• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37985

  اوباما در پیام های خود به مردم ایران شعرهای حافظ و سعدی را می خواند و از صلح و دوستی سخن می گوید اما او در عمل به خشونت و ضربه زدن متوسل می شود. این در نگاه ایرانی ها ریاکارانه است.

  به گزارش پارس به نقل از کیهان، پایگاه اینترنتی آنتی وار با درج این مطلب نوشت: باراک اوباما ۴ سال پیش در اولین پیام نوروزی به مردم ایران، از سعدی شاعر محبوب ایرانی نقل قول کرد. او امسال نیز شعری از حافظ، شاعر بلندآوازه ایرانی خواند اما بررسی بازخوردهای این پیام ها نشان می دهد که تلاش های این چنینی اوباما، موفقیتی به همراه نداشته است ظرف چند سال گذشته، خصومت و فشار آمریکا علیه ایران به اوج رسیده که نمونه آن تحریم های اقتصادی و نفتی و بانکی و دارویی است.
  در ادامه این تحلیل تصریح شده است: اقدامات دولت آمریکا پیام های صلح و دوستی را بی ثمر می کند. ایرانی ها نه تنها ترور دانشمندان خود را فرم مستقیمی از خشونت تلقی می کنند بلکه همچنین تحریم های یکجانبه و فلج کننده را روش هایی برای اعمال خشونت علیه ملت ایران می دانند. این اقدامات و تدابیر مشابه دیگر، تلاش های دولت آمریکا برای متوسل شدن به علایق فرهنگی ایرانی ها را تضعیف می کند.
  آنتی وار نوشت: اوباما در نخستین پیام نوروزی در سال ۲۰۰۹ از دولت ایران خواست مشت خود را « باز کند» ، اما همان سال دولت وی به ابتکار عمل مخفیانه ای در زمینه جنگ سایبری با اسم رمز « بازی های المپیک» که دولت « جرج بوش» بانی آن بود، شدت بخشید در سال های بعد در حالی که اوباما پیام های دیگری را به مناسبت نوروز ایراد می کرد، آمریکا با همدستی اسرائیل حملات دیگری در زمینه تروریسم سایبری همچون « استاکس نت» و « فلیم» را علیه ایران به انجام رساند.
  آنتی وار خاطر نشان کرد: تشدید این دشمنی ها در تعارض با منطق حافظ است که دورویی و ریاکاری را جرمی بزرگ می شمارد.
  این پایگاه اینترنتی در ادامه نوشت: میراث ضدامپریالیستی نهضت نفت و نخست وزیر آن دوره (محمد مصدق) که در جریان کودتایی به رهبری « سیا» در سال ۱۹۵۳ برکنار شد، همچنان بر جو فکری و منش امروزی ایران حکم فرما است. به رغم مشکلات اقتصادی محور آمریکا-فرانسه-انگلیس نتوانسته حمایت قابل توجهی را برای مداخله خارجی یا همکاری در این زمینه به دست آورد. ایرانی ها با سلیقه های سیاسی مختلف در ایران اغلب آمریکا و کمتر دولت خود را مسئول مشکلات اقتصادی می دانند.
  آنتی وار در پایان نوشت: تهدید به حمله نظامی، راه اندازی جنگ اقتصادی و سخت کردن زندگی بر مردم، تصویر بزرگی از تضادهای دولت اوباما در قول و فعل است. حافظ چنین غرور بیجا و خودپرستی و دوگانگی را مذمت می کند و اوباما نمی تواند به حافظ رجوع کند. از نگاه ایرانی ها اوباما نمونه ای از جهان بینی و تفکر حاکم بر حکومت آمریکاست.

  انگلیس اوباما ایران بازی های المپیک پیام نوروزی جنگ خشونت دولت مردم ایران نفت
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها