عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 32855

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف آمریکایی ها از تاکید بر مذاکره شکستن هیبت جمهوری اسلامی ایران است، گفت: اگر صداقت داشتند اول تحریم ها را بر می داشتند و دوباره ما را تحریم نمی‌کردند، این همان سیاست نخ نما شده چماق و هویج است و ملت ایران ذلیل نیست؛ هنوز اینقدر بیچاره نشده ایم که برای آزادسازی چند کالا به سمت آمریکا برویم ما عزت خود را حفظ می کنیم.

  به گزارش پارس موسی الرضا ثروتی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با بیان اینکه بیانات مقام معظم رهبری در اولین روز سال ۹۲ بسیار ارزشمند بود گفت: رهبر انقلاب در بیانات خود پیشرفت های سال ۹۱ را تشریح کردند البته یادآور شدند که ما ضعف هایی هم داشتیم و در سالی که به نام" حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" نام گذاری شده باید تلاش شود تا نقاط مثبت حفظ و نقاط ضعف برطرف شود و فرد اصلحی برای ریاست جمهوری انتخاب شود.

  وی با اشاره به پتانسیل های خوب موجود در کشور نیز گفت: رهبر انقلاب موضوع وابستگی به نفت را مطرح کردند و تاکید داشتند که اگر به توصیه های ایشان درباره عدم وابستگی به نفت عمل شده بود امروز دشمن نمی توانست ما را تحریم کند و می توانستیم تولیدات وسیعی داشته باشیم که ما را بی نیاز کند.

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: باید در این راستا از همه استعدادهای درونی خود استفاده کنیم تا پتانسیل های درونی ما فعال شود و روز به روز وابستگی مان به نفت کاهش یابد.

  وی در پاسخ به این سوال که چه مدت زمان لازم است تا این هدف محقق شود گفت: این موضوع به دولت ها بستگی دارد. آقای احمدی نژاد علاقمند به استفاده از دلارهای نفتی بود و معتقد بود که پول نفت باید بین مردم توزیع شود در حالی که نگاه رهبری این نیست نگاه ایشان این است که نفت یک سرمایه برای کشور است و باید در راه سرمایه گذاری از آن استفاده شود. کشور نباید با نفت اداره گردد.

  ثروتی خاطرنشان کرد: در بودجه سال ۹۲،۶۵ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی دیده شده است این در حالی است که هر سال باید ۲۰ درصد از وابستگی به نفت در بودجه کاسته شود. اگر اراده دولت ها بر این باشد این موضع شدنی است و می توانیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

  نماینده بجنورد خاطرنشان کرد: دولت فعلی بیش از دولت های دیگر از نفت استفاده کرد. در نظر گرفتن ۶۵ هزار میلیارد تومان برای نفت با دلار ۲۴۵۰ تومان قدرت پول ملی را کاهش می دهد و به نوعی هزینه ها از جیب مردم جبران می شود.

  وی در خصوص بیانات رهبر انقلاب پیرامون مذاکره با آمریکا نیز گفت: رهبر انقلاب تاکید کردند که آمریکا در گفتار خود صداقت ندارد در حالی که ایران چندین بار تاکنون با آمریکا در موضوعات مختلف از جمله عراق و طالبان همکاری داشته در حالی که آمریکایی ها هیچگاه در بحث انرژی هسته ای به تعهدات خود عمل نکردند از جمله این که در جریان موضوع اورانیوم غنی شده با توجه به این که تعهد داشتند اورانیوم ۲۰ درصد به ما بدهند به تعهد خود عمل نکردند.

  ثروتی ادامه داد: آمریکایی ها تصورشان این است که تحریم ها اثر گذاشته و الان وقت مذاکره است و می خواهند مذاکره را تحمیل کنند رهبر انقلاب هم به خوبی تاکید کردند که آمریکا باید دست از دشمنی با ملت ایران بردارد و این کمترین کاری است که می تواند انجام دهد در غیر این صورت مذاکره راه به جایی نمی برد.

  وی تاکید کرد: در موضوع نفت هم اکنون نظر رهبری این است که نفت صادر نکنیم تا وابستگی ما به نفت کاهش یابد نه اینکه وضعیت به گونه ای باشد که آنها جلوی صادرات نفت ما را بگیرند.

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: ما باید تولید و صادرات را رونق بدهیم و منابع درآمدی را از راهکاری دیگری ببینیم مگر باقی کشورهای دنیا نفت دارند که به خوبی توانسته اند خود را اداره کنند. ما می توانیم سرمایه نفت را در راه ساختن پالایشگاه و پتروشیمی و تولید برق استفاده کنیم.

  وی گفت: هدف آمریکایی ها از تاکید بر مذاکره شکستن هیبت جمهوری اسلامی ایران است آنها اگر صداقت داشتند اول تحریم ها را بر می داشتند. آنها اگر صداقت دارند چرا دوباره ما را تحریم کردند این سیاست چماق و هویج است ملت ایران ذلیل نیست و هنوز اینقدر بیچاره نشده ایم که برای آزادسازی چند کالا به سمت آمریکا برویم ما عزت خود را حفظ می کنیم.

  ایران بودجه پول جمهوری اسلامی ایران درآمد دولت عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس کمیسیون برنامه و بودجه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای ملت ایران

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها