• لینک کوتاه
 • کد خبر: 37031

  ارتش آمریکا از درگیری بین نگهبان‌های زندان گوانتانامو و زندانیانی که در این زندان اعتصاب غذا کرده‌اند خبر داده است.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، ارتش آمریکا گفته است نگهبانان گوانتانامو با افراد بازداشت شده در این زندان درگیر شده اند و این در حالی است که عده زیادی از زندانی های گوانتانامو بیش از دو ماه است که اعتصاب غذا کرده اند.

  عده زیادی از زندانی ها پس از این درگیری ها به سلول های انفرادی منتقل شده اند.

  ارتش آمریکا می گوید زندانیان دوربین های نظارتی نصب شده در این زندان، پنجره ها و دیوارهای حائل را پوشانده اند تا نگهبان ها نتوانند بر رفتارهای افرادی که اعتصاب غذا کرده اند نظارت کنند.

  روز گذشته گزارش شد شهرهای نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس و سانفرانسیسکو در آمریکا شاهد حضور تظاهرات کنندگانی بود که به نشانه همبستگی با زندانیان گوانتانامو لباس هایی به زنگ نارنجی، همانند زندانی های گوانتانامو، به تن کرده بودند.

  همچنین گزارش شد برخی دیگر از تظاهرات کنندگان بر سرشان کلاههای مشکی سر گذاشته اند تا رسوایی هایی را به رخ دولت کشورشان بکشند که بر اساس اندک تصاویر منتشر شده از زندانیان خلیج گوانتانامو و سایر زندانهای موسوم به « سایت های سیاه» آمریکا در سر تا سر خاورمیانه افشا شده اند.

  در پاره ای از تصاویری که از بازداشت شدگان گوانتانامو و سایت های سیاه آمریکا منتشر شده، کلا ه هایی سیاه رنگ بر سر زندانیان دیده می شود که یکی از راههای قطع ارتباط حسی فرد با جهان خارج و ایجاد حالتی موسوم به « محرومیت حسی » برای شکستن انسجام شخصیتی و مقاومت فرد در برابر مراجع قدرت به هنگام بازجویی است.

  روش محرومیت حسی که انجمن روان شناسی آمریکا به یاری دکتر « هب» ، روان شناس معروف آمریکایی و استاد دانشگاه مک گیل، آن را توسعه داده است از جمله روشهای شکنجه تولید آمریکاست که در آن هر نوع ارتباط حسی فرد (اعم از شنیداری، دیداری، لامسه و غیره) با جهان خارج قطع می شود تا ضمن ایجاد حالت های روان پریشی و شخصیت زدودگی در فرد سامانه های مقاومتی وی در برابر بازجو را شکسته و او را به تسلیم وادار کند.

  اتحادیه آزادی های شهروندی آمریکا، سازمان عفو بین الملل، دیده بان حقوق بشر و ۲۲ سازمان حقوق بشری دیگر نیر روز گذشته با امضای نامه ای سرگشاده از باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، خواستند زندان گوانتانامو را تعطیل کند.

  در این نامه خطاب به آقای اوباما آمده است: « وضعیت موجود نتیجه آشکار بازداشت نامعلوم زندانیان، بدون ایراد اتهام علیه آنها و برای بیش از ۱۱ سال است. از شما می خواهیم زندانی های باقی مانده در این زندان را به کشورهایشان یا کشورهای دیگر بازگردانید یا آنها را در دادگاهی منصفانه محاکمه کنید. »

  باراک اوباما قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۰۸ که وی را به قدرت رساند، وعده داده بود این زندان را برای همیشه ببندد.

  گوانتاناموهایی ها که اکثرشان مسلمان هستند و با ادعای ارتباط با گروه های تروریستی سالهاست در این زندان بازداشت هستند، از بیش از دو ماه پیش اقدام به اعتصاب غذا کرده اند. آنها می گویند مقامات زندان اموال شخصی آنها از جمله نامه ها و عکس های خانوادگی آنها را مصادره و به مقدسات مذهبی شان توهین کرده اند.

  پیش از این هم بسیاری از زندانیان گوانتانامو گفته اند مقامات این زندان از توهین به مقدسات مذهبی به عنوان روشی برای شکنجه استفاده می کنند.

  انتخابات ریاست جمهوری جهان حقوق خاورمیانه دولت رئیس جمهور آمریکا زندان گروه های تروریستی گوانتانامو نیویورک
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها