• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34482

  دبیرکل سازمان ملل نسبت به تنش‌های ناشی از تهدیدهای کره‌ شمالی برای حمله هسته‌ای به آمریکا به شدت ابراز نگرانی کرد.

  به گزارش پارس ، ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در سفر به موناکو ابراز امیدواری کرد، کره شمالی هر چه سریع تر محدودیت های در نظرگرفته شده برای کارگران کره جنوبی در مجتمع صنعتی کائه سونگ را لغو کند.

  در همین حال، یک مقام نظامی چین اعلام کرد که ارتش آزادی بخش خلق چین با توجه به تنش ها در شبه جزیره کره به حالت آماده باش درآمده است.

  براساس گزارش خبرگزاری د. پ. آ آلمان، این مقام نظامی چین که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد که ارتش چین با توجه به بالا گرفتن تنش ها در شبه جزیره کره برنامه هایی را آماده کرده است.

  وی در ادامه خاطرنشان کرد: ژنرال های ارتش نگرانی بسیاری را درباره اقدام های اخیر کره شمالی دارند.

  به گفته این مقام نظامی چین، مقام های نظامی چین این نگرانی را دارند که اقدام های اخیر کره شمالی به وقوع درگیری نظامی منجر شود و آتش جنگ را در شبه جزیره کره شعله ور سازد.

  وی در ادامه اعلام کرد: برنامه های ارتش چین شامل آمادگی نیروهای چینی برای ورود به کره شمالی جهت حصول اطمینان از تامین امنیت تاسیسات هسته ای و جلوگیری از هر نوع بحران هسته ای است.

  این مقام نظامی چین اعلام کرد: هیچ کس به خطری که ممکن است به دنبال آسیب رسیدن به تاسیسات هسته ای کره شمالی ایجاد شود، نمی اندیشد.

  در همین حال، دولت ژاپن نیز اعلام کرد: با همکاری کشورهای دیگر به دنبال این است که از کره شمالی بخواهد به تعهداتش در مذاکرات شش جانبه پایبند باشد و قطعنامه های صادر شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد را رعایت کند.

  وزیر دفاع ژاپن اعلام کرد که کشورش با آمریکا مذاکرات نزدیکی را درباره تهدیدهای مطرح شده از سوی دولت پیونگ یانگ دارد.

  اتحادیه اروپا نیز از کره شمالی خواست به تنش ها دامن نزند و بار دیگر پایبندی خود را برای حفظ صلح و امنیت شبه جزیره کره نشان دهد.

  کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای با اظهار تأسف از تصمیم کره شمالی برای راه اندازی دوباره رآکتور هسته ای « یونگ بایون» تصریح کرد: این کار نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین نقض تعهدات سال ۲۰۰۷ کره شمالی در چارچوب مذاکرات شش جانبه برای بستن این تأسیسات است.

  وی افزود، اتحادیه اروپا به کره شمالی هشدار می دهد ادامه رفتار این کشور در عدم رعایت تعهدات بین المللی و به خطر انداختن ثبات منطقه، به طور قطع، باز هم پاسخ واحد جامعه بین المللی را در پی خواهد داشت.

  اشتون از کره شمالی خواست از دامن زدن به تنش های جدید خودداری کند و پایبندی خود را به هدف عاری سازی کامل، قابل اثبات و بازگشت ناپذیر شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای نشان دهد.

  وی بار دیگر، مقام های کره شمالی را به رویکردی سازنده فراخواند و از این کشور خواست به تعهدات بین المللی خود به ویژه در چارچوب مذاکرات شش جانبه برای برقراری صلح پایدار و حفظ امنیت در" شبه جزیره کره بدون تسلیحات" پایبند باشد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، کره شمالی اخیرا با اعلام این که طرح عملیات نظامی علیه آمریکا و توسل احتمالی به حملات هسته ای را تصویب کرده است، شعله این تنش ها را شعله ورتر کرد.

  آماده باش بان کی مون تامین امنیت جنگ دولت سازمان ملل شعله کره شمالی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هسته ای
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها