• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38823

  ۳۶ مقام سابق آمریکایی در گزارش ۸۴ صفحه ای اعلام کردند فشار تحریم ها به بن بست خورده و آمریکا باید با یک همکاری قابل اثبات با ایران، به یک معامله هسته ای دست بزند.

  به گزارش پارس به نقل ازکیهان، این گزارش که در قالب گزارش جدید « پروژه ایران» تهیه شده، تاکید می کند دولت باراک اوباما باید در تلاش برای به دست آمدن نتیجه رضایت بخش بر سر برنامه های هسته ای ایران، تاکید بیشتری بر دیپلماسی داشته باشد.
  دست کم ۳۶ مقام نظامی، دیپلماتیک و اطلاعاتی آمریکا از این گزارش حمایت کرده و خواستار توازن مجدد استراتژی دو سویه آمریکا در قبال تهران شده اند.
  به گزارش دیپلماسی ایرانی، به نقل از جیم لوب می نویسد: بنابراین گزارش که تازه ترین گزارش « پروژه ایران» است توصیه های مشخصی برای کاهش تنش ها بر سر برنامه های هسته ای ایران و فراهم آوردن زمینه مناسب برای مذاکرات دارد. از جمله اینکه؛ از طریق فشار، اقدامات زیادی صورت گرفته اما نتیجه آن پایین تر از سطح توقع ها بوده و این پیامد ناخواسته ریسک هایی را ایجاد کرده است. این در حالی است که گزارش های پیشین پروژه ایران بیشتر بر هزینه ها و فایده های اعمال تحریم ها و اقدام نظامی علیه ایران متمرکز بود.
  در این گزارش ۸۴ صفحه ای آمده است: شاید فشارها اقتصاد ایران را ضعیف کرده باشد یا روند توسعه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی را کندتر کرده باشد، اما دستاوردی نظیر یک مصالحه یا کاهش نفوذ منطقه ای ایران به همراه نداشته است. علاوه بر این، روند فشارها، مقاومت ایران در برابر آن را افزایش داده، فضای داخلی را سنگین تر کرده و به تنش های منطقه ای نیز دامن زده است.
  این گزارش به امضای شماری از چهره های سرشناس سیاست خارجی از جمله برژینسکی، مشاور امنیت ملی سابق، ریچارد لوگار، مقام سابق سنا، و توماس پیکرینگ رسیده که یکی از اعضای اصلی پروژه ایران به شمار می رود. گزارش اینگونه برآورد می کند که تقویت روند دیپلماتیک شامل تعهد به تعدیل تحریم ها در مقابل همکاری قابل اثبات ایران می تواند به بن بست خاتمه داده و به یک معامله هسته ای منجر شود.
  این گزارش در حالی منتشر می شود که تردیدها در مورد آینده مذاکرات هسته ای گروه ۱+۵ با ایران با توجه به بی نتیجه ماندن مذاکرات اخیر در آلماتی، رو به افزایش است. این در شرایطی است که عدم پیشرفت در مذاکرات، با پیشرفت های ایران در نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر در تاسیسات هسته ای نطنز و فردو همراه بوده است.
  گزارش مورد اشاره خواستار توازن و تعادل میان فشار و دیپلماسی به جای فشار و تحریم یک سویه شده است.

   

  اقتصاد ایران ایران باراک اوباما جمهوری اسلامی دولت سیاست خارجی گروه ۱ ۵ مذاکرات هسته ای مشاور امنیت ملی هسته ای
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها