• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32918

  پنتاگون اعلام کرد آمریکا و افغانستان که پیش از این برای واگذاری کنترل زندان بگرام دچار اختلاف بودند به تازگی به توافق رسیده‌اند مدیریت این زندان به دولت افغانستان واگذار شود.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، پنتاگون اعلام کرده آمریکا و افغانستان به توافق رسیده اند تا کنترل زندان بگرام را به دولت افغانستان واگذار کنند.

  روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داده این توافق از فردا، دوشنبه اجرایی خواهد شد.

  مقامات آمریکایی جزئیات اندکی از مفاد این توافقنامه را آشکار کرده اند اما یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا گفت افغان ها « تضمین های محرمانه ای» داده اند که زندانی هایی که از نظر دولت آمریکا خطرناک قلمداد می شوند، آزاد نخواهند شد.

  به گفته این مقام آمریکایی، واشنگتن قادر خواهد بود به مقامات افغانستان درباره اینکه آیا زندانی ها باید آزاد شوند توصیه هایی ارائه کند، اما « تصمیم گیری های نهایی بر عهده افغان ها خواهد بود. »

  مقامات آمریکا و افغانستان پیش از این بر سر واگذاری کنترل این زندان دچار اختلاف بودند؛ علت این اختلاف این بود که آمریکایی ها خواهان حق وتو برای تعیین زندانی هایی بودند که از بگرام آزاد می شوند.

  درخواست دیگر آمریکایی ها این بود که دولت کرزی ضمانت بدهد زندانی هایی که « تهدید مداوم امنیتی» تلقی می شوند را حتی اگر امکان تعقیب قضایی آنها در دادگاه فراهم نباشد، آزاد نخواهد کرد.

  حصول این توافق به منزله حل این اختلاف هاست، هر چند جزئیاتی درباره اینکه این موارد اختلاف چگونه حل و فصل شده اند، ارائه نشده است.

  جرج لیتل، سخنگوی پنتاگون گفته است توافق بین مقامات دو کشور در کابل صورت گرفته است پس از آنکه چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا و حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان پس از جدل های تنش زایی که در هفته جاری بین مقامات آمریکا و افغانستان صورت گرفته بود، به صورت مستقیم با یکدیگر گفتگو کردند.

  از زندان بگرام از مدتها پیش به عنوان نمادی بحث انگیز از قدرت آمریکا در افغانستان یاد شده است. این زندان که در سال ۲۰۰۲ در داخل پادگان هوایی بگرام در افغانستان ایجاد شده محلی برای نگهداری افرادی است که دولت آمریکا آنها را مظنون به تروریست می داند. وجود اعمال ناقض حقوق بشر در این زندان باعث شده، زندان بگرام، « زندان سیاه» لقب بگیرد.

  دولت افغانستان از سالهای احداث این زندان بارها درخواست کرده بودند آمریکا کنترل این زندان را برای احترام به غرور ملی افغانستان به آنها تحویل دهد. بیش از یک سال پیش بود که مقامات آمریکا و افغانستان درباره واگذاری کنترل این زندان به دولت افغانستان مذاکره کرده و به توافق رسیدند چندین هزار نفر از این زندانی ها به افغانستان منتقل شوند.

  علی رغم این، پاییز سال گذشته بود که دو کشور درباره نحوه برخورد با زندانیانی که به تازگی در میادین پیکار دستگیر شده بودند دچار اختلاف شدند و این مذاکرات بار دیگر با شکست روبرو شد.

  افغانستان پنتاگون تصمیم گیری های حامد کرزی دولت دولت آمریکا رئیس جمهور زندان وزارت دفاع وزیر دفاع
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها