آیت الله مکارم شیرازی شامگاه دوشنبه در دیدار مسئولان کمیته فرهنگی اربعین حسینی اظهار داشت: ایرانی‌ها باید بدانند که برنامه عظیم اربعین در کشور عراق است و حاکمیت کشور مال آنهاست، آنها میزبان هستند و باید تدبیر میزبان را پذیرفت.
 
وی با بیان اینکه اربعین به سرمایه‌ای عظیم و بسیار مهمی برای اسلام و پیروان مکتب اهل بیت(ع) تبدیل شده، افزود: کسی برای این تجمع تبلیغ نکرده بلکه به صورت خودجوش این‌گونه شده که از جهات گوناگونی باید مورد توجه باشد.
 
آیت الله مکارم شیرازی گفت: این جمعیت 20 میلیونی و بی‌نظیر عظمت مکتب اهل‌بیت(ع) را نشان می‌دهد، چه دشمنان بخواهند و چه نخواهند این مکتب تکثیر می‌یابد و جاذبه برای اسلام و مکتب اهل‌بیت(ع) ایجاد می‌کند، این برنامه عظیم، خون تازه‌ای در رگ‌های ما جاری می‌کند و پاسخی دندان‌شکن به فعالیت‌های دشمنان و تکفیری هاست.
 
وی ادامه داد: از آنجایی که مساله اربعین مهم شده، دشمنان نیز حساسیت بیشتری پیدا کرده و سعی می‌کنند تا این برنامه جهانی را نا امن کرده یا اگر کسی احیانا کار خرافی انجام داد آن را بزرگ و تبلیغ کنند. همان‌گونه که مسئولان مربوطه برای بهتر شدن این اجتماع عظیم برنامه‌ریزی می‌کنند دشمنان نیز برای آسیب رساندن برنامه‌ریزی خواهند کرد، از این رو باید مراقب بود، چیزی که مهم است آسیب آن نیز مهم است.
 
وی با تاکید بر اینکه باید مراقب آسیب‌ها بود، ابراز داشت: نباید نماز، جنبه‌های حجاب و مساله عدم اختلاط به فراموشی برود، جمعیت میلیونی ممکن است آسیب‌هایی داشته باشد که باید هوشیار بود، همچنین باید از اربعین استفاده وسیع فرهنگی شود.
 
آیت‌الله مکارم‌شیرازی عنوان کرد: ما حتی به مسئولان محترم آستان‌قدس رضوی و آستان‌مقدس حضرت‌معصومه(س) هم عرض کرده‌ایم که زیارت جای خود دارد اما باید از جمعیت میلیونی زائران استفاده فرهنگی شود.
 
وی خاطرنشان کرد: کسانی که در این برنامه‌ها حضور پیدا می‌کنند روحشان آماده است و باید مسائل مورد نیاز را منتقل کرد و یکی از مسائل، موضوعات اعتقادی است، نباید بعضی از مداحان محترم مسائل غلوآمیز را مطرح کنند و بهانه به دست دشمنان بدهند. همچنین نباید نقصانی در مداحی و سخنرانی وجود داشته باشد، حد لازم باید در خطابه‌ها و مداحی‌ها رعایت شود، متاسفانه مداحی و شعر آسیب زاتر از سخنرانی‌ها است.
 
آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان اینکه درباره نماز و اعمال واجب باید تاکید شود، افزود: زیارت اربعین بسیار خوب اما امری مستحب است، نمی‌شود زائران به زیارت اربعین بروند و از نماز که ستون دین است غافل باشند، اشتباهاتی در این زمینه وجود دارد که باید با آموزش و کار فرهنگی برطرف شود. یکی دیگر از نکاتی که باید مورد توجه باشد این است که توانمندها باید به فکر ناتوان‌ها باشند، اگر کسی در راه مانده است و یا مشکلی پیدا کرده است باید به او کمک کنند، زائران باید به فکر یکدیگر باشند تا لطف خدا شامل حال آن ها شود.
 
وی با تاکید بر ضرورت جلوگیری از اسراف و تبذیر در برنامه اربعین اظهار داشت: غذاهایی که تهیه می شود باید به اندازه لازم باشد، باید به رعایت حلال و حرام شرعی در امر مستحب توجه داشت.
 
این مرجع تقلید با بیان این که از ما سؤال شده که آیا به دلیل ناتوانی قبل و بعد از روز اربعین می توان به زیارت مرقد ملکوتی امام حسین(ع) رفت، ابراز داشت: ما در پاسخ عرض می کنیم در صورت ضرورت اشکالی ندارد و قبول است به علاوه زائران باید زیارت خود را طولانی نکنند بلکه سریع تر برگردند و محل را به دیگران واگذار کنند، این که بگویند نذر داریم که چندین روز در کنار مرقد امام حسین(ع) بمانیم صحیح نیست.
 
آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: در رفت و آمدها باید نظم رعایت شود تا خدای ناکرده کسی زیر دست و پا نماند که اگر منایی دیگر به وجود آید مایه آبروریزی است، الحمدلله در سال های اخیر برنامه ریزی و امنیت خوبی برقرار بوده و نشان دادند که می توان 20 میلیون زائر حسینی را بهتر از سه میلیون زائر در حج مدیریت کرد؛ این که ستادی برای فعالیت های اربعین تشکیل شده جای امیدواری دارد که کارهای نظام مندی صورت گیرد.
 
وی خاطرنشان کرد: صداوسیما این اجتماع میلیونی و عظیم را باید به خوبی در شبکه ها بویژه رسانه های برون مرزی منتشر کند تا جهانیان به خوبی مطلع شوند، خبر رسانی خوب سبب بهره برداری حداکثری می شود. زائران عزیز از گفتن شعارهایی که به مذاهب اسلامی دیگر اهانت می شود باید پرهیز کنند، اسم کسانی که مورد احترام آن ها هستند نباید به بدی برده شود؛به خصوص این که اهل سنت هم در برنامه عظیم اربعین شرکت می کنند.
 
آیت الله مکارم شیرازی در پایان ابزار داشت: امیدوارم به لطف خدا این مراسم امسال با شکوه تر از هر سال برگزار شود و زائران عزیز همگی حاجت روا گردند و سالم بروند و سالم بازآیند و نیز امیدوارم به برکت این برنامه بسیار باشکوه و مملو از اخلاص خداوند آتش هایی که در کشورهای اسلامی به دست دشمنان افروخته شده به زودی خاموش کند و امنیت را به همه کشورهای اسلامی بازگرداند.