عباس سلیمی‌نمین مدیر دفتر مطالعات ایران معاصر درباره فرمایشات اخیر رهبر انقلاب در جمع نخبگان مبنی بر اینکه «برخی از تکرار کلمه دشمن ناراحت می‌شوند» اظهار کرد: برخی تصور می‌کنند که اگر ما در دشمن‌شناسی دقت کنیم این موضوع باعث دشمنی می‌شود.

 

وی با تأکید بر شناخت دقیق از دشمن، افزود: دشمن‌شناسی هم باعث شناخت عواملی که در صدد دشمنی با ما هستند می‌شود و هم باعث شناخت عوامل که برای ما فرصت به حساب می‌آیند.

 

رئیس دفتر مطالعات ایران معاصر با بیان اینکه تبیین تهدیدات و دشمنی‌ها به معنی دشمن تراشی نیست، تصریح کرد: دشمن شناسی به معنی دیدن و رصد دقیق واقعیت‌هاست یعنی هیچ کسی نمی‌‌تواند در جهان معاصر ادعا کند که دشمن ندارد بنابراین هر پدیده‌ای یک سری تهدیدات و فرصتهایی در مقابل خود دارد.

 

سلیمی‌نمین ادامه داد: نمی‌توانیم ادعا کنیم که تهدیدی در مقابل خود نداریم چرا که واقعیتهای پیش رو به صورت  آشکار وجود تهدیدات را در برابر ما تایید می‌کند.

 

وی با بیان اینکه کشورهایی که تغییر نظام سیاسی کشور ما را دنبال و برای آن بودجه تعیین می‌کنند دشمن هستند، تاکید کرد: کشورهایی که زیاده‌خواهی را دنبال می‌کنند و برای آن، ایران را در تنگنا قرار می‌دهند، برای تغییر سیاستهایش قطعاً برای ما تهدید هستند.

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: اگر ما امروز دشمن را تبیین می‌کنیم به این دلیل است که بتوانیم از مصالح و منافع خود دفاع کنیم و اگر ما کمترین حساسیتی نسبت به منافع ملت داشته باشیم نباید از مسیر دشمن شناسی گریزان باشیم.

 

سلیمی‌نمین با بیان اینکه دشمن شناسی یک اصل مسلم است، تصریح کرد: هیچ ملتی بدون دشمن‌شناسی نمی‌تواند توفیقی کسب کند. عدم دشمن‌شناسی درست، باعث به هدر رفتن امکانات و قرار گرفتن در مسیر‌های انحرافی می‌شود.

 

وی در ادامه درباره بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با بی‌اعتمادی به دشمنان اظهار کرد: آمریکاییها اصل را بر دفاع از رژیم صهیونیستی قرار داده‌اند. برخلاف اینکه برخی مطرح می‌کنند که آمریکا منافع خود را با رژیم صهیونیستی گره می‌زند، تمام سیاستمداران دو حزب جمهوریخواه و دمکرات آمریکا در سیاست خارجی خود به صراحت از اولویت داشتن منافع صهیونیستها سخن می‌گویند.

 

مدیر دفتر مطالعات تاریخ معاصر ایران در همین باره افزود: آمریکاییها به صراحت بحث دفاع از منافع رژیم صهیونیستی در معادلات سیاسی منطقه را مطرح می‌کنند به معنی است که اجازه نخواهند داد که به گونه‌ای عمل شود که کشورهای اسلامی رشد کرده و حاکمیت زورمندانه رژیم صهیونیستی در منطقه تضعیف شود.

 

سلیمی‌نمین تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور مسلمان هرگز نمی‌تواند موضوع اشغال فلسطین را بپذیرد، چرا که  بر اساس آموزهای دینی، هرگز نمی‌توانیم با یک رژیم که اساس و بنیاد آن برتری و تبعیض نژادی است، کنار بیاییم.

 

وی با بیان اینکه عدالت‌طلبی نمی‌تواند در کنار تبعیض نژادی باشد، تصریح کرد: اولین اصل عدالت‌طلبی برابری ملتهاست. آمریکاییها تا زمانی که ما به اسلام پایبند باشیم اقدامی نخواهند کرد که ایران تقویت شود چرا که تقویت ما موجب تضعیف رژیم  نژادپرستانه خواهد بود.