• لینک کوتاه
 • کد خبر: 38280

  وکیل ایران در پرونده فیلم آرگو با اشاره به حضور میشل اوباما در زمان اهدای جایزه اسکار به فیلم آرگو اظهار کرد: این موضوع نشان می‌دهد که این فیلم یک موضوع سیاسی صحنه‌سازی شده است.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، کوتان پِیر (Cutant Peyre) ، حقوقدان فرانسوی و وکیل ایران در پرونده فیلم آرگو در گفت وگو با یک هفته نامه آلمانی زبان افزود: فیلم آرگو تبلیغاتی که باید بر افکار عمومی نفوذ کند تا بتوان زمینه را جهت حمله نظامی به ایران هموار کرد.

  متن کامل مصاحبه هفته نامه آلمانی زبان ولت وخه (Welt Woche) با کوتان پیر به شرح ذیل است:

  پرسش: آیا شما درک می کنید که چرا علیه فیلم آرگو اقامه دعوی می شود؟

  پاسخ: سازندگان این فیلم ادعا می کنند که آن را براساس اسناد محرمانه و واقعی ساخته اند که البته در ارائه واقعیت ها سوء استفاده شده است. حتی جان تایلر، سفیر وقت کانادا در تهران که شاهد اصلی ماجرا بود درباره این فیلم به خاطر آن که ملت ایران به این وضعیت نشان داده می شود و هم چنین این موضوع که چگونه این داستان صحنه سازی شده، ابراز انزجار کرده است.

  پرسش: ولی همه می دانند که هالیوود و صنعت سینما به طور کلی هرگز نمی تواند ابعاد یک رویداد واقعی را آن گونه که بوده مو به مو ارائه دهد؟

  پاسخ: ولی فیلم آرگو به عنوان داستان واقعی به مردم عرضه می شود. مشکل برای ایران آن است که در پاره ای از فیلم های ضد ایرانی، خود را در یک وضعیت تحریم فشرده احساس می کند زیرا در آن ها به افکار عمومی موضوعات تحریف شده القا می شود و تلاش می شود تا ایران و اسلام را با تروریسم مترادف کند و این امر نیز با فیلم « بدون دخترم هرگز» آغاز شد و با فیلم های دیگر به نام « ۳۰۰» ، JERUSALEM COUNTDOWN, UNTHINKABLE و اینک آرگو که انقلاب سال ۱۹۷۹ ایران را یک انقلاب خشونت آمیز نشان می دهد، ادامه پیدا کرده است.

  پرسش: ولی حقیقت کدام است؟

  پاسخ: یک مثال: در زمان گروگان گیری در سفارت آمریکا در تهران، همه زنان و سیاه پوستان به گروگان گرفته از سوی انقلابیون آزاد شدند و این فیلم اصلاً اشاره ای به آن نمی کند. حتی آیت الله خمینی، رهبر انقلاب آن زمان از گروگان ها دیدن کرده و علل سیاسی دستگیری آن ها را برایشان شرح داده بود و به آن ها تاکید کرده بود که نباید ترس از کشته شدن داشته باشند. گروگان گیران می خواستند شاه که از کشور گریخته بود را به کشور بازگرداند و او را محاکمه کرده و وی را به خاطر جنایاتی که مرتکب شده بود مجازات کنند. سال ۱۹۷۹ برای ایران جهت خودآگاهی اش بسیار مهم است زیرا زمان اولیه برای نهادینه کردن انقلاب است. ایرانی ها خواهان آن هستند که به طور مثال در فیلم آرگو واقعیت ها و اسناد به گونه عکس آن نشان داده نشوند و وقتی میشل اوباما، همسر رییس جمهور آمریکا می آید و برنده شدن فیلم آرگو را در مراسم اسکار اعلام می کند آن وقت این تصور به وجود می آید که سازمان سیا باعث آن شده تا این فیلم ساخته شود.

  پرسش: شما چه می گویید، شما واقعا ادعا می کنید که سازمان سیا در پس این فیلم قرار دارد؟

  پاسخ: من نه، بلکه باربارا هونگر، یک کارشناسی که مدت زیادی در کاخ سفید کار می کرده و به عنوان تحلیلگر عملیات سری، صحنه ها را خوب می شناسد. وی گفته است که سازمان سیا برای ساخت این فیلم به بن اَفلک مراجعه و او را برای این کار انتخاب کرده بود.

  پرسش: آیا شما این ادعا را واقعاً قابل اعتماد و درست می دانید؟ زیرا جورج کلونی بود که ابتدا این پروژه را برای ساخت پرورش داد و بن اَفلک بعداً به تیم آرگو پیوست؟

  پاسخ: این واقعیت که میشل اوباما اصلاً وارد صحنه شده که در سراسر جهان همه تماشا می کردند، نشان می دهد که این فیلم یک موضوع سیاسی صحنه سازی شده است. یعنی تبلیغاتی که باید بر افکار عمومی نفوذ کند تا بتوان زمینه را جهت حمله نظامی به ایران هموار کرد.

  پرسش: بار دیگر سوال می کنم، آیا شما واقعاً معتقدید که این امر یک توطئه بوده و با واقعیت ارتباطی ندارد.

  پاسخ: شواهد حاکی از این موضوع است. من با خانم باربارا هونگر تماس بر قرار کرده ام تا مطالب بیش تری را متوجه شوم و از او بخواهم کتباً شهادت بدهد.

  پرسش: علیه چه کسی، و برای چی و شما در کجا اصلاً اقامه دعوی می کنید؟

  پاسخ: ما تلاش نخواهیم کرد در سراسر جهان محاکمه برقرار کنیم. من از فرانسه و هم چنین از سوییس سوال می کنم زیرا در این دو کشور جرم « سیاه نمایی یک کشور خارجی» وجود دارد. هر کشوری قانون گذاری خاص خود را دارد. من در فرانسه علیه شرکت اکران کننده فیلم به اتهام شرکت در جرم اقامه دعوی می کنم. در آمریکا نیز علیه بن اَفلک و جورج کلونی به عنوان تولید کننده فیلم این کار خواهم کرد؛ البته در کشورهای خارجی من نیاز به مجوز وکالت خواهم داشت.

  سوال: ایران در اصل چه اهدافی را دنبال می کند؟

  پاسخ: ایران خواهان ممنوعیت فیلم نیست. وزارت ارشاد ایران که از من خواسته تا وکالت آن را به عهده بگیرم می خواهد تلنگری برای ایجاد یک بحث عمومی را درخصوص اسناد تاریخی بزند تا متوجه شود که آیا این فیلم موضع انتقادی به وجود می آورد یا نه. من حتی می توانم درخواست غرامت بکنم هر چند که ایران علاقه ای به پول در این زمینه ندارد. شاید ایران خواهان آن باشد که در بخشی از این فیلم این موضوع ذکر شود که مسائل نمایش داده شده در آن درباره جمهوری اسلامی ایران با واقعیت ها تضاد دارد. برای ایران دردآور است که مرتباً با تروریسم مترادف شود.

  پرسش: آیا شما با جورج کلونی و بن اَفلک هم تماس می گیرد؟

  پاسخ: بله، اگر من در آمریکا بخواهم اقامه دعوی کنم باید با افراد اصلی این پروژه صحبت کنم. ولی این ها همه اهداف اصلی نیستند و هدف اصلی بحث عمومی در این زمینه است.

  پاسخ: ولی شما خوب می دانید که جورج کلونی در زمینه مخالفتش با دولت جرج بوش و هم چنین با سازمان سیا معروف است؟

  پرسش: بله، من این موضوع را خوب درک می کنم ولی هم زمان شاید این بار پول خوبی به او داده شده است. او آن همه آگهی های تبلیغاتی انجام می دهد و شاید او به پول بیش تری نیاز دارد تا بتواند در نقش تولید کننده فیلم ظاهر شود. او حاضر شده فیلمی را تولید کند که تبلیغات ضد ایرانی است. من در این امر توطئه نمی بینم. شاید هم او به قدر کافی آگاه نیست تا بداند که ایران می خواهد علیه این فیلم هالیوودی ساخته بن اَفلک وارد میدان شود، یعنی فیلمی که معیارهای فرهنگی بین المللی را نقض می کند. ایرانی ها در این فیلم به عنوان افراد خشونت طلب نمایش داده شده اند. ضمناً وزارت ارشاد ایران کارگردان فیلم را متهم می کند که در زمینه تهیه مقدمات آن، به اسناد منابع اندکی مراجعه کرده و همه منابع را مد نظر قرار نداده است. بن اَفلک به عنوان تهیه کننده، کارگردان و بازیگر تأکید می کند که با فیلم آرگو، داستان واقعی بیرون آوردن شش دیپلمات آمریکایی با کمک سازمان سیا از ایران را شرح داده است. ضمناً جورج کلونی نیز به عنوان تهیه کننده در این فیلم تأثیر داشته است. ولی برای من جرج کلونی تولید خالص آمریکایی است که همه کشورهای دیگر جهان را وحشی می انگارد. هم چنین این موضوع که میشل اوباما در مراسم اسکار، آرگو را به عنوان بهترین فیلم اعلام می کند نیز ایران را به طور مضاعف ناراحت می کند زیرا دادن جایزه به این فیلم ضد ایرانی به عنوان حمله تبلیغاتی علیه ملت و انسانیت بوده و فراموش می شود که ایران دارای چه فرهنگ و تاریخ کهنی است.

  پرسش: آیا احمدی نژاد، رییس جمهور ایران در گفت وگوهای شما در تهران حضور داشت؟

  پاسخ: خیر، او آن زمان در مراسم زدن کلنگ ایجاد خط لوله انتقال گاز بین کشورش با پاکستان به محل مراسم رفته بود ولی من در سال ۲۰۰۶ در سفری که به ایران داشتم با وی آشنا شده بودم. من این بار در تهران با وزیر ارشاد ملاقات داشتم که جایگاه وی در سیستم ایران مهم تر از جایگاه چنین مقامی در کشور ماست.

  پرسش: چرا شما همیشه موضوعات جنجالی را برای وکالت انتخاب می کنید؟

  پاسخ: دیگران هستند که برای موضوعات پیچیده به من مراجعه می کنند.

  پرسش: شواهد حاکی از آن است که شما اعتقادات خود را نیز در این موضوعات دنبال می کنید؟

  پاسخ: خیر، من میسیونر نیستم. شاید بتوان این طور گفت که من خود به موضوعات انسان هایی می پردازم که به طور اشتباه با آن ها رفتار شده است. من مدت زیادی است که وکیل حقوقی هستم و بر این عقیده ام که سیستم قضایی فرانسه گندیده و فاسد است.

  پرسش: آیا شما را به خاطر این افکار ویژه تان دچار دشواری هم ساخته اند؟

  پاسخ: بله. دولت فرانسه مشکلات بزرگی را به ویژه در زمینه مالیاتی و دیگر موارد برای من ایجاد می کند. ضمناً تهدیدهایی نیز علیه من می شود که البته من آن ها را خنده دار می بینم. زمانی یک نامه ای به نشانی منزل من آمد که گلوله ای نیز همراه آن بود که در آن نامه هم نوشته شده بود که « گلوله بعدی با پست نخواهد آمد» .

  اوباما ایران جمهوری اسلامی ایران رهبر انقلاب رییس جمهور زنان سازمان سیا کارشناسی گاز مو
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها