بروجردی:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 34912

  رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: خانم اشتون قرار است ظرف مدت کوتاهی در تماس تلفنی با دکتر جلیلی نتیجه‌ی تصمیم آنها را اعلام کند تا زمان و مکان مذاکره بعدی مشخص شود.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، علاءالدین بروجردی در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس در جمع خبرنگاران در ارزیابی اش از دومین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ و القای رسانه های فارسی زبان بیگانه مبنی بر بی تاثیر بودن مذاکرات، گفت: این مذاکرات تاثیرگذار بوده است به طوری که با نگاهی به بیانیه رسمی روسیه بعد از آلماتی ۲ که آنها اعلام کرده اند مذاکرات یک گام به پیش تلقی می شود، می توان این تاثیرات را دید.

  وی افزود: ما در این دوره از مذاکرات القائات خلاف واقع آمریکایی ها را از طریق تبیین واقعیات از ذهن دیگر اعضای شورای امنیت برطرف کردیم که این خود موفقیت است بنابراین مذاکرات مفید بوده و باید ادامه داشته باشد.

  بروجردی در مورد پیش بینی اش از بازخوردهای بعد از مذاکرات، گفت: اولین بازخورد بعد از مذاکرات گذشته آن بود که غربی ها در آلماتی ۱ پیشنهادی ارائه کردند که در آن مقداری از تحریم ها عقب نشینی کردند که ما آن را نپذیرفتیم.

  وی افزود: در آلماتی ۲ ما پیشنهاد کردیم که اولا حق ایران را طبق ماده ۴ عهدنامه ان. پی. تی به رسمیت بشناسند و همچنین تحریم ها را بردارند که آنها قبول نکردند، منتهی رد هم نکردند.

  رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آنها گفته اند که در این رابطه فکر می کنند. قرار است دور بعد مذاکرات نیز ظرف مدت کوتاهی توسط خانم اشتون در تماس تلفنی با دکتر جلیلی مشخص شود. در این تماس خانم اشتون نتیجه تصمیم آنها را اعلام می کند و زمان و مکان مذاکرات نیز مشخص می شود. این موضوع نشان می دهد که آنها امیدوارند به نقطه ی روشنی برسند.

  در مورد افزایش درصد غنی سازی در صورت نیاز جمهوری اسلامی تصمیم گیری می کند

  به گزارش ایسنا، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا در پیشنهاد ایران در مذاکرات آلماتی ۲ موضوع تعطیلی شش ماهه فردو نیز قید شده بود؟ گفت: در موضوع فردو دو نکته مهم وجود دارد؛ موضوع اول آن است که ما به لحاظ تهدیدات مکرر دشمنان نظام و ملت بخصوص رژیم صهیونیستی مبنی بر زدن تاسیسات هسته یی، حتما باید این تاسیسات را ایمن کنیم از این رو پدافند غیرعامل امری ضروری است که این کار هیچگاه متوقف نخواهد شد.

  وی تاکید کرد: اگر حتی یک روز دولت نیز تصمیم به تعطیلی فردو بگیرد مجلس حتما مخالفت خواهد کرد.

  بروجردی ادامه داد: موضوع دیگر در مذاکرات بحث دستیابی ایران به غنی سازی ۲۰ درصد است. ممکن است ما در مقطعی برای پروژه ای احتیاج به غنی سازی با درصد بیشتر داشته باشیم که این نیاز مقطعی است و با اصل غنی سازی متفاوت است. البته این نکته نیز مهم است که جمهوری اسلامی هیچگاه غنی سازی را متوقف نمی کند چون طبق ماده ۴ عهدنامه ان. پی. تی، این یک حق قانونی است که عضویت ما در ان. پی. تی این حق را به ما داده است و آمریکایی ها به ما ندادند.

  رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: اینکه ما ۲۰ درصد یا درصدهای بالاتر غنی سازی را در آینده نیاز داشته باشیم و برای این نیاز چطور عمل کنیم تصمیمی است که جمهوری اسلامی اتخاذ می کند.

  بروجردی همچنین تاکید کرد: تعلیق غنی سازی ۲۰ درصد پیشنهاد طرف ۱+۵ بوده نه ایران. آنها پیشنهاد کردند که ایران فردو را تعطیل کند و دست از غنی سازی ۲۰ درصد بردارد اما ما در مقابل لغو تحریم های غیرقانونی و ظالمانه علیه ملت را خواستیم چون این تحریم ها با سوء استفاده آمریکا از حق وتو و جایگاه شورای امنیت به عنوان عضو دائم لحاظ شده است.

  وی افزود: آنها گزینه دیگری جز لغو تحریم ها ندارند چون این ظلمی بر حق ملت ایران است، در این صورت می توانند در خصوص مابه ازای آن مذاکره کنند.

  رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا دو طرف مذاکره منتظر برداشتن گام از سوی طرف مقابل هستند؟ گفت: این موضوع درست نیست چون غربی ها گام اول را در جهت تخلف از عهدنامه ان. پی. تی برداشتند. آنها گام خطای اول را در مقابل عهدنامه معتبر ان. پی. تی برداشتند و بر خلاف ماده ۴ عمل کردند. اول باید این تخلف را برطرف کنند تا بعد بتوان در شرایط عادی مذاکره کرد.

  بروجردی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است با تغییر رییس جمهور، تصمیمات و موضع ایران در مذاکرات هسته یی تغییر کند؟ گفت: سیاست های هسته یی سیاستی تصمیم گرفته شده و بر اساس راهبرد نظام است که قطعا دولت ها هیچ تصمیمی بر خلاف آن نخواهند داشت چون در این رابطه مصوبه مجلس وجود دارد که غیرقابل تغییر است و همچنین مقام معظم رهبری به عنوان سیاستگذار کلان نظام که فوق همه تصمیمات است این نظر را قبول دارند. معمولا دولت ها از این خواست ملی تبعیت می کنند.

  دیپلمات عربستانی فعلا ممنوع الخروج شده است

  به گزارش ایسنا، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد آخرین اخبار از وضعیت دیپلمات عربستانی که در تصادفی در حالت غیرطبیعی یک شهروند ایرانی را کشته است، گفت: این اتفاق در ایام تعطیلات رخ داد که به همین دلیل ما آقای دواتگری رییس کمیته مطالبات ملی را از طرف کمیسیون امنیت مامور کردیم تا در بین خانواده این عزیز از دست رفته بسیجی حضور پیدا کند.

  وی افزود: متاسفانه این اتفاق در روزهای پایانی سال گذشته رخ داد که جان این شهروند را گرفت، البته تخلف دیپلمات عربستانی مضاعف است چون چند بطری مشروبات الکلی داخل ماشین این دیپلمات بوده که چند تای آن نیز باز بوده است، از طرفی بر اساس تستی که پلیس انجام داده ایشان در حال مستی بوده و این کار را بعد از شرب خمر انجام داده که یک تخلف بین المللی است و قوانین ما را نقض کرده است.

  بروجردی تاکید کرد: تا تعیین تکلیف و استیفای حقوق این خانواده از خروج از کشور این دیپلمات ممانعت شده است.

  رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: درست است که طبق کنوانسیون، دیپلمات ها مصونیت دارند ولی از طرف دیگر باید قوانین کشورها را رعایت کنند به همین دلیل این دیپلمات قوانین ما را نقض کرده و فعلا از خروج از کشور منع شده است.

  وی در مورد اینکه آیا جرم این دیپلمات قتل بوده است؟ گفت: پلیس گزارش اولیه را تهیه کرده و حتما به مراجع مربوطه می فرستد البته قتل اتفاق افتاده است و در حال پیگیری است.

  دولت عربستان باید فرودگاه جده را ایمن کند

  به گزارش ایسنا، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد اقدامات این کمیسیون در خصوص فوت دو زائر ایرانی در عربستان، گفت: از لحظه انتشار این خبر با وزارت خارجه تماس گرفتیم و پیشنهاد دادیم که به گزارش دولت عربستان در این رابطه اکتفا نکنند و حتما تیمی را برای کشف حقیقت به عربستان بفرستند.

  وی افزود: برای ما برخورد با اتباع ایرانی در تمامی کشورها مهم است چه برسد به اینکه این افراد زائران و میهمانان خانه خدا باشند. این پدیده عجیبی است که تانکر آب به ترمینال مسافران وارد شود و باعث فوت دو نفر و مجروح شدن چند نفر گردد.

  بروجردی اضافه کرد: ما به عنوان وظیفه نظارتی خود فردی را برای حقیقت یابی اعزام می کنیم که دو روز گذشته این موضوع به وزارت خارجه منعکس شد. کمیسیون امنیت به جد دنبال مشخص شدن ابعاد این موضوع است.

  رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ضمن عرض تسلیت به خانواده جان باختگان، گفت: اگر جایگاه فرودگاه جده ایمن نیست باید این جایگاه را تغییر دهند چون ممکن است حادثه هر زمان دیگری اتفاق افتد. گزارش اولیه ما حاکی از آن است که ماشین بدون راننده بوده است. شاید راننده ترمز دستی را نکشیده و ماشین یک دفعه راه افتاده و به داخل فرودگاه آمده است. به هر حال این اتفاق غیرقابل قبول است و باید تمهیدات جدی تری را بخصوص سازمان حج برای حفظ جان زائران خانه خدا بیندیشد.

  وی همچنین در خصوص وظیفه مجلس در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، گفت: در همین رابطه کمیسیون امنیت در سه شنبه هفته آینده جلسه ای را با عنوان حماسه سیاسی با حضور ارگان های ذیربط برگزار خواهد کرد.

  بروجردی افزود: مقام معظم رهبری در ابتدای هر سال سخنانی راهبردی را با توجه به مسئولیت شان به عنوان سیاستگذار کلان نظام مطابق با قانون اساسی مطرح می کنند که باید به آن توجه شود. اتفاقی که در دوره قبل مطلوب نبود.

  رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: از آنجا که ما در دهه پیشرفت و عدالت قرار داریم باید علاوه بر عمل به شعار بنیادین سال گذشته امسال نیز در بعد سیاسی و اقتصادی حرکت کنیم. فراز کار حماسه سیاسی نیز انتخابات است که امیدواریم مردم همچون ۲۲ بهمن سال ۹۱ حماسه بسیار چشمگیر دیگری را خلق کنند.

  جلسه علنی حقوق حماسه سیاسی دولت زمان و مکان سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی شهروند کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گروه ۱ ۵ مقام معظم رهبری

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها