به گزارش پارس به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیرة، هزاران مراکشی روز یکشنبه در تظاهراتی در شهر رباط، پایتخت این کشور بار دیگر بر لزوم پاسخ گویی دولت به خواسته هایشان و در رأس آن رسیدگی به مشکلات اجتماعی و اقتصادی از جمله مساله گران شدن قیمت سوخت، تاکید کردند.

تظاهر کنندگان در این تظاهرات که از آن به عنوانم تظاهرات" خشم ملی" یاد می کردند با سردادن شعارهایی مخالفت خود را با سیاست های دولت مراکش اعلام کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، شمار تظاهرکنندگان که برخی از آنها در مسیر منتهی به مقر پارلمان مراکش تجمع کرده بودند به ۱۰ هزار تن می رسید.

در این تظاهرات که برخی از سازماندهندگان آن، هدف از برگزاریش را محقق شدن آزادی و رسیدن به حقوق کامل خود اعلام کردند، شماری از تظاهر کنندگان دست نوشته هایی حمل می کردند که بر روی آنها جملاتی در محکومیت سیاست های سیاسی و اقتصادی دولت نوشته شده بود.

تظاهرکنندگان از جمله طرفداران جنبش ۲۰ فوریه نیز عبدالإله بنکیران، نخست وزیر مراکش را عامل اوضاع نامطلوب اقتصادی در این کشور دانسته و اعلام کردند که بنکیران کشور را به سوی نابودی می کشاند.

در همین راستا خبرگزاری رسمی مراکش اعلام کرد، در این تظاهرات جمعی از احزاب، گروه ها و سازمان های مراکشی فعال در عرصه حقوق بشر نیز شرکت داشتند و بنا به گفته برخی از سندیکاها این تظاهرات نوعی هشدار به دولت بوده است.

حزب عدالت و توسعه به رهبری بنکیران در پی انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۱ قدرت را به دست گرفت.