به گزارش پارس،صباح زنگنه، کارشناس مسائل منطقه ای، در گفت‎وگو با فرارو ضمن بیان این مطلب با اشاره به سفر حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق که در ارتباط با مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و به خصوص مبارزه با تروریسم به تهران سفر می‌کند و با تاکید بر اینکه این سفر در شرایطی انجام می گیرد که عراق همچنان در برابر تهدیدهای گوناگونی به سر می برد گفت: عمده این تهدیدها البته تهدید نیروهای تروریستی و دهشت افکنی است که در منطقه حضور دارند و از حمایت های گوناگون برخی کشورها برخوردارند.

وی با تاکید بر اینکه دولت عراق برای مبارزه و مقابله با تهدید های داعش و سایر گروهک های تروریستی در این کشور سه راه پیش رو دارد گفت: یکی از این گزینه ها و یا راه حل ها تکیه بر نیروهای ارتش و نیروهای امنیتی و انتظامی عراق است که عمدتا بعد از سقوط صدام حسین شکل گرفته اند و آموزش های نه چندان استانداردی برخوردار بوده اند و تجهیرات و تسلیحات ناقصی در اختیار دارند.

زنگنه افزود: راه حل دوم اعتماد به ادعاهای کشورهای عضو ائتلاف مبارزه علیه داعش و تکیه بر نیروها و عملیات های این ائتلاف به منظور دفع خطر تروریست در عراق است و راه حل سوم اعتماد به کمک صادقانه کشورهای منطقه به ویژه جمهوری اسلامی ایران.

این کارشناس مسائل منطقه ای در تشریح شرایط و وضعیت این سه گزینه گفت: در رابطه گزینه نخست یعنی ارتش و نیروهای انتظامی و امنیتی عراق، شاهد بوده ایم که در چندین موقعیت و شرایط آزمون خود را پس داده اند یک مهمترین میدان آزمون آنها در موصول بود که بدون مقاومت و با عقب نشینی موصول را دو دستی در اختیار گروهک تروریستی داعش قرار دادند.

وی افزود: این اتفاق در شهرها و موقعیت ها دیگری هم تکرار شد و دلایل گوناگونی درباره چرایی آن مطرح شد اما عمده دلیل در این باره عدم وجود آمادگی نزد نیروهای فعلی نظامی ارتش برای مقابله با داعش عنوان شد.

زنگنه درباره گزینه دوم و اینکه چرا دولت عراق نمی تواند روی این گزینه حساب ویژه ای باز کند گفت: اتکا به نیروهای ائتلاف علیه داعش و در راس آن آمریکا و کشورهای غربی و تعدادی از کشورهای منطقه به این دلیل توسط دولت عراق امکان پذیر نیست که کشورهای عضو این ائتلاف و در آن آمریکا به دلیل گوناگون قصد برخورد جدی با داعش در کوتاه مدت را ندارند.

وی افزود: مقامات آمریکایی بارها اعلام کرده اند که مبارزه با داعش یک مبارزه طولانی خواهد بود و از دو سال تا ۱۰ سال این مبارزه به طول خواهد انجامید که طولانی شدن این زمان می تواند هزینه های گزافی و غیرقابل جبرانی را برای دولت عراق به جا بگذارد و روند توسعه در این کشور را بازهم دچار تاخیر کند.

این کارشناس مسائل منطقه ای ادامه داد: عملیات گوناگون و اتفاقاتی که در طول یک سال گذشته افتاده است هم نشان از عدم جدیت نیروهای ائتلاف برای پایان دادن به مقوله داعش در عراق و سوریه دارد.

وی تصریح کرد: بنابراین یک مسوول دولتی عاقل و مسوولیت پذیری نمی تواند به چنین وعده هایی دل خوش کند کما اینکه مقامات این کشور اکنون نمی توانند حتی نسبت به دریافت سلاح هایی که پول آن را به کشورهای غربی پرداخت کرده اند امیدوار باشند این در شرایطی است که در سال های اخیر غربی ها با دخالت های آشکار خواستار بر هم زدن نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی در عراق به منظور افزایش قدرت نفوذ خود در این کشور بوده اند.

زنگنه در ادامه گفت: بنابراین تنها راه در برابر مسوولین عراقی انتخاب مسیر و گزینه ای است که پایه آن اتکا بر نیروهای جدی، مقاوم، معتقد و پایدار است که اکنون در تشکیلات حشد شعبی یا نیروهای مردمی عراق تبلور یافته است و دادن جایگاه قانونی و رسمی به این نیروها و اختصاص منابع مالی آموزشی و تسلیحاتی و تجهیزاتی بیش از سایر گزینه های موجود برای عراق سودمند خواهد بود.

وی با بیان اینکه حضور نیروهای معتقد در صحنه برخورد با داعش، توان پیروزی و به دست آوردن موفقیت در عملیات های بزرگ همچون آزاد سازی استان دیاله و شهره ها و شهرستان اطراف از لوث وجود داعش، آزادسازی استان صلاح الدین و اکنون هم آزاد سازی بخش هایی از استان النبار سبب شده است که نگاه ها به این نیروها به عنوان گزینه قابل اعتماد و اتکا جلب شود.

این کارشناس مسائل منطقه ای با بیان اینکه نیروهای مردمی عراق برای تداوم حرکت در برابر داعش نیازمند آموزش، سازماندهی، تجهیز و تسلیحات هستند گفت: از میان کشورهای منطقه ترکیه می توانست در این زمینه مفید واقع شود. اما ترکیه نیروها و امکانات خود را جهت عکس یعنی در جهت تقویت داعش و نیروهای تروریستی به کار گرفته است.

وی افزود: سوریه هم می توانست نقش سازنده ای در عراق ایفا کند اما سوریه خود دست به گریبان وحشت افکنی های داعش است بنابراین امکان کمک به عراق را ندارد. اردن یکی دیگر از گزینه ها است اما این کشور اکنون به پایگاه آموزش و جایگاه پرورش اندیشه های افراطی بعثی- داعشی تبدیل شده است.

زنگنه ادامه داد: عربستان سعودی هم می توانست در جهت کمک به دولت و ملت عراق نقش ایفا کند اما عربستان دقیقا با تامین تسلیحات و منابع مالی نیروهای خرابکار در منطقه و با ایجاد پوشش های سیاسی و فضای تبلیغاتی در خدمت داعش قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: با این شرایط تنها یک کشور در منطقه باقی می ماند که می تواند مجدانه و صادقانه در جهت آموزش، سازماندهی و تجهیز نیروهای عراقی گام بردارد و آن جمهوری اسلامی ایران است. از این رو به نظر می رسد که دولت عراق چاره ای جز این ندارد که برای مبارزه با داعش روی گزینه سوم تکیه کند.

این کارشناس مسائل منطقه ای در ادامه درباره اینکه به نظر می رسد که با وجود چنین واقعیتی هنوز حاکمیت عراق به طور یک دست و یک صدا از نقش جمهوری اسلامی ایران در عراق حمایت نمی کنند و نیروهایی همچون ایاد علاوی، معاون رییس جمهوری عراق منتقد کمک های ایران در مبارزه با داعش در این کشور هستند و همین امر شرایط برای گزینش این گزینه را برای دولت عراق سخت می کند گفت: ضروری است دولت عراق برای پاسخگویی به منتقدان کمک های ایران در عراق نه صرفا در جلسات خصوص بلکه در سطح عمومی این پرسش را مطرح کنند که کدام طرف و جریانی تاکنون توانسته است مانع از توسعه طلبی های داعش و باقی مانده های حزب بعث در عراق شود.

وی در خاتمه گفت: پاسخ هر منتقد منصفی به این پرسش یقینا جمهوری اسلامی ایران است که البته هیچگاه این پاسخ به معنای تایید حضور فیزیکی و نظامی ایران در صحنه مبارزه با داعش نیست در این صحنه، نیروهای عراقی پایه اصلی این حرکت بوده و خواهند بود و تنها جمهوری اسلامی ایران نقش مستشاری و مشاوری و حمایت تسلیحاتی از این نیروها داشته است.