در کنفرانس خبری با همتای یونانی

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 324646

  وزرای خارجه ایران و یونان در کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند.

  به گزارش پارس به نقل از تسنیم، محمدجواد ظریف در کنفرانس خبری مشترک با همتای یونانی خود گفت: بسیار خوشحالم که وزیر محترم خارجه یونان امروز مهمان ما هستند. طول دو سال گذشته دومین بار است که میزبان ایشان هستیم.

  وی افزود: ایران و یونان دورکشور با تمدن بسیار کهن هستند که میتوانند به عنوان پلی برای گفتگو و تفاهم بر مبنای احترام متقابل عمل کنند. ایران و دولت کنونی یونان روابط بشیار نزدیک سیاسی و دیدگاه های مشترک دارند.

  ظریف گفت: در سفر اخیر وزیر خارجه یونان به همراه وزیر صنعت و تحارت خارجی در ایران هستند. همکاری در حوزه انرژی که به علت تحریم ها متوقف شده بود میتواند دوباره از سر گرفته شود.

  وزیر خارجه کشورمان در خصوص بحران سوریه نیز گفت: وضعیت در سوریه که به موج آوارگی مردم بیگناه سوریه به اروپا انجامیده می‌تواند مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد

  وی همچنین افزود: امیدواریم در آینده نزدیک میزبان نخست وزیر محترم یونان در ایران باشیم.

  وزیر خارجه یونان در کنفرانس خبری گفت: روابط ایران و یونان از قدیمی ترین روابط انسانی و رابطه ای هزاران ساله است.

  وی با اشاره به دستیابی به برجام گفت: علاقه مند هستیم که از توافق وین استقبال کنیم. این توافق راه را برای حل مشکلات نشان می‌دهد.

  وزیر خارجه یونان همچنین افزود: می‌دانیم ایران کشىوری است که هر آنچه را امضا می‌کند انجام می‌دهد شش دیگر نیز باید این کار را انجام دهند.

  وی گفت: از نقش ایران در مذاکرات سوریه در وین نیز استقبال می‌کنیم. تاکید میکنم که در سوریه با کلیه شرکای خودمان برای دستیابی به راه حل سیاسی همکاری می‌کنیم.

  وزیر خارجه یونان ادامه داد: ما کشوری هستیم که می‌توانیم در درک فرهنگ و تمدن و وضعیت منطقه کمک کنیم.

  وی همچنین گفت: نخست وزیر یونان به زودی به ایران سفر خواهد کرد.

  ظریف در ادامه کنفرانس خبری گفت: همواره اعلام کرده ایم موضوعات مطرح شده درباره گذشته برنامه هسته ای ایران اعتباری ندارد. آژانس تایید کرده ایران تمام سوالات مرتبط با نقشه راه را پاسخ داده است.

  وزیر خارجه ایران افزود: منتظر گزارش آمانو و تصمیم شورای حکام هستیم. پی ام دی عبارت غلطی است زیرا برنامه هسته ای ایران هیچ بعد نظامی نداشته است.

  وی ادامه داد: بسته شدن پرونده لازمه ادامه اجرای برجام است. البته این نکته یکی از تعهدات گروه 1+5 در برجام است. توقع ما از این کشورها این است که به تعهدات خودشان عمل کنند.

  وزیر خارجه یونان در ادامه گفت: مشکلی با اتباع و مهاجران منطقه بوجود آمد چون برخی کشورهای منطقه مجبور شدند مرزهای خود را به روی کشورهایی به غیر از سوریه، عراق و افغانستان آمده اند ببندند. تلاش می‌کنیم طی روزهای آتی مشکلات انسانی این افراد حل شود.

  وی گفت: به دوستانمان در اتحادیه اروپا می‌گویم پیشرفته ترین کشور در جهان آمریکاست که دیواری از سیم خاردار در مرز مکزیک کشیده اما اکنون 38 میلیون مکزیکی در آمریکا هستند. کسی نمی‌تواند جلوی مهاجرین را بگیرد.

  ظریف در ادامه در بخش دیگری از کنفرانس خبری مشترک با همتای یونانی خود گفت: آمریکا و اتحادیه اروپا اقدامات مورد نیاز را تاکنون به نحوی انجام داده اما برای آغاز روز اجرایی شدن کافی نیست. آمریکا باید کارهای بیشتری انجام دهد به مانند صدور دستورالعمل های جدید. دستوری که اوباما در روز تصمیم‌گیری داد باید تا روز اجرایی شدن برجام اجرا شود و ما مذاکرات و مشورت‌ها با مقامات آمریکایی را درباره این امر ادامه می دهیم.

  وزیر خارجه یونان با اشاره به سرنگونی جنگنده روس توسط ترکیه گفت: واقعه سقوط هواپیمای روسیه نباید اتفاق می افتاد. دشمن نه روسیه است نه ترکیه بلکه داعش است.

  ایران برنامه هسته ای ایران جهان روسیه یونان
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها