به گزارش پارس به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه ای الحیاة، به موجب بیانیه دولت عراق، نوری مالکی، نخست وزیر این کشور در دیدار با جان کری، وزیر خارجه آمریکا به طور عمیق به بررسی مسائل منطقه، بحران سوریه، تلاش ها در زمینه مبارزه با تروریسم، راه های توسعه روابط و افزایش همکاری های دو جانبه پرداخت.

مالکی اظهار کرد که عراق سعی می کند بهترین روابط را با آمریکا برقرار کرده و توافقنامه استراتژیک را در تمامی زمینه ها فعال کند.

وی بر حمایت خود از مذاکرات و تکیه بر قانون اساسی به عنوان اصل حل مشکلات داخلی تاکید کرد.

مالکی اشاره کرد که ارتباط زیادی بین مشکلات منطقه با یکدیگر وجود دارد و اگر کشوری نتواند خود را از آنچه در جریان است دور نگه دارد در نتیجه تمام مشکلات منطقه با هم تداخل پیدا می کند و تاثیرات متقابلی روی هم می گذارد.

کری نیز بر اهمیت توسعه روابط دو جانبه و توجه کشورش به دیدگاه دولت عراق در مسائل منطقه به ویژه بحران سوریه تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد که دیدگاه های عراق و آمریکا در زمینه لزوم ایجاد راه حل سیاسی برای اوضاع سوریه برای دور نگه داشتن ملت از فاجعه بیشتر و لزوم تلاش برای مهار بحران به هم نزدیک است.

جان کری اعلام کرد که به نوری مالکی ابلاغ کرده است پرواز هواپیمای های ایرانی از طریق حریم هوایی عراق مشکل ساز شده است.

وی به خبرنگاران گفت: تمام کسانی که از بشار اسد حمایت می کنند تبدیل به مشکل می شوند و من این مساله را کاملا به نوری مالکی توضیح دادم.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در دیدار با اسامه النجیفی، رییس پارلمان عراق اعلام کرد که نسبت به نابودی اصول دموکراسی در عراق بسیار نگران است.

جان کری و النجیفی
کری از تمامی گروه های عراقی خواست به منظور تکمیل مشارکت ملی و پشت سر گذاشتن بحران با هم همکاری کنند.

وی پس از این دیدار بر تعهد آمریکا در قبال عراق در چارچوب مشارکت استراتژیک بین دو کشور تاکید کرد.

همچنین منابع آگاه اعلام کردند: اسامه النجیفی با پیشنهاد جان کری در زمینه برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی در عراق به شرط تشکیل دولت تکنوکرات به ریاست فردی مستقل موافقت کرده است.

این منابع که خواستند نام شان فاش نشود، گفتند که کری به نجیفی پیشنهاد کرده است در راستای حل اختلافات سیاسی کنونی بین جناح های سیاسی انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار شود. نجیفی نیز به شرط تشکیل حکومت تکنوکرات به ریاست فردی مستقل با این پیشنهاد آمریکا موافقت کرده است.

کری به نجیفی پیشنهاد کرده است که مخالفان نوری مالکی را از روند سیاسی یا انتخابات آینده کنار نگذارند چرا که این امر به طایفه اهل سنت در عراق خسارت وارد می کند.

النجیفی نیز تاخیر در برگزاری انتخابات در دو استان نینوا و الانبار را غیرقانونی خوانده است.