایج سیاست تنش زدایی

یکی دیگر از راهکارهای هاشمی برای برون رفت از وضعیت کنونی" پیش گرفتن تعامل و همکاری بین المللی با دنیا" بود. آیت الله از وضعیت کنونی سیاست خارجی کشور نگران است و اوضاع کنونی را بدین نحو تشریح می کند که" در سیاست خارجی هم بد عمل شده است. ندای هل من مبارز می طلبند که بیایید دعوا کنیم. بعد می گویند قطعنامه ها کاغذ پاره است؛ بروید آب زیرش را بخورید" .

این البته موضع جدیدی از یکی از باسابقه ترین سیاستمداران جمهوری اسلامی ایران نیست چرا که آیت الله در سال های ریاست جمهوری اش، بر تنش زدایی تاکید خاصی داشت و سعی می کرد همواره طرف خارجی را راضی نگه دارد، اما اینکه هاشمی با سیاست تنش زدایی چه شرایطی را بر کشور حاکم کرد را باید در نحوه تعامل دولتش با کشورهای خارجی بررسی کرد.

مسئول بین الملل حزب مؤتلفه در این باره می گوید: " سیاست خارجی دولت آقای هاشمی دکترین قبلی موجود در کشور را که دکترین ام القری دانستن ایران بود، کنار گذاشت. به دلیل اینکه دولت نگاه رئالیستی به عرصه سیاست خارجی داشت، صدور انقلاب هیچگاه مورد توجه قرار نگرفت و در ازای آن تلاش شد که با کشورهای غربی مناسبات نزدیکی برقرار شود" .

به گفته ترقی که در آن زمان در مجلس شورای اسلامی حضور داشت, " دولت برای تحقق سیاست تنش زدایی با دولت آمریکا وارد یکسری فعالیت ها و ارتباطات شد و به دلیل اینکه نگاهش از ایدئولوژیک به ژئوپلتیکی تغییر کرد، یک انعطاف پذیری نسبت به قوانین بین المللی و ضوابط حاکم بر نظام بین الملل اتخاذ کرد، البته برای این سیاست دلیل هم داشتند زیرا قبل از دولت هاشمی بر اثر سیاست های دولت موسوی و موضوع جنگ، ایران انزوای قابل ملاحظه ای داشت و به نظر دولت می رسید که برای جبران این انزوا، سیاست لازم اتخاذ شود ولی قیمتی که برای تحقق این سیاست و دنبال کردن آن داده می شد، چیزی نبود که امام (ره) و مقام معظم رهبری آن را می پسنیدید" .

وی می گوید: " دولت آقای هاشمی فکر می کرد که با این سیاست شاید بتوانند تحریم ها را لغو کنند و دشمنی آمریکا را نسبت به ایران کاهش دهند یا تاثیری بر مجامع بین المللی نسبت به ایران بگذارد و ایران در صحنه بین المللی فعال تر شود ولی هیچکدام این اهداف محقق نشد. نه تحریم را کاهش دادند و نه زمینه آزاد شدن ما در عرصه بین المللی را فراهم کردند. در نهایت فضا طوری شد که حتی به علت بعضی از مشکلات در صحنه سیاست خارجی مثل قضیه میکونوس و کشته شدن تعدادی از مخالفین در خارج، اروپائی ها سفرایشان را فراخواندند. سیاست خارجی موجب شد که آرمان های حضرت امام نادیده گرفته شود و ما از آرمان های امام در سیاست خارجی فاصله بگیریم و نتیجه و هدفی که از این فاصله گرفتن هم گرفتیم، محقق نشد" .

این کارشناس مسایل بین الملل می گوید: " سیاست خارجی در دولت آقای هاشمی بر چند اصل استوار بود که یکی از آنها اینکه به مسائل اقتصادی و امنیتی و تامین منابع ملی یا منافع ملی در بعد اقتصادی بیشتر توجه می شد و مصلحت سنجی هایی برای همزیستی با همسایگان مورد توجه قرار می گرفت. دولت نظم حاکم بر روابط بین الملل را پذیرفته بود و به قواعد بین المللی پایبند بود. آنها سعی کردند برای خروج از انزوا در سازمان های بین المللی عضویت فعال پیدا کنند و ارتباط با همسایگان را خیلی دنبال کردند ولی بیشتر توانستند با ترکیه و عربستان ارتباط برقرار کنند اما با بقیه همسایه ها به آن حدی که تصور می کردیم برسند، نرسیدند" .

به هر روی، با این تفاسیر امروز هاشمی رفسنجانی نمی تواند یک طرفه به قاضی برود و به نقد دولت بنشیند چرا که او خود دیکته پُرغلط تری نسبت به دولت نهم و دهم نوشته است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی کسی است که ذخیره گندم را که باید طبق قانون تا ۹۰ روز باقی بماند، در دولتش به ۵ روز رساند.

او کسی است که ارزش پول ملی را ۳۰ برابر کاهش داد و دلار را ۱۳۰۰ درصد گران کرد.
او کسی است که ذخایر ارزی حدود ۱.۵ تا ۲میلیارد دلاری و بدهی معوقه حدود ۲۰ میلیارد دلاری باقی گذاشت.
او کسی است که مقام معظم رهبری مخالف برنامه های اقتصادی دولتش بود.
او کسی است که…