• لینک کوتاه
 • منبع: فارس کد خبر: 388698

  یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به احتمال خنثی شدن حرکت اعتراضی مجلس نسبت به الگوی جدید قراردادهای نفتی وجود دارد، گفت: عمده نظریه کارشناسی خارج از وزارت نفت مخالفت با الگوی نفتی جدید است لذا نمایندگان نباید سریع قانع شوند.

  به گزارش پارس نیوز،

  حجت‌الله عبدالملکی کارشناس مسائل اقتصادی و استاد دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به جلسه نمایندگان با وزیر نفت برای بررسی الگوی قراردادهای نفتی در جلسه غیرعلنی امروز اظهار داشت: این الگوی جدید تا مدت‌ها علی‌القاعده بر کشور و قراردادهای نفتی حاکم خواهد بود و ممکن است خسارت‌های قابل توجهی را نیز وارد کند، از این رو لازم است نمایندگان کاملا دقت کنند.

  عبدالملکی افزود: ریشه آنچه در این الگوی جدید مطرح شده و دچار مشکل است، این است که تصور می‌شود اگر ما به طور کامل میادین را به طرف غربی واگذار کنیم او به کشور ما فناوری و سرمایه می‌آورد در حالی که طرف غربی وقتی دست خود را در میدان نفتی باز ببیند اولین کار این است که میدان را تخریب می‌کند.

  این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه این امر در صنعت نفت کل جهان قطعی بوده و جا افتاده و کسی شک ندارد وقتی میدان واگذار می‌شود طرف مقابل برداشت صیانتی نخواهد کرد، یادآور شد: درواقع حفاری و بهره‌برداری در کوتاه مدت به نوعی انجام می‌شود که میزان تولید نفت به شدت بالا برود اما در میان‌مدت و بلند مدت بخشی از مخزن با این روش که آنها کار می‌کنند، قابل استفاده نخواهد بود.

  وی تصریح کرد: اینکه ما دست غربی‌ها را تا این حد باز بگذاریم مشکلی است که در قراردادهای جدید نفتی مطرح است و یکی از خطرهای آن این است که بخش قابل توجهی از منابع ما از بین برود چراکه طرف غربی دلش برای مخزن نمی‌سوزد و به دنبال افزایش درآمد خود است.

  عبدالملکی با بیان اینکه قبلا هم این اتفاق افتاده و شرکت‌های غربی با برداشت ناصحیح برخی از مخازن نفتی ما را دچار آسیب کرده‌اند، اظهار داشت: نکته دوم که در ارتباط با قراردادهای جدید نفتی وجود دارد این است که ما با حاکم کردن یک طرف غربی برای دوره طولانی‌مدت در بخشی از میادین خود عملا فضایی را برای رانت‌جویی‌های خاص در کشور فراهم می‌کنیم.

  این استاد دانشگاه امام صادق افزود: در IPC گفته شده شرکت‌های غربی باید یک شریک ایرانی داشته باشند اما وزارت نفت تا این لحظه، در تعیین شرکت‌هایی که می‌توانند طرف معامله شرکت‌های غربی باشند جهت‌دار عمل کرده است و فقط شرکت‌های خاصی را مطرح کرده و درواقع در اینجا رانت ویژه‌ای ایجاد خواهد شد. 

  وی با اشاره به اظهارات امروز زنگنه مبنی بر مرتفع شدن همه 15 اشکالی که دفتر رهبری به قراردادهای نفتی وارد کرده و تصریح نمایندگان برای رفع 11 مورد آن و احتمال خنثی شدن این حرکت اعتراضی مجلس نسبت به الگوهای جدید قرارداد نفتی وجود دارد، گفت: مهم‌ترین آسیبی‌ که در همه دوره‌ها داشتیم بی‌اطلاعی نمایندگان و ضعف دانش آنها بوده است بنابراین باید روی این موضوع کار شود و نمایندگان هم باید هوشیار باشند که اگر اطلاعاتی را ندارند در تصمیم‌گیری بیشتر دقت کنند.

  عبدالملکی تاکید کرد: نمایندگان باید به کارشناسان مستقل در این زمینه مراجعه کنند؛ البته عمده نظریه کارشناسی که خارج از وزارت نفت وجود دارد مخالف این الگو با وضعیت فعلی آن است و تقریبا همه کارشناسان با این الگو به دلیل زیان‌های سیاسی و اقتصادی‌اش مخالف هستند لذا نمایندگان باید هوشیار باشند و سریع قانع نشوند.

   

  مسائل اقتصادی وزارت نفت قراردادهای نفتی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها