• لینک کوتاه
 • کد خبر: 34032

  رهبران اردن و فلسطین توافقنامه‌ای امضا کردند که به موجب آن حمایت امان از اماکن تاریخی و مذهبی قدس گسترش می‌یابد و پادشاه اردن به عنوان مسئول اماکن مذهبی قدس از سوی تشکیلات خودگردان به رسمیت شناخته شد.

  به گزارش پارس به نقل از  خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیرة، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن روز یکشنبه طی نشستی در امان پایتخت اردن توافقنامه ای را در خصوص حمایت مشترک از مسجد الاقصی و سایر اماکن مقدس در قدس اشغالی امضا کردند و دو طرف این توافقنامه را بسیار مهم و تاریخی خواندند.

  براساس این توافقنامه، سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) و تشکیلات خودگردان فلسطین نقش ملک عبدالله دوم را به عنوان" حافظ و مسوول اماکن مقدس در قدس اشغالی" و تلاش وی برای حفظ این اماکن و به ویژه مسجد الاقصی، به رسمیت شناختند.

  خبرگزاری اردن در این خصوص گزارش داد: این توافقنامه که بر اصول تاریخی مورد توافق میان اردن و فلسطین در خصوص قدس تاکید دارد، در واقع به تلاش مشترک اردن و فلسطین در حفظ شهر قدس و اماکن مقدس آن و نیز مقابله با خطر یهودی سازی، کمک می کند.

  علاوه بر این، توافقنامه مذکور قیمومیت اردن بر اماکن مقدس شهر قدس را از سال ۱۹۲۴ میلادی به رسمیت می شناسد.

  همچنین براساس این توافقنامه قدس شرقی منطقه ای اشغالی نامیده شده و بر حاکمیت فلسطین بر این قسمت از شهر قدس تاکید شده است

  این توافق نامه تاکید دارد که تلاش های رژیم صهیونیستی برای اشغال قدس از سال ۱۹۶۷ تاکنون تلاشی بیهوده بوده است و قدس همچنان به فلسطینیان تعلق دارد.

  محمود عباس نیز به نوبه خود اعلام کرد توافقنامه امضا شده بر مفاد توافقنامه ای تاکید دارد که در زمان پادشاهی حسین بن طلال، پادشاه اسبق اردن امضا شده بود و بر اساس آن دولت انگلیس قیمومیت مناطق مذهبی شهر قدس را به اردن سپرده است.

  دفتر پادشاهی اردن نیز در بیانیه ای اعلام کرد که این توافقنامه در حقیقت تاکید مجددی است بر هدف واحد اردن و فلسطین در دفاع از شهر قدس و مسجد الاقصی، به ویژه در شرایط کنونی که این اماکن هدف حملات پیاپی برای تغییر ماهیت عربی و اسلامیشان قرار گرفته اند.

  انگلیس پایتخت دانشجویان ایران دولت رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین رژیم صهیونیستی فلسطین محمود عباس مسجد ملک عبدالله

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها