• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34424

  دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در قزاقستان تصریح کرد فردا آلماتی یک آزمون دیگر برای رفتارهای آمریکاست. اینکه آیا حق غنی سازی اورانیوم که حق پذیرفته شده در ان پی تی است را می پذیرند یا باز می‌خواهند حق بدیهی ما را انکار کنند؟

  به گزارش پارس به نقل از فارس، جلیلی در ادامه با بیان اینکه مردم ما ۳۴ سال پیش با انقلاب، در برابر انحصار حاکم بر جهان ایستاده و علیه یک نظام دیکتاتوری که بعد از جنگ جهانی دوم بر اثر مناسبات غلط قدرت ایجاد شده بود ایستادگی کردند، خاطر نشان کرد: همین کشورهایی که امروز مدعی حقوق بشر هستند از آن دیکتاتوری تا روز آخر حمایت می کردند و از زمانی که این دیکتاتوری سرنگون و دموکراسی حاکم شد با تمام توان به مقابله با این دموکراسی پرداختند از جمله اینکه صدام را تقویت کردند تا به کشور ما حمله کند.

  وی با اشاره به جنگ هشت ساله علیه ملت ایران خاطرنشان کرد: پس از اینکه موفق نشدند، بدترین تحریم های اقتصادی را علیه ملت ما تحمیل کردند، از جمله قطعات هواپیماهای مسافربری تا دارو.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: ما در این ۳۴ سال فقط مقاومت نکردیم بلکه پیشرفتی بسیار چشمگیر داشتیم و نشان دادیم که می توان در برابر این انحصار ایستاد، مقاومت و پیشرفت کرد. بر اساس گزارش های این کشورها ما در سال ۲۰۱۲، بیشترین رشد علمی را داشتیم و حتی توانستیم ماهواره با موجود زنده به فضا بفرستیم و علی رغم این فشارها هفدهمین اقتصاد جهان هستیم.

  جلیلی به طرف های مقابل ایران هشدار داد که از ۳۴ سال گذشته درس بگیرند و دچار اشتباه محاسباتی نشوند و گفت: امروز جامعه جهانی، مردم جهان و قزاقستان شاهد رفتار شما هستنند.

  وی ادامه داد: آنها بار دیگر در معرض یک آزمون بزرگ هستند آیا می خواهند حقوق ملت ها را بپذیرند یا انکار کنند.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: گفت وگوهای فردا در این زمینه با یک کلمه می تواند راه خود را باز کند و آن اصل مسلم پذیرش حقوق ملت ایران به خصوص حق غنی سازی است. این حقی است که در ان پی تی آمده و امیدواریم فصل بهار و شهر آلماتی و تجربه تلخ و ناکامی ۳۴ ساله شان، آنها را به این نتیجه برساند و فصلی جدید در این موضوع ایجاد شود.

  به گزارش خبرنگار فارس یکی از دانشجویان حاضر در نشست از تأثیر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران بر موضوع هسته ای سؤال کرد که جلیلی پاسخ داد: امروز دفاع از حقوق ملت ایران یک اجماع ملی است. دفاع از حق هسته ای ملت ایران که حق مسلم ماست مورد اجماع تمام آحاد و جریانات در ایران است.

  وی ادامه داد: تأثیرش این است که پس از انتخابات ملت ما با شور بیشتری از حقوق خود دفاع می کند.

  جلیلی در پاسخ به سؤال دیگری با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری در حرام بودن سلاح هسته ای، اظهار داشت: این نظریه فرصت بزرگی برای خلع سلاح و مبارزه با سلاح های هسته ای در سطح بین المللی ایجاد می کند. اگر کسانی واقعا مخالف سلاح های کشتار جمعی هستند چرا از این نظریه استفاده نمی کنند و در رسانه های خود زیاد به آن نمی پردازند.

  وی پاسخ داد: چون موجب می شود دروغ هایی که در طی سال ها به مردم جهان می گفتند برای مردم جهان روشن شود.

  یکی از حاضران پرسید که آیا در حین مذاکرات آلماتی ۲ امکان گفت وگوی مستقیم ایران و آمریکا وجود دارد؟ که جلیلی گفت: آنچه در ۳۴ سال گذشته وجود دارد سابقه ای طولانی از رفتارهای خصمانه آمریکا علیه ملت ایران است. از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی که دولت آمریکا به صراحت از رژیم دیکتاتوری شاه و سپس صدام پشتیبانی می کرد و بعد از آن فشارها و دشمنی هایی که هنوز ادامه دارد.

  وی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی که عنوان می کنند همه گزینه ها درباره ایران روی میز است، اظهار داشت: کسی که می خواهد گفت وگو کند باید با سلاح منطق بیاید یا سلاح های نظامی؟ آنچه امروز ملت ما انتظار دارد، تصحیح رفتارهای آمریکاست نه گفتارهای آن.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: فردا آلماتی یک آزمون دیگر برای رفتارهای آمریکاست. اینکه آیا حق غنی سازی اورانیوم که حق پذیرفته شده در ان پی تی است را می پذیرند یا باز می خواهند حق بدیهی ما را انکار کنند؟

  وی در خصوص تحولات سوریه نیز به تناقض رفتار و عمل غربی ها اشاره کرد و گفت: قدرت هایی که امروز در صحنه سوریه عمل می کنند کاملا خلاف شعارهای ادعایی خود اقدام می کنند.

  جلیلی اضافه کرد: ما از ابتدای بحث سوریه گفتیم که ملت این کشور مثل هر کشور دیگری باید خودش درباره سرنوشتش تصمیم بگیرد و باید زمینه انتخابات آزاد در آنجا فراهم شود. کسانی که ادعای دموکراسی و مبارزه با تروریسم را دارند از روز اول با ارسال سلاح و بمب منجر به کشته شدن جان ده ها انسان بیگناه شدند.

  به گفته وی دموکراسی با انتخابات و گفت وگو محقق می شود.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سؤالی با اشاره به طرح پیشنهادی ایران به ۱+۵ در نشست مسکو، خاطرنشان کرد: ما به منطق خود اعتماد داریم. ما در مسکو اعلام کردیم که حتی آماده ایم گفت وگوها را در مسکو ادامه دهیم. آنها ۹ ماه از گفت وگوها فاصله گرفتند و در همان مدت بیشترین فشارهای اقتصادی را به ما تحمیل کردند.

  وی ادامه داد: در این مدت این تحلیل وجود داشت که با فاصله انداختن بین گفت وگوها می خواهند آثار فشارها را ببینند، ولی همه دنیا شاهد بود که در این ۹ ماه ایران پیشرفت های زیادی کرد. در این مدت ما ریاست جنبش عدم تعهد را عهده دار شدیم و ۱۲۰ کشور با صدور بیانیه ای از حقوق هسته ای ما حمایت کردند.

  جلیلی با اشاره به اظهارات وزیر خارجه آمریکا که گفته بود ما تحریم های فلج کننده ای را علیه ایران اعمال می کنیم، گفت: مشاهده کردند که نه تنها ایران فلج نشد بلکه پیشرفت کرد.

  وی درباره موفقیت نشست آلماتی یک اظهار داشت: ما مشاهده کردیم که آنها از مواضع قبلی خود فاصله گرفتند و به همین خاطر هم می خواهیم که دچار اشتباه محاسباتی نشوند و از رفتارهای غلط فاصله بگیرند و به همین خاطر ما آن را مثبت تلقی می کنیم. امیدواریم در گفت وگوهای فردا از رفتارهای غلط فاصله بگیرند.

  جلیلی با اشاره به تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا خاطرنشان کرد: حرکت جدیدی برای شکل گیری مناسبات جدید بین دولت ها و ملت های مستقل و آزاده شکل گرفته است.

  وی در پایان در پاسخ به سؤالی گفت: تسلیحات هسته ای به هیچ عنوان نمی تواند منجربه ایجاد امنیت شود. این قضیه در مورد کره شمالی نیز صدق می کند و بهتر است آنها نیز با گفت وگو به دنبال حل مسائل باشند.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی از دولت و ملت قزاقستان برای میزبانی گفت وگوهای ایران و ۱+۵ قدردانی کرد.

  ان پی تی انتخابات اورانیوم جنگ دبیر شورای عالی امنیت ملی دولت شورای عالی امنیت ملی قزاقستان مسکو ملت ایران

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها