به گزارش پارس،به نقل از فارس«ماکسیم توپیلین» وزیر کار و حمایت اجتماعی روسیه به دعوت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشورمان از 18 آبان 1394 برای یک دیدار دو روزه به تهران آمده است.

 بعد ازظهر امروز در دیدار علی ربیعی، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با ماکسیم توپیلین وزیرکار، تامین اجتماعی فدراسیون روسیه یادداشت تفاهم نامه ای درباره روابط کاری با ایران به امضا رسید.

ربیعی در این دیدار گفت:طی 2 سال اخیر دستاوردهای خوبی درباره مشاغل سخت، مشاغل حمایتی، مشاغل خرد به دست آوردیم. اگر موافق باشید می توانیم در زمینه تبادل دانش و آموزش‌ فنی و حرفه ای موفق با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

 وی با اشاره به اینکه اعزام نیروی کار به خارج از کشور بر عهده ایران است اظهار داشت:خط اعتبار 5 میلیارد دلاری در حوزه های مختلف و زیرساختیموجب خواهد شد تا روابط اقتصادی و پروژه های زیربنایی طرفین گسترش پیدا کند.

 ربیعی با بیان اینکه آمادگی همکاری برای پایداری صندوق ها و تأمین اجتماعی داریم گفت:در زمینه این صندوق‌ها می تواین همکاری مشترک و تبادل نظر  داشته باشیم. از دیگر مباحثی که می توانیم همفکری داشته باشیم بحث همکاری کارگران و بازنشستگان است.

 وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارگران ایرانی خارج از کشور آمادگی همکاری در زمینه سیمان، کشاورزی، کاشی و سرامیک،نفت را دارند گفت:این وزارتخانه طراحی جذب 30 میلیارد دلار سرمایه ایرانیان خارج از کشور را برای اجرای پروژه های اقتصادی و سرمایه گذاری در مناطق مختلف کشور در دستور کار دارد.

 وی با بیان اینکه به تمام کارگران در سراسر کشور حساسیت داریم افزود: سرمایه های بسیار زیادی در اختیار ایرانیان مقیم خارج از کشور وجود دارد که با جلب اعتماد و ایجاد مشوق های لازم از شما می توان زمینه بازگشت این منابع مالی و مشارکت این افراد را در اجرای طرح های بزرگ اقتصادی فراهم کرد. که اگر سود طرح های اقتصادی به جیب کارگران ایرانی برود، دعای خیر کارگران ایرانی نصیب شما خواهد شد.

ربیعی بیان کرد: از دیگر زمینه هایی که می‌توانیم با روسیه همکاری  داشته باشیم در زمینه کارآفرینی و مشاغل خرد و کوچک و بنگاه‌های کوچک و محل‌گرایی است. این وزارتخانه در این زمینه اقدامات خوبی را  انجام داده است و تجارب بسیار خوبی کسب کرده‌ایم. قرار است یادداشت تفاهم نامه ای را با روسیه به امضا برسانیم که  براساس این یادداشت تفاهم دو کشور در زمینه بیمه و تامین اجتماعی روابط کار، توسعه اشتغال و مهاجرت نیروی کار، آموزش های حرفه ای تخصصی، همکاری خواهند کرد.

وی به سقوط هواپیمای روسی در مصر اشاره کرد و گفت: ما همواره در مباحث استراتژیک با یکدیگر اشتراک داریم  و در شرایطی که ظلم آفرینی‌های آمریکا در منطقه فزونی گرفته است باید در مورد مسئله تروریسم موانع مشترک خود را حفظ کنیم. به نظر ما سقوط هواپیمای روسی در مصر کار تروریسم است که با شما ابراز همدردی می‌کنیم.

* سیستم کنترل مشاغل در دست اقدام

در ادامه این دیدارماکسیم توپیلین وزیر کار و حمایت اجتماعی با اشاره به اینکه تفاهم نامه امروز می‌تواندنقش موثری در زمینه شکل‌گیری روابط مطلوب داشته باشد گفت:  از جله راه‌کارهایی که برای تقویت نیروی کار در کشورمان دنبال می کنیم. بحث تقویت معولان است.

 وی ادامه داد: معتقد هستیم که معولان باید مانند افراد عادی در جامعه زندگی و از تمام حقوق شهروندی و اجتماعی بهره‌مند باشند.  از دیگر اقدامات ما تقویت توانمندی پرسنل و بازنشستگان است.

 ماکسیم توپیلین با بحث آموزش‌های فنی و حرفه ای در ایران اشاره کرد و گفت:کارفرمایان باید بدانند چه توانمندی هایی را از نیروی کار خود خواستارند و آموزش‌های فنی و حرفه ای پس از آن می‌تواند در جهت تقویت نیروی کار موثر واقع شود.

وزیرکار روسیه  بیان کرد: در 3سال گذشته وزارت کار روسیه 600 سند در خصوص استاندارد نیروی کار را با همکاری کارفرمایان و اتحادیه اصناف تهیه کرد تا کارفرمایان بتوانند متناسب با نیاز خود نیروی مورد نظر را جذب کنند و توانایی نیروی کار را تقویت کنند.

 وی  با تأکید بر اینکه به دنبال اصلاح استانداردهای بین المللی در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای هستیم گفت:با توجه به اینکه ایران در بحث آموزش فنی و حرفه ای موثر عمل کرده است. در حوزه استاندارهای آموزش های فنی و حرفه ای می توانیم همکاری لازم را داشته باشیم.

 ماکسیم توپیلین با اشاره به گسترش کارآفرینی در مشاغل خانگی در ایران اظهار داشت:این مورد از مصادیقی است که مد نظر  است. اما از دیگر مباحثی که بارها در کشور ما مورد توجه قرار گرفته است، مشکلاتی است که کارگران در محیط کار دارند، در برخی از محیط‌های کارشاهد عدم پرداخت حق بیمه کارگران هستیم که به دلیل نبود نیروی بازرس کافی این مشکلات معمولاً وجود دارد. اکنون به دنبال این هستیم که راه‌کاری برای حل این معضل پیدا کنیم. البته بخشی از مشکلات در این زمینه با اصلاح استاندارهای بین المللی در حوزه آموزش برطرف می‌شود.

 وی با تأکید بر اینکه از دیگر مباحث مهم در کشور ما این است که حمایت های خود را از افرادی که در کارهای غیر رسمی فعالیت می کنند بیشتر کنیم بیان کرد:ما تنها به حل این مسائل کمک نمی کنیم بلکه به گونه ای روابط را تنظیم می‌کنیم که تمام کارگران و کارفرمایان در مسیر قانون فعالیت کنند.

وزیرکار روسیه گفت: شما در بیان مشکلات به این اشاره کردید که گاهی نمی دانید یک کارگر در چند شغل فعالیت دارد. این موضوع مشکل کشور ما نیز است. تنها مسئله ای که می تواند بخشی از مشکلات ما در  این زمینه را حل کند سیستم پرداختی‌های بیمه و بازنشستگی است. اما قصد داریم سیستم کنترل مشاغل را اصلاح کنیم. به جای اینکه بازرسی های بیش از حد داشته باشیم به دنبال این هستیم که سیستم کنترل مشاغل را تقویت کنیم.

 وی با تأکید بر اینکه ایران و روسیه باید در مبارزه با تروریسم همکاری خود را حفظ کند گفت:از ابراز همدردی ایران با سقوط هواپیمای روسی تشکر می‌کنم. اما در حال حاضر نمی‌توان قضاوت کنم علت اصلی سقوط هواپیما چه بوده است. کارشناسان روسی تا چند روز آینده علت دقیق را اعلام خواهند کرد.