• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34806

  در پایان این دور از مذاکرات قرار شد نمایندگان کشورهای ۱+۵ نتایج گفت‌وگوهای آلماتی را به پایتخت‌های خود منتقل کنند. پس از آن کاترین اشتون نتایج بررسی‌ها را در تماسی با سعید جلیلی به وی اطلاع دهد.

   

  به گزارش پارس ، به نقل ازایسنا، پس از پایان مذاکرات دو روزه" آلماتی ۲" ، مذاکره کننده ارشد ایران با ۱+۵ گفت: در این دور از مذاکرات بحث های محتوایی و مشروح درباره ی برنامه عملیاتی صورت گرفت و به ابهامات ۱+۵ درباره ی برنامه عملیاتی به تفصیل پاسخ داده شد.

  سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران پس از پایان دو روز مذاکرات" آلماتی ۲" در نشست خبری پس از قدردانی از میزبانی قزاقستان برای برگزاری این دوره از مذاکرات گفت: جمهوری اسلامی ایران ۱۰ ماه پیش در مسکو طرح جامعی را برای پیشبرد گفت وگوها ارایه کرد. در این دوره از مذاکرات نیز جمهوری اسلامی برنامه ی عملیاتی در چارچوب طرح جامع مسکو ارایه کرد.

  او ادامه داد: این برنامه ی عملیاتی در راستای پیشنهاد تجدیدنظر شده ی ۱+۵ و ملاحظات جلسه کارشناسی در بین دو دوره ی آلماتی ۱ و ۲ در نظر گرفته شده است. بخشی از این ابتکارات ما در پاسخ به نظرات ۱+۵ در آلماتی ۱ بود.

  جلیلی اضافه کرد: در این دور از مذاکرات بحث های محتوایی و مشروح درباره ی برنامه عملیاتی صورت گرفت و به ابهامات ۱+۵ درباره ی برنامه عملیاتی به تفصیل پاسخ داده شد. البته میان ایران و ۱+۵ فاصله هایی وجود دارد. جمهوری اسلامی ایران چنان چه بارها اعلام کرده است با تاکید بر حقوق مشروع خود از جمله حق غنی سازی از گفت وگو برای همکاری استقبال می کند. دو محور اساسی در این جا مطرح است؛ اول شناسایی حق غنی سازی و دوم خاتمه دادن به رفتارهایی که نشانه دشمنی با ملت ایران است. بر مبنای دو محور، برنامه ی عملیاتی در مسیر سازنده به ۱+۵ ارایه شد.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: نمایندگان ۱+۵ خواهان ارزیابی های بیش تر برنامه ی عملیاتی بوده و می خواستند نتایج گفت وگوها را به پایتخت های خود منتقل کنند. درباره ی چگونگی این گفت وگوها خانم اشتون پس از گفت وگو با شش وزیر خارجه ۱+۵، تماس تلفنی با بنده خواهد داشت. مذاکرات خوبی انجام شد. اکنون ۱+۵ باید اراده و صداقت خود را برای برداشتن گام های اعتمادسازی متناسب نشان دهد.

  جلیلی گفت: قرار شد دیپلمات های ۱+۵ با مسوولان سیاسی خود در پایتخت های شان مذاکره کنند و پس از آن خانم اشتون نتیجه را به من اطلاع دهد.

  غنی سازی را بر اساس نیازهای ملت ایران دنبال می کنیم

  او در ادامه ی نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار وال استریت ژورنال که آیا در طول مذاکرات موضوعاتی درباره ی این که ایران بخواهد غنی سازی را از ۲۰ درصد کاهش دهد مطرح شد و آیا ایران تاریخی را برای ادامه ی مذاکرات پیشنهاد کرده است؟ گفت: بارها تاکید کرده ایم غنی سازی را جزو حقوق مسلم خود می دانیم. چه در حد ۲۰ درصد و چه ۵ درصد باشد. در دوره های قبل هم به این موضوع تاکید کرده ایم. در طرح جامعی که در مسکو ارایه کردیم اعلام شد از آن جا که غنی سازی را حق خود می دانیم این حق را بر اساس نیازهای ملت ایران دنبال می کنیم.

  وی افزود: بر این اساس در برخی موضوعاتی که بتواند موضوع غنی سازی مساله ای برای همکاری باشد این امر می تواند موضوع گفت وگو قرار گیرد.

  مذاکره کننده ارشد هسته یی کشورمان هم چنین درباره ی ادامه ی گفت وگوها با ۱+۵ نیز گفت: ما در این باره پیشنهادهای مشخصی را ارایه کردیم. حتی امروز هم آمادگی داشتیم که گفت وگوها را ادامه دهیم و این مساله را به آن ها اعلام کردیم تا این گفت وگوها بتواند شروع یک حرکت جدید باشد؛ اما آن ها اعلام کردند که پیشنهاداتی که از سوی ایران مطرح شده است نیاز دارد در پایتخت های آن ها با مقامات سیاسی شان به بحث گذاشته شود و نظر آن ها را بگیرند و سپس نتیجه را به ما اعلام کنند. قرار شد در آینده ای نزدیک خانم اشتون نتیجه ی رایزنی ها و جمع بندی ها را به من اطلاع دهند.

  جلیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره ی این که آیا ۱+۵ تا کنون اقداماتی را انجام داده است که در راستای کنار گذاشتن خصومت و دشمنی با ملت ایران بوده باشد؟ اظهار کرد: به آن ها تاکید کرده ایم اعتمادسازی یک جاده دوطرفه است و امروز آن ها پس از اقدامات اعتمادساز فراوانی که ایران انجام داده است باید اعتماد ملت ایران را جلب کنند.

  او ادامه داد: یکی از مهم ترین بحث هایی که در این زمینه مطرح شد و به آن ها ارایه شده است این بود که رفتارهای خصومت آمیز منافی با مسیر اعتمادسازی است. به هر میزان که آن ها می گویند در مسیر اعتمادسازی حرکت می کنند باید از رفتارهای خصومت آمیز دست بردارند.

  دفاع از حقوق هسته یی اجماع ملی در ایران است

  رییس تیم مذاکره کننده ایرانی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ان اچ کی ژاپن که پرسید آیا گفت وگوهای ایران با ۱+۵ به نتیجه ی انتخابات ریاست جمهوری در ایران مربوط است؟ گفت: روز گذشته در دانشگاه فارابی که دانشگاه ملی قزاقستان است به این سوال پاسخ دادم. موضوع دفاع از حقوق هسته یی ایران، اجماع ملی در ایران است. تمام جریان های سیاسی و آحاد ملت در دفاع از حقوق هسته یی خود تاکید دارند. انتخابات پرشور در ایران نیز موجب خواهد شد که پس از آن ملت ما با شور بیش تری از حقوق خود دفاع کنند.

  وی هم چنین در پاسخ به پرسش خبرنگار رویتر درباره ی این که آیا هیچ قسمتی از پیشنهادات ۱+۵ به ایران را پذیرفته اید؟ گفت: ۱+۵ پیشنهاداتی را در آلماتی ۱ ارایه کرد. این پیشنهادات مختلف بود. در هر محور هم موارد گوناگونی داشت. ما این پیشنهادات را مطالعه کردیم. در استانبول با ۱+۵ موضوعات را به بحث های دقیق فنی و کارشناسی گذاشتیم. آن چه که در آلماتی ۲ به آن ها ارایه کردیم این بود که برخی از مولفه های این پیشنهادات می تواند عنوان موضوعاتی برای توافق و همکاری در گام اول مطرح باشد. ما طرح عملیاتی خود را بر همین مبنا پیشنهاد کردیم اما آن ها بر اساس این بسته چون آمادگی لازم را نداشتند و لازم دانستند با پایتخت های خود مشورت کنند خواستند این فرصت راداشته باشند تا پیشنهادات را بررسی کنند.

  برخی از اعضای ۱+۵ حتی منافع ملت خود را برای مطامع برخی دیگر هزینه می کنند

  خبرنگار روزنامه یومیوری ژاپن پرسید برخی کشورها می خواهند نظرات کشورهای دیگر را به این مذاکرات وارد کنند که جلیلی گفت: ما در دوره های مختلفی که داشتیم یکی از بحث هایی که مطرح کردیم این بود که به نظر می رسد برخی از اعضای ۱+۵ حتی منافع ملت خود را برای مطامع برخی دیگر هزینه می کنند. توصیه کردیم هیچ گاه منافع ملت خود را قربانی اهداف رژیم صهیونیستی نکنید و یا به کسانی که می خواهند هزینه ی اقدامات را شما بدهید و منافعش را آن ها ببرند توجه نکنید.

  موضوع غنی سازی می تواند به عنوان موضوعی برای همکاری های اعتمادساز باشد

  خبرنگار دیگری پرسید ایران تحت چه شرایطی غنی سازی را تعلیق می کند؟ که دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: غنی سازی جزو حقوق ملت ما است، چه ۵ درصد چه ۲۰ درصد. در پیشنهاداتی که آن ها مطرح کردند اعلام کردیم غنی سازی جزو حقوق ملت ایران است و ملت ایران این حقوق را بر اساس نیازهای خود اعمال می کند.

  وی ادامه داد: اما موضوع غنی سازی می تواند به عنوان موضوعی برای همکاری های اعتمادساز باشد.

  جلیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا درباره ی این که اشتون گفته است مواضع دو طرف با یکدیگر فاصله دارد، مهم ترین مانع در رسیدن مذاکرات به نتیجه ی مطلوب چیست؟ گفت: اختلاف ها می تواند وجود داشته باشد اما گفت وگوها می تواند بر اساس مبانی مشترک به توافقاتی منجر شود. یکی از مهم ترین مواردی که می تواند مبنای مشترک گفت وگوها باشد ان پی تی و حقوقی است که در آن بیان شده است. ۱+۵ می تواند التزام خود را به حقوقی که در آن بیان شده از جمله حق غنی سازی و حق فعالیت های صلح آمیز هسته یی را درباره ی ایران شناسایی کنند این موضوع می تواند یک گام مهم در زمینه ی پیشرفت بحث ها و نزدیک شدن دیدگاه ها به هم باشد که این هم مبنای کاملا منطقی، قانونی و بین المللی دارد.

  آمریکایی ها اگر می خواهند جلب اعتماد کنند باید از رفتارهای خصمانه پرهیز کنند

  جلیلی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این که آیا در دو نشست اخیر در آلماتی نشانه ای مبنی بر لغو تحریم های یک جانبه از سوی آمریکا مشاهده شده است؟ گفت: در این دوره از گفت وگوها یکی از بحث های اصلی همین مساله بود. در واقع اگر کسانی می خواهند اعتماد را جلب کنند باید از رفتارهای خصمانه با ملت ایران پرهیز کنند. این یک بحث اساسی است که ما با ۱+۵ داشته و به آن ها توصیه کرده ایم.

  او در ادامه ی اظهاراتش با اشاره به پیام نوروزی باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا در سال ۹۲ به ملت ایران گفت: وی در انتهای پیام خود به شعری از حافظ مبنی بر این که « نهال دوستی بنشان که کام دل به بار آرد/نهال دشمنی برکن که رنج بی شمار آرد» اشاره کرده است. فکر می کنم شعری که وی در این پیام آورده است در حقیقت پیام ملت ایران بود که از زبان حافظ به اوباما گفته شده است.

  جلیلی اضافه کرد: آمریکا باید بداند که نهال دشمنی که ۳۴ سال علیه ملت ایران کاشته است برای او به جز ناکامی چیز دیگری به همراه نداشته است. باید از رفتارهای خصمانه و رفتارهایی که موجب دشمنی با ملت ایران می شود پرهیز کند.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ی مشروح پیشنهاد ایران به ۱+۵ گفت: همان طور که در گذشته گفتم غنی سازی اورانیوم چه ۲۰ درصد و چه ۵ درصد جزو حقوق ملت ایران است. اعتمادسازی یک مفهوم انتزاعی نیست. می تواند مواردی برای جلب اعتماد وجود داشته باشد. در واقع مسیر اعتمادسازی دوطرفه است و دارای رفتارهای متوازن، متقابل است.

  وی ادامه داد: زمانی که صحبت از اعتمادسازی می شود این اعتمادسازی نباید ناظر بر محروم سازی و نفی حقوق یک ملت باشد بلکه باید ناظر به رفتارهایی باشد که می تواند موجب همکاری میان طرفین شود.

  جلیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ایران در طرح پیشنهادی خود تلاش داشته است که گفت وگوها را در یک چارچوب منطقی بگنجاند و روال مثبتی بدهد، اگر غربی ها این پیشنهاد را رد می کنند به نظر شما ادامه ی مذاکرات کار درستی است؟ گفت: همان طور که اشاره کردم در مذاکرات مسکو طرح جامعی ارایه کردیم. اگر صحبت از گام های اعتمادساز می شود نیاز به یک چارچوب وجود دارد. باید در یک طرح جامع تعریف شود و مبتنی بر این طرح جامع گام هایی را دنبال کنیم.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اضافه کرد: در گفت وگوهای آلماتی ۱ ما منتظر پاسخ ۱+۵ به طرح جامع ایران که در مسکو ارایه شده، بودیم. آن ها پیشنهاد دادند برای این که فضای همکاری آغاز شود یک گام را تعریف کنیم. جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که با برداشتن این گام مخالفتی ندارد اما باید معلوم شود که این گام در چه چارچوب و مبنایی است.

  وی ادامه داد: بر همین اساس در این دور از گفت وگوها ما پاسخ خود را که مبتنی بر یک طرح عملی برای برداشتن گامی بود ارایه کردیم. یکی از بحث های زمان بر در این دور از گفت وگوها این بود که این گام باید مبتنی بر چه چارچوبی باشد.

  کاترین اشتون نیز در نشستی خبری بدون اشاره به تعیین زمان و مکان بعدی مذاکرات با ایران گفت که به پایتخت های مان باز می گردیم و پس از رایزنی و مشورت با دکتر جلیلی برای این که ببینیم چگونه مسیر را ادامه دهیم تماس می گیرم. اشتون تاکید کرد که ۱+۵ هنوز به مذاکره با ایران متعهد است.

  وی افزود: مواضع ایران و ۱+۵ با یکدیگر فاصله دارد و دو طرف تصمیم گرفتند برای بررسی بیش تر به کشورهای خود برگردند.

  او خاطرنشان کرد که دو طرف تلاش زیادی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات انجام دادند.

  وی ادامه داد: مذاکرات ما طولانی و فشرده بود. ما درباره طرح اعتمادسازی که در" آلماتی ۱" ارایه کردیم واضح شد که مواضع دو طرف از لحاظ ماهوی از هم فاصله دارند.

  او گفت: به زودی با دکتر جلیلی تماس می گیرم بعد از این که به پایتخت های مان بازگشتیم و برای این که ببینیم چگونه پیشرفت کنیم تماس می گیرم.

  اشتون در پاسخ به سوال خبرنگار صدای آمریکا مبنی بر این که به نظر هر دو طرف برای زنده نگه داشتن مذاکرات تلاش می کنند و با وجود ادامه فعالیت های هسته یی فکر می کنید تحریم ها مانع ایران می شود؟ گفت: ما از شورای امنیت دستورالعمل داریم تا تلاش دیپلماتیک کنیم و اعتماد کنیم که برنامه ایران صرفا صلح آمیز است و این فرآیند را ادامه می دهیم.

  اشتون تاکید کرد که گفت وگوها فقط برای مذاکره نیست و در دو روز گذشته به طور فشرده و مفصل صحبت کردیم و بر روی جزییات تمرکز کردیم. تحریم ها نیز برای عملی شدن این فرآیند است.

  نماینده ۱+۵ در مذاکره با ایران در پاسخ به خبرنگار کریستین ساینس مانیتور مبنی بر این که ایران گفته به اندازه کافی برای شان مشخص نیست که سرانجام این فرآیند چیست؟ گفت: دو مساله است؛ نیت ما این است که ایران پاسخ به طرح ما دهد و طرح اعتمادسازی سعی دارد راهی را پیدا کند تا فضایی ایجاد کنیم برای مذاکرات جامع و این باعث می شود به همدیگر اعتماد بیش تری پیدا کنیم.

  وی ادامه داد: مشخص است که مرحله نهایی چیست و آژانس هم به این مساله اشاره کرده است.

  اشتون در پاسخ به سوال خبرنگار رویترز مبنی بر این که حس کردید ایران انعطافی نشان دهد؟ گفت: برای اولین بار بود که ما تبادل نظر کردیم و روی جزییات بحث می کردیم. سوال می کردیم و پاسخ مستقیم می گرفتیم. از این لحاظ مهم بود، اما محتوا مهم تر است.

  نماینده ۱+۵ در پاسخ به خبرنگار بی بی سی انگلیسی درباره شکاف میان دو طرف گفت: اولین مشکل این است که طرح ما که روی میز گذاشتیم درباره اش یک پاسخ روشن بگیریم و در هر مذاکره به عناصر مختلف آن نگاه می کنیم. ما بسته ای داریم که می خواهیم بدانیم به اندازه کافی محتوایی است و ما را به مرحله اعتمادسازی می رساند یا نه.

  به گزارش ایسنا، مذاکرات آلماتی ۲ صبح روز گذشته در قزاقستان آغاز شد.

  سعید جلیلی، رییس هیات مذاکره کننده، علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی، مهدی صفری، سفیر ایران در چین، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه، رسول موحدیان، سفیر پیشین ایران در انگلیس اعضای تیم مذاکره کننده ایران را تشکیل دادند.

  نمایندگان هیات های کشورهای ۱+۵ هم بدون تغییر در مذاکرات آلماتی حاضر شدند.

  وندی شرمن، نماینده آمریکا، سایمون گس، نماینده انگلیس، ما ژائوشو، نماینده چین، سرگئی ریابکوف، نماینده روسیه، ژاک اودیبر، نماینده فرانسه و هانس دیتر لوکاس، نماینده آلمان در این مذاکرات است.

  در ابتدای مذاکرات سخنگوی کاترین اشتون گفت: حرف جدیدی در مذاکرات آلماتی جز شنیدن پاسخ ایران به پیشنهادهای ۱+۵ نداریم.

  مایکل مان در جمع خبرنگاران حاضر در محل استقرار رسانه ها در هتل اینترکنتیننتال با اشاره به مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: ما منتظر شنیدن نظرات و پاسخ ایران به پیشنهادهایی که در مذاکرات قبلی به ایران ارایه کردیم، هستیم.

  وی گفت که قرار نیست حرف جدیدی از سوی ۱+۵ در این مذاکرات مطرح شود.

  سخنگوی اشتون در ادامه تکرار مواضع غرب درباره ایران گفت که ما می خواهیم ایران برنامه اعتمادسازی را دنبال کند و به اثبات کند که برنامه هسته یی اش به سمت و سویی نمی رود که ابعاد نظامی داشته باشد.

  مان در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا ۱+۵ از سوی اسراییل تحت فشار است یا نه؟ گفت که من اینجا درباره مواضع اتحادیه اروپا و ۳+۳ (آمریکا، روسیه، چین + انگلیس، فرانسه و آلمان) صحبت می کنم.

  مذاکرات روز نخست ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در دو نوبت صبح و عصر به وقت آلماتی در مجموع حدود ۵ ساعت به طول انجامید.

  جلیلی در روز اول در نماز جمعه شهر آلماتی نیز شرکت کرد.

  پس از پایان مذاکرات" آلماتی ۲" در روز نخست، علی باقری در جمع خبرنگاران گفت: ایران در جلسه صبح جمعه برنامه عملیاتی برای اجرایی کردن طرح جامع مسکو را در ابعاد کوچک ارایه کرد و تاکید کرد که اقدام هایی که از آن به عنوان گام اعتمادساز یاد می شود باید بخشی از راه حل باشد نه جدای از آن نه در کنار آن.

  وی ادامه داد: در جلسه بعد از ظهر نمایندگان شش کشور سوال ها و ابهام های خود درباره پیشنهادهای ایران را ارایه کردند و دکتر جلیلی به تفصیل به آنها پاسخ داد و قرار شد جلسه شنبه برای جمع بندی بحث ها ادامه یابد.

  معاون جلیلی با اشاره به دیدارهای دوجانبه روز جمعه میان نمایندگان ایران و ۱+۵ اظهار کرد: دیدارهای دو جانبه بین نمانیدگان ایران و برخی کشورهای طرف مقابل برگزار شد.

  وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که که جلسه بعد از ظهر چه نکته تازه ای داشت؟ گفت: نکته مهم این بود که پیشنهاد ایران مورد توجه آن ها قرار گرفت و آن ها سوالات و ابهامات خود را در نشست عصر مطرح کردند.

  این عضو تیم مذاکره کننده به جزییات بیش تر از نشست روز نخست اشاره ای نکرد.

  هم چنین یک دیپلمات غربی با اشاره به نشست صبح مذاکرات ۱+۵ با ایران اظهار کرد که" تاکنون جواب روشنی به پیشنهادهای گروه ۱+۵ در آلماتی توسط ایران داده نشده است، اما توضیحات جالبی دریافت کردیم. "

  یک دیپلمات غربی نزدیک به ۱+۵ که نخواست نامش فاش شود با اشاره به نشست صبح مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت: توضیحات جالب، اما نه کامل به ایده های ما (۱+۵) توسط ایران داده شده است.

  وی با اشاره به نشست عصر روز نخست اظهار کرد که طرف ایرانی می تواند با دادن پاسخ ها و جزییات بیشتر امکان پیشرفت گفت وگوها را فراهم کند.

  هم چنین کاترین اشتون، نماینده ۱+۵ در مذاکرات با ایران در بیانیه ای که پیش از آغاز مذاکرات منتشر کرد، گفت: بار دیگر به آلماتی می آییم تا پاسخی روشن و اعتماد ساز از ایران دریافت کنیم. چیزی که امروز انتظار داریم از طرف تیم ایرانی ببینیم دریافت پاسخ آن ها و فراهم ساختن راهی برای حرکت به جلو است.

  علی باقری در پایان روز نخست با نمایندگان روسیه، چین و فرانسه در گروه ۱+۵ نیز دیدارهایی داشت.

  پیش از آغاز روز دوم مذاکرات نمایندگان ایران و ۱+۵ آخرین وضعیت گفت وگوها و چگونگی پیشرفت آن را در دیداری مورد بحث قرار دادند.

  صبح شنبه، پیش از برگزاری دور سوم مذاکرات ایران و ۱+، ۵ سعید جلیلی و کاترین اشتون با یکدیگر ملاقات کردند.

  در این جلسه آخرین وضعیت مذاکرات و ابعاد مختلف مواضع دو طرف به طور مشروح مورد بحث قرار گرفت.

  هم چنین چگونگی پیشرفت در مسیر مذاکرات میان دو طرف مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

  مذاکرات در روز دوم در ساعت ۱۰: ۱۵ آغاز شد. پس وقفه کوتاهی برای اقامه نماز ظهر ادامه یافت.

  در روز دوم یک منبع آگاه مرتبط با تیم مذاکره کننده ایرانی اعلام کرد که ایران پیشنهادهای خود را برای برداشتن گام های مشترک با جزئیات کامل ارائه کرد.

  به گزارش ایسنا، وی گفت که قرار شد اعضای ۱+۵ با مراکز خود مشورت کنند تا پاسخ لازم را به طرف ایرانی بدهند.

  در دور سوم مذاکرات ایران و ۱+۵، ایران جزییات پیشنهاداتش را به طرف مقابل ارائه کرد.

  کاترین اشتون، رییس هیات مذاکره کننده ۱+۵ برای مشورت با اعضای این گروه درخواست تنفس کرد و بدین ترتیب دور سوم مذاکرات نیزپایان یافت.

  انگلیس پایتخت تنفس دبیر شورای عالی امنیت ملی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران رسانه سعید جلیلی قزاقستان گروه ۱ ۵ وزیر امور خارجه
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها