• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37133

  تحلیلگران معتقدند، تروریست‌های حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) باید به صورت مخفیانه از ترکیه خارج شوند تا بدین ترتیب دستگیر و یا درگیر اقدامات قانونی مقامات قضایی نشده و همچنین روند سازش با آن‌ها به صورت غیر منتظره‌ای متوقف نشود.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه تودی زمان، همزمان با اینکه مقامات کشور ترکیه و عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ. ک. ک درباره خروج تروریست ها از خاک ترکیه مذاکره می کنند، سوال هایی مطرح شده مبنی بر اینکه آیا تروریست ها توسط نیروهای امنیتی دستگیر خواهند شد و یا اینکه آیا دادستانان تحقیقاتی را از آن ها برای اقدامات غیر قانونی در کشور انجام خواهند داد یا خیر.

  چنین اقداماتی علیه تروریست ها تحت قانون ترکیه امکان پذیر است. با این وجود اعضای هیات منصفه عقیده دارند که اگر شورشیان پ. ک. ک مخفیانه از کشور خارج شوند، هیچ یک از این اتفاقات رخ نخواهد داد.

  یک دادستان بازنشسته ترکیه در این باره تصریح کرده که این روند سازش روندی سیاسی است و تحت ابتکار عمل دولت ادامه خواهد داشت. اقدامات قوه مجریه منوط به بازنگری و نظارت قوه قضاییه است و اگر نیروهای امنیتی و دادستانی اقداماتی علیه تروریست ها هنگام خروجشان انجام ندهند، امکان دارد با اتهاماتی درباره بی توجهی نسبت به وظایفشان مواجه شوند. اما اگر تروریست ها همان طور که وارد کشور شدند یعنی مخفیانه از کشور خارج شوند، مشکلی وجود نخواهد داشت.

  مقامات ترکیه با هدف دستیابی به یک چارچوب زمانی برای خلع سلاح تروریست های پ. ک. ک مذکرات صلحی را با اوجالان از ماه اکتبر شروع کرده اند.

  مقامات رسمی ترکیه نیز به علت صحبت با عبدالله اوجالان به عنوان بخشی از روند سازش احتمالا با تحقیقاتی مواجه خواهند شد.

  پ ک ک ترکیه خاک دولت قانون قوه قضاییه نیروهای امنیتی خارج مخفیانه تروریست
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها