تحلیل خبرگزاری رسمی چین از مذاکرات آلماتی۲

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 34921

  خبرگزاری شینهوا با اشاره به مذاکرات آلماتی نوشت؛ اگر چه مواضع دو طرف همچنان از یکدیگر فاصله دارد اما دو طرف به ترک مذاکرات بی علاقه‌اند.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، خبرگزاری رسمی چین که مواضع رسمی دولت این کشور را منتشر می کند در گزارشی به بررسی مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ که روز شنبه در آلماتی به پایان رسید پرداخت و نوشت: علیرغم اختلافات زیاد در مواضع، دو طرف هنوز مایل به برگزاری مذاکرات بیشتر هستند که بهترین گزینه ممکن در این میان است.

  براساس گزارش شینهوا، مذاکرات دو روزه میان ایران و ۱+۵ در آلماتی قزاقستان روز شنبه با این نتیجه گیری به پایان رسید که که هر دو طرف درباره شکاف ها و نکات کلیدی مساله هسته ای ایران گفت وگو کردند.

  « کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: ایران و ۱+۵ درباره مسائل اساسی همچنان دور از هم قرار دارند.

  سعید جلیلی رئیس هیات مذاکره کننده ایرانی نیز بر اختلافات موجود میان طرفین تاکید کرد.

  شینهوا افزود: اگر چه دو طرف درباره موضوع اصلی مذاکرات، غنی سازی اورانیوم، دیدگاه های متفاوتی دارند، اما دو طرف به ترک مذاکرات بی علاقه اند.

  خبرگزاری دولت چین نوشت: اگر چه برای نشست بعدی و دور تازه مذاکرات تاریخ و مکانی مشخص نشد اما رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی گفت که کشورش به مذاکره ادامه می دهد و خانم اشتون درباره چگونگی برگزاری دور تازه مذاکرات با او تماس خواهد گرفت.

  شینهوا در پایان نوشت: اجتناب از تقابل در حمایت از مذاکره یک جریان غالب نه تنها در میان گروه ۱+۵ است بلکه کشورهای واسطه و سیاستمداران ایران نیز بر آن تاکید می کنند.

  اورانیوم ایران چین دولت سعید جلیلی قزاقستان گروه ۱ ۵ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هسته ای مذاکرات

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها