• لینک کوتاه
 • کد خبر: 302617

  1 ـ در حالی که کنگره آمریکا 19 روز دیگر فرصت دارد تا به لایحه تأیید یا رد توافق رأی دهد، رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه تلاش‌هایش در دفاع از توافق هسته‌ای دیروز به سئوالات اعضای دو سازمان بزرگ یهودی در آمریکای شمالی جواب داد.

  به گزارش پارس به نقل از خبرگزاری صدا وسیمارئیس جمهور آمریکا همچنین گفت: این که ایران هیچ زیرساخت هسته‌ای نداشته باشد واقعیتی است که قابل دستیابی نیست. باراک اوباما گفت: من می‌دانم بهترین حالت این است که ایران هیچ زیرساخت هسته‌ای نداشته باشد و این تنها تضمینی است که ایران هیچ وقت سلاح هسته‌ای نداشته باشد مگر این که از کره شمالی بخرد. متأسفانه این واقعیتی است که قابل دستیابی نیست. کسانی که می‌گویند می‌خواهند توافق بهتری داشته باشند، علاوه براین که می‌خواهند ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد بلکه می‌گویند ایران هیچ برنامه هسته‌ای حتی صلح‌آمیز نداشته باشد. مشکل این است که حتی ایرانی‌ها که با این نظام مخالف هستند، معتقدند ایران باید حق برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای را داشته باشد.

  وی گفت: همه جامعه جهانی نه فقط روسیه و چین معتقدند براساس معاهده منع گسترش شما می‌توانید برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشید. (خبرگزاری صدا و سیما 1394/06/06)

  2 ـ طبیعتاً مطالبی که اوباما در گفتگو با این دو گروه یهودی مطرح می‌کند، همان چیز‌هایی است که در بیش از یک ماه گذشته وی و دیگر مقامات آمریکایی بار‌ها به آن اذعان کرده‌اند. اما در این میان آنچه اهمیت دارد این است که مخاطبان اوباما در این گفتگو دو گروه یهودی ـ غیر از لابی صهیونیستی قدرتمند طرفدار اسرائیل (آیپک) ـ است و این دو گروه حامی برجام هستند. به گزارش بی‌بی‌سی فارسی این دو نهادی که امروز از یهودیان آمریکا این برنامه را طرح‌ریزی کرده‌اند به هرحال گروه‌های مهمی هستند و در مقابل ای‌پک قرار می‌گیرند. ما می‌بینیم که گروه‌های بیشتری هستند که از میان یهودیان در آمریکا موافق هستند یا موافقت خودشان را دارند اعلام می‌کنند برای اینکه از این توافق حمایت کنند. 

  3 ـ اختلافات بین یهودیان در زمینه توافق هسته‌ای در حالی آشکار شده است که گزارش‌ها از افزایش احتمال دست یافتن دموکرات‌های آمریکا به رأی کافی برای حمایت از موافقتنامه هسته‌ای ایران در کنگره خبر می‌دهند.

  به گزارش دیروز پایگاه اینترنتی فوروارد دموکرات‌های آمریکا اطمینان دارند که از رأی کافی برای حمایت از موافقتنامه هسته‌ای ایران در کنگره برخوردار خواهند بود هر چند در ادامه افزود: اما در عین حال (آنها) با وظیفه‌ای دشوار به منظور جلوگیری از مجبور شدن باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به استفاده از حق وتو برای نجات این موافقتنامه روبرو هستند . 

  اوباما در صورتی که بتواند از دستیابی مخالفان موافقتنامه هسته‌ای ایران به اکثریت دو سوم آراء در سنا و مجلس نمایندگان جلوگیری کند، قادر خواهد بود موافقتنامه ایران را نجات دهد. مخالفان برای در امان ماندن از وتو رئیس جمهور در کنگره به دو سوم آراء در مجلس نمایندگان و سنا نیاز خواهند داشت.

  دستیاران سنا پیش بینی کرده‌اند پیش از بازگشت کنگره از تعطیلات در تاریخ هشتم سپتامبر و رأی‌گیری درباره موافقتنامه هسته‌ای ایران که احتمالاً قبل از 17 سپتامبر انجام خواهد شد، این تعداد رأی مورد نیاز محقق شود. آنها افزودند اما دستیابی به 41 رأی که برای جلوگیری از «قطعنامه عدم تأیید» موافقتنامه هسته‌ای ایران ضروری است هنوز قطعی نیست. 

  همزمان سخنگوی کاخ سفید گفت: ما همچنان مطمئن هستیم که می‌توانیم در جلب حمایت مورد نیاز برای حفظ وتو رئیس جمهور در صورت لزوم موفق شویم. جاش ارنست گفت: این اطمینان برگرفته از نامه امضاء شده حدود صدو پنجاه نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان است. شما به خاطر دارید که این افراد این نامه را در ماه مه قبل از توافق امضاء کردند و گفتند در صورتی که توافق نهایی منعکس‌کننده پارامترهای لوزان باشد از آن حمایت می‌کنند. 

  بلومبرگ نیز دیروز با اشاره به اینکه جنگ بر سر توافق هسته‌ای در کنگره تمام شده است نوشت: مخالفان توافق هسته‌ای در کنگره اعتراف کرده‌اند که دیگر نمی‌توانند توافق هسته‌ای با ایران را باطل کنند . 

  4 ـ‌ ظاهراً با آشکارتر شدن نشانه‌های شکست لابی صهیونیستی و تل‌آویو در آمریکا برای متقاعد کردن کنگره به رأی منفی دادن به توافق هسته‌ای، لابی صهیونیستی سعی می‌کند با تأسیس یا فعال کردن سازمان‌ها و گروه‌های جدید وانمود کند دیدگاه‌های متفاوتی در زمینه توافق هسته‌ای بین یهودیان آمریکا وجود دارد، شاید به این ترتیب بتوانند وجهه از دست رفته یهودیان در آمریکا / به علت واکنش غیر عقلایی به برجام/ را بازتولید کنند. 

  بی‌بی‌سی فارسی در این زمینه ادعا کرد: وقتی بحث اسرائیل و ایران می‌شود حالا هرچه که نزدیکتر شده‌ایم به این توافق در واقع آن خط حزبی یک مقدار شکسته شکاف حزبی بین دمکرات ها بین یهودی‌های آمریکا شکسته و اختلاف نظر زیادی هست. همانطور که بین یهودی‌های آمریکا در موافقت با صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها اختلاف نظر وجود دارد اینجا در مورد توافق با ایران این اختلاف نظر وجود دارد و نمی‌شود گفت که همه آنها مخالف با توافق هستند و همه آن‌ها موافق با توافق هستند. این اختلاف نظر بین آنها مثل بقیه مردم آمریکا وجود دارد. مثل بقیه اعضا که در واشنگتن سیاست مداران و فعالان سیاسی که اینجا هستند. بی بی سی فارسی همچنین افزود:  طبیعتاً گروه‌هایی هم هستند که اگر چه به پرنفوذی ای‌پک نیستند ولی در سال‌های اخیر پاگرفته‌اند. بویژه بعد از حضور آقای اوباما در کاخ سفید و الان دارند سعی می‌کنند یک روایت جدیدی را از طرز فکر یهودیان آمریکا نشان دهند و در واقع با تبلیغ‌هایی که می‌کنند با برنامه‌هایی که می‌گذارند، می‌خواهند نشان دهند که یهودی‌های آمریکا هم طرز تفکر مختلفی با همدیگر دارند. 

  5 ـ همین رویکرد سیاسی و تبلیغی در رژیم صهیونیستی نیز دنبال می‌شود و در اراضی اشغالی در هفته‌های اخیر صدای صهیونیست‌های طرفدار توافق هسته‌ای بیش از گذشته شنیده می‌شود. 

  به عنوان مثال اخیراً، تعدادی از مسئولان سابق رژیم اسرائیل از نتانیاهو خواستند توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای پنج به علاوه یک را بپذیرد.

  شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی عربی 1394/05/16 گزارش داد: از آنجایی که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل علیه توافق هسته‌ای ایران موضع گرفته است تعدادی از مسئولان سابق دستگاه‌های امنیتی اسرائیل از جمله ژنرال‌های ذخیره و رؤسای دستگاه‌های اطلاعاتی با امضای درخواستی از نتانیاهو خواستند به توافق هسته‌ای منعقد شده میان ایران و غرب تن بدهد و رویکردی سیاسی برگزیند که جایگاه اسرائیل در جهان را تقویت کند.

  بر اساس این گزارش به نظر نمی‌رسد درخواست جدید مسئولان سابق اسرائیلی باعث تغییر دیدگاه دولت نتانیاهو در خصوص توافق هسته‌ای ایران شود، اما مسلماً از اجماعی که نخست‌وزیر اسرائیل در مخالفت با توافق هسته‌ای از آن برخوردار است می‌کاهد.

  این رویکرد تبلیغی در حالی است که تا چندی پیش صهیونیست‌ها در مجموع یا مخالفتی با توافق هسته‌ای نداشتند و یا اینکه این مخالفت‌ها در محافل رسانه‌ای بیگانه بازتابی نداشت. 

  6 ـ با این حال، باید توجه داشت این دو سازمان یهودیِ حامی توافق هسته‌ای مهمترین حامی رژیم صهیونیستی هستند. اظهارات اوباما در این گفتگو مبنی بر اینکه روابط بین آمریکا و اسرائیل را همیشه تلاش کرده است که حفظ کند ولی راه حل دیپلماتیک، مخصوصاً در حل مشکلات کشورهای منطقه و از جمله ایران از اولویت‌های او بوده است از این منظر ارزیابی می‌گردد.

  باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز جمعه به گروه‌های یهودی آمریکایی اطمینان داد با وجود اختلافات میان آمریکا و اسرائیل بر سر توافق هسته‌ای ایران، روابط دو طرف محکم است. اوباما با اعلام این مطلب، خواستار انجام شدن گفتگوهای بیشتر میان دو دولت در زمینه همکاری‌های امنیتی شد. رئیس جمهور آمریکا در ادامه گفت تعهد آمریکا در قبال اسرائیل، «مقدس است و مسئله‌ای حزبی شمرده نمی‌شود.» (خبرگزاری رویترز 1394/06/07) 

  7 ـ ناگفته نماند برخی گزارش‌ها نیز از افزایش انتقاد یهودیان آمریکا از تبلیغات رژیم صهیونیستی بر ضد توافق هسته‌ای حکایت دارد. 

  به عنوان مثال صد و پنجاه مرکز یهودى جهان در بیانیه‌اى با حمایت کامل از توافق هسته‌اى ایران و پنج بعلاوه یک، تبلیغات وسیع رژیم صهیونیستى ضد این توافق را به شدت محکوم کردند. کنگره مرکزی خاخام‌هاى اُرتدکس آمریکا و کانادا که نمایندگى صد و پنجاه مرکز یهودیان اُرتدکس جهان را عهده‌دار است، در بیانیه خود تأکید کرده است: گروه‌های صهیونیستی و حامیان آنان از سوی همه یهودیان در سراسر جهان سخن نمی گویند. این بیانیه در واکنش به لابی رژیم صهیونیستی و حامیانش ضد توافق هسته اى با ایران آورده است: همزمان با اینکه کشورهای جهان به تلاش‌های صلح‌ مبادرت دارند، شماری از گروه‌های صهیونیستی که برنامه کار و رویکرد غیرمسئولانه‌شان این تلاش‌ها را شامل نمی‌شود، جنگ تمام عیاری را به منظور توقف این توافق به راه انداخته‌اند و با شیوه‌ای وحشتناک به ارعاب و مقابله با رهبران ملل جهان مى‌پردازند. 

  در این بیانیه آمده است: شماری از گروه‌های اُرتدکس نیز علیرغم میل ما مواضع رژیم صهیونیستى را دنبال مى‌کنند و صدای خود را ضد برنامه صلح بلند کرده و این تفکر را بوجود آورده‌اند که همه یهودیان با آنان موافق و مخالف توافق هسته‌ای با ایران هستند. صد و پنجاه گروه یهودى یادشده با اعلام انزجار از این قبیل اقدامات گروه‌هاى حامى صهیونیسم تأکید کرده‌اند: ما هیچ‌گونه ارتباطی با اقدامات این گروه‌های غیرمسئول نداریم. (خبرگزاری صدا و سیما 1394/06/06)

  روزنامه نیویورک تایمز دیروز در گزارشی درباره اختلافات بین یهودیان نوشت: موافقتنامه به دست آمده بین ایران و شش قدرت جهان درباره برنامه هسته‌ای ایران باعث اختلاف شدید میان یهودیان آمریکایی شده است.

  حملات علیه جرولد نادلر Jerrold Nadler عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت نیویورک پس از اعلام حمایت وی از موافقتنامه هسته‌ای ایران آنقدر شدید بوده است که شورای ملی دموکراتیک یهودیان و اتحادیه مقابله با افترا این هفته مجبور شدند ابراز نفرت یهودیان را به طور علنی محکوم کنند. از سوی دیگر سه دموکرات یهودی در مجلس نمایندگان که مخالف موافقتنامه هسته‌ای ایران هستند با انتشار بیانیة مشترکی حملات و تهدیدها علیه طرفداران این موافقتنامه مانند نادلر و همچنین مخالفان یهودی را که به خیانت متهم شده‌اند، محکوم کردند. اختلاف‌های کنونی میان یهودیان آمریکا باعث خواهد شد حفظ نزدیکی و روابط حسنه بین آمریکا و اسرائیل دشوار شود. (روزنامه نیویورک تایمز 1394/06/06)

  با توجه به این انتقادات، سناریو گفتگو اوباما با دو سازمان یهودی طرفدار رژیم صهیونیستی در آمریکا می‌تواند به نوعی تلاشی برای بدست گرفتن ابتکار عمل در هدایت و مدیریت این انتقادات در جامعه یهودیان مستقل در جهان از صهیونیست‌ها باشد. 

  نباید از این واقعیت غافل شد که صهیونیست‌ها، دین یهود را پشتوانه ایدئولوژیک خود می‌دانند و به هیچ عنوان خواهان از دست دادن این پشتوانه نیستند.

  جنگ کنگره آمریکا لایحه مشکلات هسته ای

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها