• لینک کوتاه
 • کد خبر: 32508

  باراک اوباما در سرزمین‌های اشغالی فلسطین بار دیگر تأکید کرد مناقشات برنامه هسته‌ای ایران باید از راه‌های دیپلماتیک حل و فصل شد.

  به گزارش پارس به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه انگلیسی گاردین، باراک اوباما که برای اولین بار پس از رسیدن به قدرت به عنوان رئیس جمهور آمریکا به سرزمین های اشغالی سفر کرده است پس از کنفرانس خبری با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در میان دانشجویان مرکز همایش های بیت المقدس سخنرانی کرد.

  رئیس جمهور آمریکا در این سخنرانی گفت: « صلح تنها راه رسیدن به امنیت واقعی است. »

  وی گفت: « تردیدی نیست که اسرائیلی ها با قشرهایی از فلسطینی ها روبرو شده اند که به ترور روی آورده اند و رهبرانی از آنها که فرصت های تاریخی را از دست داده اند. به همین دلیل است که امنیت باید محور هر نوع توافقی باشد. هیچ تردیدی هم نیست که تنها راه به سمت صلح، مذاکره است. »

  وی در ادامه فعالیت های شهرک سازی اسرائیل را مانعی در برابر این صلح دانست و تأکید کرد فلسطینی ها حق تصمیم گیری برای خودشان را دارند.

  اوباما ادامه داد اکنون زمان آن رسیده که جهان عرب هم عادی سازی روابط با اسرائیل را آغاز کند.

  اوباما بار دیگر بر تعهد کشورش نسبت به اسرائیل و حق موجودیت آن تأکید کرد. وی گفت: « اشتباه نکنید: کسانی که به ایدئولوژی انکار حق موجودیت اسرائیل پایبندند ممکن است زمین زیر پا و آسمان بالای سرشان را هم انکار کنند، چون اسرائیل به جایی نخواهد رفت. »

  رئیس جمهور آمریکا بار دیگر ضمن تکرار ادعاهای خود درباره برنامه هسته ای ایران گفت: « وقتی امنیت اسرائیل را بررسی می کنم به کسانی فکر می کنم که خاطرات روشنی از هولوکاست دارند و اکنون با تهدید ایرانی مسلح به سلاح هسته ای روبرو شده اند که خواهان نابودی اسرائیل است. »

  وی افزود: « جای تعجب نیست که اسرائیلی ها به این به عنوان تهدیدی برای موجودیتشان می نگرند. »

  اوباما ادعا کرد: « به همین خاطر است که آمریکا ائتلافی تشکیل داده تا هزینه ایران برای عدم عمل به تعهداتش را بالا ببرد. دولت ایران اکنون تحت فشاری بیش از هر زمان دیگر قرار دارد و این فشار رو به افزایش است. این کشور اکنون منزوی است؛ اقتصادش در وضعیت وخیمی قرار دارد. مقاماتش دچار اختلاف هستند و جایگاهش در منطقه و جهان تنها به سمت تضعیف حرکت کرده است. »

  رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: « همه ما علاقه مند هستیم این موضوع به صورت دیپلماتیک حل و فصل شود. دیپلماسی قوی و اصولی بهترین راه برای تضمین این است که دولت ایران از تسلیحات هسته ای دست بکشد. »

  وی گفت اطلاع دارد که هنوز برای پیگیری راه حل های دیپلماتیک برای این مسأله، زمان وجود دارد.

  اوباما گفت: « اما ایران باید بداند زمان نامحدود نیست. من موضع آمریکا را روشن کرده ام: ایران نباید به سلاح هسته ای دست پیدا کند. من به عنوان رئیس جمهور به دنیا گفته ام که ما تمام گزینه ها را برای دستیابی به هدفهایمان روی میز داریم. »

  اوباما ایران برنامه هسته ای ایران جهان دولت سرزمین های اشغالی سلاح هسته ای عنوان رئیس جمهور فلسطین هسته ای
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها