یکی از مشاوران بوش:

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 32351

  یکی از مشاوران رئیس جمهور اسبق آمریکا که نقشی محوری در آغاز حمله آمریکا به عراق داشت از دولت اوباما خواست اشتباهات جنگ عراق را در سوریه و ایران تکرار نکند.

  به گزارش پارس به نقل از فارس، « استفن هادلی» که در دوران ریاست جمهوری جورج بوش معاون مشاور امنیت ملی آمریکا بود و در آغاز جنگ علیه عراق نقش محوری داشت، این جنگ و اشتباهات آن را سرشار از درس هایی می داند که آمریکا باید حداقل در دو میدان دیگر از آنها استفاده کند: یکی در سوریه و دیگری در ایران.

  این سیاستمدار آمریکا که در زمان حمله به عراق عضو « کارگروه ویژه کاخ سفید برای عراق» بود در جلسه مباحثه ای که موسسه رند و مجله فارن پالیسی ترتیب داده بودند « پندارهای غلط» و « قضاوت های اشتباه» در داخل دولت جورج بوش را عامل آغاز جنگ علیه عراق دانست.

  وی خطاب به حاضرانی که برای کالبدشکافی جنگ عراق و درسهای آن در این جلسه شرکت کرده بودند از درسهایی گفت که در آن زمان هرگز به ذهن خودش، رئیس جمهور وقت آمریکا، جورج بوش و نهادهای اطلاعاتی آمریکا خطور نکرده بود. « هادلی» گفت: « شاید قضیه اینطور بود که صدام مدتها پیش خودش را از شر سلاح های کشتارهای جمعی رها کرده بود، اما به فریبکاری روی آورده بود تا نگذارد ایرانی ها بویی از قضیه ببرند. »

  هادلی در ادامه افزود، علی رغم این واقعیت، کاخ سفید و نهادهای اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه گیری رسیدند که صدام حسین که پیش از آن به دنبال سلاح های کشتار جمعی بود، هنوز هم در همان مسیر حرکت می کند. به گفته وی، این احتمال، چیزی بود که نهادهای اطلاعاتی آمریکا در آن زمان از در نظر گرفتن آن عاجز ماندند.

  آقای هادلی البته در همان زمان هم به اشتباهی که خودش در سوق دادن آمریکا به سمت این اشتباه محاسباتی داشت اعتراف و حتی به همین خاطر از سمتش استعفا کرده بود. وی در ۲۲ جولای سال ۲۰۰۳ با تقدیم استعفای خود به جورج بوش اذعان کرد از عهده مسئولیت هایش برنیامده است. این استعفا البته از سوی رئیس جمهور وقت آمریکا رد شد.

  آقای هادلی در جلسه امروز گفت: « مارک تواین گفته است تاریخ خودش را تکرار نمی کند اما با ضرب آهنگی مشابه پیش می رود و این روزها واشنگتن در جستجوی این نواهای مشابه است. »

  وی افزود: « تجربه عراق بر هر تصمیم عمده ای که هر روز تیم سیاست خارجی اوباما با آن دست و پنجه نرم می کند سایه افکنده است. سایه این تجربه بر بحث های هر روزه درباره اینکه آیا باید در سوریه مداخله کرد خواه با تأمین تسلیحات سنگین و خواه با عملیات پنهان سنگینی می کند؛ و سلطه آن بر بحث های مربوط به پیشرفت هسته ای ایران و اینکه آیا رهبر ایران، آیت الله خامنه ای، تصمیم به ساخت بمب گرفته یا خیر هم مشخص است. »

  هادلی در ادامه سخنانش گفت: « البته او چنین تصمیمی نگرفته است چون مقامات اطلاعاتی آمریکا بار دیگر هفته پیش بر این امر صحه گذاشتند، اگرچه اسرائیلی ها این را قبول نمی کنند. »

  اوباما ایران ایران و سوریه جنگ جنگ عراق دولت رئیس جمهور سوریه عراق واشنگتن
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها