• لینک کوتاه
 • کد خبر: 324617

  مدیر بخش مخطوطات و نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی از انتشار مجموعه فهرستگان نسخ خطی اهدایی مقام معظم رهبری به این کتابخانه خبر داد.

  به گزارش پارس به نقل از  تسنیم، مدیر بخش مخطوطات و نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی از انتشار مجموعه فهرستگان نسخ خطی اهدایی مقام معظم رهبری به این کتابخانه خبر داد.

  محمدرضا فاضل هاشمی، مدیر بخش مخطوطات و نسخ خطی کتابخانه آستان قدس رضوی، با اشاره به فعالیت‌های اخیر این بخش گفت: اخیراً مجموعه فهرستگان نسخ خطی اهدایی مقام معظم رهبر انقلاب به کتابخانه آستان قدس منتشر شد. این مجموعه در ۱۴ جلد تدوین شده که دو جلد آخر آن نمایه‌های کتب اهدایی هستند.

  وی ادامه داد: مقام معظم رهبری بزرگترین اهداکننده نسخ خطی در کشور هستند که تاکنون تعداد ۱۴ هزار نسخه خطی اعم از نفایس خطی و ... را به این مجموعه اهدا کرده‌اند. در این مجموعه تمامی آثاری که از ایشان به گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی اهدا شده، فهرست‌نویسی شده است تا آسان‌تر مورد استفاده علمی قرار گیرد.

  توجه ویژه مقام معظم رهبری به حفاظت و نگهداری مطلوب آثار فرهنگی سبب شد تا ایشان به عنوان بزرگترین واقف کتب خطی بیش از ۱۴ هزار نسخه کتاب خطی را به کتابخانه آستان قدس رضوی اهدا کنند. کتاب‌های اهدایی مقام معظم رهبری تا‌کنون به طور کلی ۱۶ هزار نسخه بوده که دو هزار نسخه آن چاپ سنگی است.

  این کتب از کتابخانه شخصی علمای بزرگ و از سوی مقام معظم رهبری خریداری شده و در اختیار آستان قدس رضوی قرار گرفته است. علاوه بر این، حجم هدایای ایشان به مرکز موزه‌های آستان قدس رضوی به اندازه‌ای بود ‌که از سال ۱۳۷۳ گنجینه‌ای ویژه به منظور نمایش هدایای رهبری ایجاد شده است.

  این گنجینه شامل آثار هنری چون تابلوهای خط و تذهیب، نقاشی، فرش، معرق چوب، معرق صدف، سوزن دوزی، قلم‌زنی روی مس، انواع ظروف و مدال‌هاست که توسط شخصیت‌های داخلی و خارجی به مقام معظم رهبری هدیه شده است.

  آستان قدس رضوی رهبر انقلاب مقام معظم رهبری موزه نسخ خطی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها