• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32536

  اعلام آتش‌بس از سوی عبدالله اوجالان مورد استقبال دولت ترکیه و محافل بین‌المللی قرار گرفت و حزب کارگران کردستان ترکیه اعلام کرد که به این تصمیم اوجالان احترام می‌گذارد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در کنفرانس خبری در هلند از آتش بس اعلام شده از سوی عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) استقبال کرده و این اقدام را مثبت ارزیابی کرد.

  وی در ادامه افزود: در صورتی که شورشیان پ. ک. ک سلاح خود را زمین بگذارند، آنکارا به عملیات نظامی خود علیه آنان پایان خواهد داد.

  اردوغان تاکید کرد: مسئله مهم در شرایط کنونی این است که این آتش بس چگونه اجرا می شود و امیدواریم که تاثیرات آن را هر چه سریعتر ببینیم.

  معمر گولر، وزیر کشور ترکیه نیز از این اقدام اوجالان استقبال کرد.

  عبدالله اوجالان پیشتر از عناصر پ. ک. ک خواسته بود تا سلاح های خود را زمین گذاشته و از خاک ترکیه عقب نشینی کنند، چرا که زمان توجه به روند سیاسی فرا رسیده است.

  مراد کراییلان، یکی از فرماندهان نظامی پ. ک. ک نیز اعلام کرد که همگان باید بدانند این حزب آماده دستیابی به صلح و در عین حال آماده جنگ است.

  وی در ادامه افزود که اعضای پ. ک. ک به این درخواست اوجالان احترام می گذارند.

  این اقدام اوجالان بعد از انجام مذاکرات مستقیم با مسوولان ترکیه از دسامبر گذشته تاکنون برای پایان بخشیدن به درگیری های ۲۹ ساله و کشته شدن ۴۵ هزار تن انجام شد.

  از سوی دیگر اتحادیه اروپا نیز با استقبال این اقدام اوجالان ابراز امیدواری کرد که این آتش بس به اجرا دربیاید.

  این اتحادیه همچنین اعلام کرد که اقدام اوجالان گامی مهم در روند پایان بخشیدن به درگیری های خونین میان ترکیه و کردها به شمار می آید.

  ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با استقبال از این مسئله، آن را گامی مثبت ارزیابی کرد.

  وی در ادامه افزود: این درگیری هایی که خونبار که تعداد زیادی کشته بر جای گذاشته است، باید به پایان برسد. دولت ترکیه تلاش های جسورانه ای برای دستیابی به راهکار مسالمت آمیز در این خصوص از خود نشان داد و واشنگتن همچنان از ملت ترکیه در این روند حمایت می کند.

  اتحادیه اروپا پ ک ک ترکیه جنگ خاک دولت رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه واشنگتن وزیر کشور
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها