• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32720

  «نجیب میقاتی» ، نخست وزیر لبنان ساعتی پیش از سمت خود استعفا کرد و در سخنانی ابراز امیدواری کرد که استعفای وی زمینه‌ای باشد، برای اینکه جریان‌ها و جناح‌های سیاسی لبنان مسئولیت‌های خود را برعهده گیرند و به اتفاق نظر برسند.

  پارس ؛ ساعتی پیش منابع خبری اعلام کردند که « نجیب میقاتی» ، نخست وزیر لبنان و کابینه این کشور از سمت خود استعفا کرد.

  میقاتی که از مقر حکومت لبنان در بیروت سخن می گفت، اعلام کرد که از زمانی که پای به عرصه فعالیت سیاسی گذاشتم تصمیم گرفتم که تمام بحران ها را زیر پا بگذارم و به وعده هایی که داده ام عمل کنم.

  به گزارش فارس، وی افزود: طی دوره فعالیتم به خودم وعده دادم که از حملات صورت گرفته و سرزنش ها و زخم زبان ها به ستوه نیایم و در این راه تمام تلاش هایم را برای حفظ کشور آزادم و ملت شجاعش به کار بردم.

  میقاتی گفت: امروز در حالی که در دولت قضیه برگزاری انتخابات را پیگیری می کردیم، به این نتیجه رسیدم که باید خونی تازه در رگ های زندگی سیاسی و پارلمانی لبنان دمیده شود و این وظیفه ای ملی است و اگر این دمیدن خون متوقف شود، موجب تعطیل و از کار افتادن مهمترین و اساسی ترین موسسات و دستگاه های کشور می شود.

  نخست وزیر مستعفی لبنان تاکید کرد که من خواهان تصویب قانونی برای انتخابات هستم که همه لبنانی ها برسر آن توافق نظر داشته باشند و انتخابات در موعد مقرر برگزار شود و در این راه با هر قانونی که زندگی مسالمت آمیز در لبنان را از بین ببرد، مخالف هستم.

  وی گفت: طی روزهای اندک آینده دستگاه بزرگ امنیتی لبنان با شکاف مواجه خواهد شد و این طلب می کند که فردی شایسته رهبری این دستگاه را برعهده گیرد. در حالی که احساس می شد، عدم همراهی هایی در این خصوص در دولت مشاهده نی شود.

  میقاتی افزود: هم اکنون خود را ملزم می بینم که موضعی اتخاذ کنم که وجدانم به من دستور می دهد و زمینه را برای گفت وگو و مذاکره فراهم کنم. بی تردید هیچ راهی برای محافظت از لبنان و نجات آن جز گفت وگو و مذاکره و فراهم کردن زمینه تشکیل دولت نجات ملی برای نجات دادن کشور وجود ندارد. چون کشور گرانبهاترین است و شایسته است در راه آن از خود گذشتگی کنیم.

  نخست وزیر مستعفی لبنان گفت: این درد و رنج بزرگی بود که موضوعات مهم و اساسی داخل و خارج دولت مورد شک و تردید قرار گیرد و حقایق موجود در لبنان نادیده گرفته شود. من سعی کردم، لبنان را از تندبادها و اتشفشان های در حال فوران حفظ و زمینه ارتباط تمام جریان ها و نیروها با یکدیگر را فراهم کنم.

  وی در پایان گفت: تاکنون دوبار تا حالا تصمیم به استعفا گرفتم. یک بار هنگامی که تصمیم به تامین مالی دادگاه حریری گرفتم و یکبار پس از ترور سرتیپ وسام الحسن و در هر دو بار مسئولیت ملی طلب می کرد که به مسئولیت خود ادامه دهم.

  انتخابات دولت لبنان مسالمت آمیز وزیر استعفا نخست زمینه میقاتی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها