• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34596

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان این که مردم باید با چشم و گوش باز انتخاب کنند فردی باید برای ریاست جمهوری انتخاب شود که در اجرا قدرتمند باشد، گفت: اگر مجدداً دچار شعارزدگی و احساسات و آفت های سیاسی شویم مطمئناً مشکلات امروز ادامه می یابد.

  به گزارش پارس، یوسفیان ملا در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری برای مقابله با تحریم ها از راه عدم وابستگی به نفت گفت: از برنامه ۵ ساله سوم پیش بینی شده بود که سالانه ۲۰ درصد اتکا به نفت در بودجه از بین برود.

  وی گفت: ما حتی در برنامه ۵ ساله پنجم نیز مواردی که نباید در سال ۹۱ اتفاق می افتاد پیش بینی کردیم، اگر در محور برنامه پنجم حرکت می کردیم همه پیش بینی های لازم در حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شده بود.

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در نظر گرفتن کاهش سالانه ۲۰ درصد از اتکا به نفت بسیار معقول بود که اگر اجرایی می شد ما دیگر وابسته به نفت نبودیم. برنامه به گونه ای نبود که گفته شود از امسال اتکا به نفت وجود ندارد و همه هزینه ها را مردم باید از طریق مالیات و کم شدن حقوق و دستمزد بدهند بلکه به مرور زمان جایگزین درآمد نفت در نظر گرفته می شد و صادرات به حدی می رسید که سالانه ۲۰ درصد جای نفت را بگیرد.

  وی خاطرنشان کرد: چون طبق برنامه عمل نکردیم همچنان به درآمد نفتی وابسته هستیم، در دولت های قبلی هم گفته شد اما کسی عمل نکرد امیدواریم از امسال این مسیر را آغاز کنیم و صادرات غیرنفتی جایگزین درآمدهای نفتی شود.

  یوسفیان ملا گفت: وقتی تولید در کشور حمایت شود اشتغال حمایت می شود و به دنبال آن درآمد عمومی و تولید ناخالص ملی افزایش می یابد و مطمناً تورم کاهش یافته یا متوقف می شود و هیچگاه اقتصاد دچار آفت زدگی ناگهانی نخواهد شد. این در حالی است که ما بخش تولید را رها کرده ایم و سهمش از هدفمندی را ندادیم بنابراین هزینه تولید بالا رفت و تولید کاهش یافت به دنبال آن بیکاری افزایش پیدا کرد.

  وی خاطرنشان کرد: همه این موارد در برنامه ۵ ساله پیش بینی شده بود، اینکه رهبری فرمودند من به دولت های قبل هم تذکر دادم منظورشان ابلاغ سیاست های کلی بود اما به هر حال هر گاه جلوی این ضرر را بگیریم دیر نیست و باید فکری کرد، بهتر است دچار افراط و تفریط نشویم همان طور که یک شبه مبلغی به حساب خانوارها به عنوان عیدی ریخته شد می تواند این اتفاق برای تولید هم تکرار شود به جای اینکه منابع بانک ها در اختیار بنگاه های زودبازده که ضد اشتغال هستند قرار گیرد این پول به حمایت از تولید داد شده و تولید رونق یابد.

  نماینده آمل خاطرنشان کرد: هیچ تردیدی نیست که دولت بعدی از اوایل کار با چالش هایی روبروست و نمی توانیم در ماه های اول انتظار زیادی از دولت آینده داشت باشیم اما در مجموع حرکت به سوی حمایت از تولید و کاهش وابستگی به نفت شدنی است.

  وی گفت: نقش ملت در انتخاب فرد اصلح برای ریاست جمهوری آینده بسیار حائز اهمیت است مردم باید با چشم و گوش باز انتخاب کنند فردی باید برای ریاست جمهوری انتخاب شود که در اجرا قدرتمند باشد و برنامه هایش عملی باشد. اگر مجدداً دچار شعارزدگی و احساسات و آفت های سیاسی شویم مطمئناً مشکلات امروز ادامه می یابد.

  انتخابات بیکاری تورم درآمد دولت ریاست جمهوری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای مالیات مشکلات

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها