• لینک کوتاه
 • کد خبر: 33953

  حضور رئیس دانشگاه تهران که رئیس‌جمهور دستور عزل وی را داده در تلویزیون مشخص کرد وزیر علوم تاکنون علیرغم دستور رئیس‌جمهور، فرهاد رهبر را برکنار نکرده است و گویی در درون دولت در این باره اختلاف نظرهایی وجود دارد.

  به گزارش پارس، سایت تابناک نوشت: فرهاد رهبر را زمانی که ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی را بر عهده داشت، همه با آن نامه معروفش به احمدی نژاد می شناسند، نامه ای که خود فرهاد رهبر در آن گفته بود با ارسال آن قصد مکدر کردن رئیس جمهور را ندارد. وی حتی برای اینکه اقتدار رییس جمهور را حفظ کند، نوشته بود علی رغم مخالفت هایش با تصمیم رئیس جمهور درباره سازمان مدیریت، پیشنهادی دارد که حضورا عرض خواهد کرد. پیشنهادی که مشخص نشد بالاخره عرض شد یا نشد.

  نامه فرهاد رهبر به رئیس جمهور و مخالفت وی با تصمیمات اقتصادی رئیس جمهوری، به مهر ماه سال ۸۵ بر می گردد، نامه ای که کمتر از یک ماه پس از نگارش آن، فرهاد رهبر برکنار شد.

  در آن نامه، رهبر، اقداماتی نظیر واگذاری مسوولیت هیات عالی گزینش به معاون اجرایی، انتقال شورای عالی اشتغال به وزارت، واگذاری مسوولیت هماهنگی اجرای تبصره ۱۳ قانون بودجه سال ۱۳۸۵ به مجموعه ای دیگر و ایجاد تشکیلات موازی در این راستا، ایجاد واحدی موازی با معاونت فنی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، را نمونه هایی از تصمیم گیری های رئیس جمهور در راستای انحلال تدریجی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور دانسته بود.

  به هر حال رئیس جمهور، انتقادات فرهاد رهبر را تحمل نکرد و او را بر کنار کرد، در جلسه تودیع وی، رئیس جمهور ضمن تمجید از فرهاد رهبر گفت که درهای دولت به روی وی باز است و او در جای دیگری خدمت خواهد کرد. این جای دیگر هم جایی نبود جز دانشگاه تهران. دانشگاه مادر در ایران. جایی که فرهاد رهبر در آن کسوت استادی داشت.

  دوران پنج سال و چند ماهی که فرهاد رهبر ریاست دانشگاه تهران را بر عهده داشت، علیرغم انتقادات فراوانی که به کار او وارد بود، هیچگاه بین او و رئیس جمهور اختلافاتی که علنی شود به وجود نیامد، اما به ناگاه در آخرین روزهای سال نود ویک، رئیس جمهور خواستار عزل فرهاد رهبر و رئیس دانشگاه تربیت مدرس به دلیل امنیتی کردن جو دانشگاه ها شد. گویی پس از پنج سال ریاست فرهاد رهبر بر دانشگاه تهران، ندایی از غیب از رئیس جمهور خواسته بود که فرهاد رهبر را برکنار کند. دلیل عزل فرهاد رهبر از دانشگاه تهران، را قریب به اتفاق تحلیل گران موضوعی تبلیغاتی ارزیابی کردند، تا جایی که صادق زیبا کلام از اساتید دانشگاه تهران در نامه ای به احمدی نژاد نوشت که اگر بنا است به این دلیل فرهاد رهبر برکنار شود، شریعتی رئیس دانشگاه علامه که ید طولایی در بازنشسته کردن اساتید دارد، تقدم بیشتری دارد.

  با وجود این تحولات، در روزهای گذشته، فرهاد رهبر به تلویزیون رفت، نه به عنوان کارشناس یا رئیس سابق دانشگاه تهران، بلکه به عنوان رئیس دانشگاه تهران و در مورد دستور رئیس جمهور برای برکناری اش گفت که زیاد به این خبرها توجه نکنید. مجری برنامه خطاب به وی ادامه داد که به خیلی از این خبرها توجه نکردیم، اما انجام شد و حتی سازمان مدیریت هم منحل شد؛ که فرهاد رهبر گفت یعنی قصد دارید دانشگاه تهران را هم منحل کنید؟

  اما به هر حال حضور رئیس دانشگاه تهرانی که رئیس جمهور دستور عزل وی را داده در تلویزیون مشخص کرد، که وزیر علوم تا کنون علیرغم دستور رئیس جمهور؛ فرهاد رهبر را برکنار نکرده است و گویی در درون دولت در این باره اختلاف نظر هایی وجود دارد. اختلاف نظر هایی که شاید ریشه ای قدیمی تر داشته باشد، چرا که اگر وزیر علوم بنا بود به دستور رئیس جمهور در برکناری فرهاد رهبر توجه می کرد، احمدی نژاد مستقیما دستور بر کناری وی را صادر نمی کرد.

  به نظر می رسد وزیر علوم تا کنون مقاومت کرده است. مقاومت فرهاد رهبر هم که زبانزد خاص و عام است. وی در سازمان مدیریت هم علی رغم اختلاف با رئیس جمهور آنقدر ماند تا سازمان مدیریت به نوعی منحل شد، حال مشخص نیست که مقاومت وی در دانشگاه تهران هم به قیمت انحلال این دانشگاه تمام خواهد شد یا نه. به هر حال وی پیشتر گفته است، خدمت را توفیق می داند و خود به دست خویش باعث سلب توفیق خود نخواهد شد!

  احمدی نژاد ایران تلویزیون دانشگاه تهران دستور رئیس جمهور دولت رئیس جمهور رییس جمهور سازمان مدیریت و برنامه ریزی معاون

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها