وزیر خارجه ایران در نشست مشترکی به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه نروژ در «اسلو فُروم» شرکت کرد.

خبرنگار ارشد بی بی سی انگلیسی درباره این نشست گزارش داده که محور آن این بوده که «چه درس‌هایی درباره میانجیگری برای توافق هسته‌ای ایران وجود دارد؟»

در این نشست، فدریگا موگرینی در اظهاراتی گفت که «برای اینکه در جهان صلح ایجاد کنید باید با همه صحبت کنید و همگان باید منفعتشان را در صلح ببینند».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به نقش‌آفرینی این اتحادیه در امور جهانی گفت که «جهان به اتحادیه اروپا نیاز دارد. ما(اتحادیه اروپا) باید قوی و متحد باشیم».

وزیر خارجه ایران در نشست اسلو فروم با اشاره به مواضع  و انتخاب های غلط غربی ها در مذاکرات هسته‌ای با ایران تصریح کرد: غربی‌ها با اتهام‌زنی‌های بی اساس، سیاست هایی همچون تحریم‌های سخت را در پیش گرفتند.

ظریف افزود: آنان پس از اینکه از همه «انتخاب‌های غلط» خسته شدند تصمیمات درست گرفتند.

وزیر خارجه ایران همچنین گفت: «اگر ما به سمت بازی با حاصل جمع صفر برویم، همه بازنده می‌شویم».

دیپلمات ارشد ایرانی در این نشست درباره تحولات منطقه و مقابله با تروریسم هم اظهارنظر کرد.

ظریف گفت: «به نظر من، ما باید بر سر این موضوع توافق کنیم که هیچ راه حل نظامی برای هیچ یک از این موارد(بحران سوریه یا عراق) وجود ندارد البته شاید یک عنصر مکمل نظامی وجود داشته باشد. برای شکست افراطیون شما به چیز بیشتری فراتر از استراتژی نظامی نیاز دارید».

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر خارجه ایران درباره مقابله با «جنگ جهانی برای مقابله با تروریسم» تاکید کرد که اولین اقدام این است که بفهمیم که چرا برخی‌ها به ایدئولوژی‌های منحرف از نیمه خدایان جذب می‌شوند کسانی که با حمایت مالی افرادی که به دنبال کسب مزیتهای کوتاه مدت به هزینه دیگران هستند، مواجه می‌شوند».

فدریکا موگرینی در بخش دیگری از اظهاراتش در این نشست، از افزایش تبادلات اقتصادی اتحادیه اروپا و ایران پس از امضای توافق هسته‌ای تاکید کرد.

او گفت: «در چهار ماه اول امسال، تبادلات تجاری بین اتحادیه اروپا و ایران 22 درصد افزایش یافت. ما برای تشویق تعاملات با ایران، فعالانه با جامعه تجار و بانک‌ها در اروپا و دیگر جاها در تعامل هستیم».

در این نشست، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به مذاکرات برای حل بحران سوریه تاکید کرد که مذاکرات باید شامل همه بازیگران تاثیرگذار در سوریه باشد و همه باید در ایجاد صلح در این کشور تلاش کنند.