به گزارش پارس به نقل از فارس سرتیپ دوم پاسدار یعقوب سلیمانی مسئول سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج اظهارداشت: راهیان نور یک مهمانی است که به میزبانی شهدا برگزار می شود و در واقع ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال آن فرهنگ به نسلی است که دفاع و آن ویژگی ها را از نزدیک ندیدند.

سردار سلیمانی با اشاره به مواردی که در راهیان نور بسترسازی می شود، تصریح کرد: امسال جشنواره ره آورد سرزمین نور که قریب ۱۰ دوره برگزار شده به جهت اینکه با ایام سوگواری دهه فاطمیه تقارن یافته، تحت عنوان کنگره ره آورد سرزمین نور به مدت سه روز از هشتم الی دهم فروردین در شلمچه برگزار می شود.

وی ضمن دعوت از اقشار مختلف هنرمندان برای شرکت در این مراسم افزود: از برگزیدگان دوره های قبلی این جشنواره، کاروانی با عنوان سفیران نور راه اندازی شده که با برنامه ویژه ای از مبداء یعنی تهران حرکت کرده و در اردوگاه ها و زیارتگاه ها بیان خاطره خواهند داشت و به طور منظم در این سه روز هم حضور می یابند.

مسئول سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج، اهدای جایزه « باروت خیس» به همسر اوباما را ویژگی این کنگره نسبت به سال گذشته دانست و اظهارداشت: به همین منظور دعوتنامه ای به سفیر سویس ارسال شده است به جهت افشاگری سینمای هالیوود و اهدای جایزه اسکار به فیلم آرگو که دسترنج کاخ سفید است و مردم باید بدانند عقبه این قبیل جوایزی که اهدا می شود هنری نبوده و آن اقتدار محتوایی و هنری نیست بلکه مسائل سیاسی را در موضوع دخالت می دهند و به واسطه این حرکت و افشاگری لازم بود که ما هم تقدیر و تشکری از عامل این حرکت داشته باشیم؛ لذا جایزه ای به صورت تندیس آماده شده که با حضور ملیت های مختلف به سفیر سویس به عنوان حافظ منافع امریکا در ایران یا نماینده وی اعطاء می شود.

وی این کنگره را مردمی ترین مراسم عنوان کرد و افزود: تا روز چهارم فروردین از ۲۷ ملیت اعلام آمادگی کردند تا در مراسم کنگره ره آورد سرزمین نور و اهدای جوایز به خانم اوباما مشارکت داشته باشند که این در نوع خود بی نظیر است.

دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور کشور به شکست اقتدار پوشالی صدام به عنوان عامل استکبار در کربلای ۵ اشاره نموده و ادامه داد: برای این مراسم از پدر شهید احمدی روشن و ۲۰۰ نفر از هنرمندان بنام دعوت شده تا در تاریخ اعلام شده در کنگره حضور یابند.

وی ملیت شرکت کنندگان خارجی را امریکا، کانادا، ونزوئلا، پاکستان، عراق، افغانستان، لبنان و… اعلام نموده و خاطرنشان کرد: ۶۷ زائر خارجی روز سوم فروردین در رزمایش فرهنگی بصیرتی ستارگان زمینی حضور داشتند و ویژگی اینگونه رزمایش ها این است که متاسفانه به تصویر کشیده نمی شود درحالیکه تاثیر گذاری بالایی دارد.

سردار سلیمانی ادامه داد: در این رزمایش رزمی فرهنگی، پزشک، نماینده مجلس، نائب رئیس مجلس و فرمانده دفاع مقدس، نوجوانان، جوانان، سالمندان و… حضور دارند یعنی مخاطبین متنوع هستند ولی چه سری است که به مدت سه ساعت در فضای نامناسب جوی می نشینند و نگاه می کنند.

وی با بیان اینکه امسال اردوگاه ها و پادگان های دفاع مقدس را محلی برای اعزام کاروان ها به مناطق زیارتی دفاع مقدس تبدیل شده اند، خاطرنشان کرد: امسال به دلیل کمبود اعتبارات فرهنگی که نظام باید پشتیبانی می کرد باعث شد تا در برگزاری راهیان نور خدشه ای وارد شود یعنی حمایت های کافی صورت نگرفت.