رافائل گروسی استعفا کرد

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 38976

  یک دستیار ارشد، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور غیرمنتظره استعفا داد که این امر نشانگر تنش‌ها میان مقامات عالی‌رتبه این سازمان است.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس این خبر را به نقل از دیپلمات های وین گزارش داد.

  بنابراین گزارش رافائل گروسی، دستیار مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از سمت خود استعفا داده است.

  اما خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی از وین اعلام کرد که دو مقام ارشد آژانس که مذاکرات با ایران را هدایت می کردند، در سال جاری آژانس را ترک می کنند و احتمالا این سازمان را از تجربه و مهارت شان در برخورد با برنامه هسته یی ایران محروم می کنند.

  یک منبع دیپلماتیک گفت که گروسی، دستیار مدیرکل به عنوان نماینده آژرانتین در آژانس انتخاب شده است و انتظار می رود در تابستان منصب جدید خود را عهده دار شود.

  آژانس نیز ماه گذشته اعلام کرد که ترو وارجورانتا، مقام هسته یی عالی رتبه فنلاندی جانشین هرمان ناکارتس رییس سازمان بازرسان آژانس پس از بازنشستگی ناکارتس در پاییز سال جاری خواهد شد.

  ناکارتس رییس بازرسان آژانس در نظارت برفعالیت های هسته یی ایران است.

  ناکارتس بلژیکی و گروسی ریاست تیم کارشناسان آژانس که ۹ بار با نمایندگان ایران از سال ۲۰۱۲ تاکنون دیدار داشته را به عهده داشته اند.

  مارک فیتز پاتریک، عضو موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک گفت: رفتن این دو نفر، آژانس را از دو مقامی که بیشترین زمان را در مذاکرات دو سال گذشته با ایرانی ها در سطوحی عالی رتبه صرف کرده بودند، محروم می کند.

  با این حال تحلیلگران و دیپلمات ها تاکید دارند که این یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس که این سازمان را به سمت رویکردی سرسختانه تر در قبال ایران برد، است که درباره سیاست ها تصمیم گیری می کند.

  مارک هیبز، عضو موسسه کارنگی گفت که تغییر در تیم آژانس تحت نظر آمانو احتمالا تاثیر اندکی بر مذاکرات با ایران خواهد داشت.

  ایران بازنشستگی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی یوکیا آمانو تیم سازمان استعفا آژانس گروسی رافائل

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها