دکتر فرزاد جهان‌بین

 • لینک کوتاه
 • کد خبر: 281455

  علت اصلی ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت نه عملکرد دولت‌های نهم و دهم و نه دولت اصلاحات، بلکه بی‌منطقی و بهانه‌گیری طرف غربی بوده است.

  از جمله نکات مهمی که به صورت پر تکرار مطرح می گردد این است که توافق ژنو و بیانیه لوزان هیچ فایده ای هم نداشته باشد، حداقل پرونده ایران را از شورای امنیت سازمان ملل خارج می کند.

  قائلین این نظر، عملکرد دولت نهم و دهم در عرصه مذاکرات هسته ای را عامل آن می دانند که  پرونده هسته ای ایران از شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای امنیت سازمان ملل برود. سنگی که دیوانه ای انداخته و دهها عاقل برآنند تا این سنگ را بیرون بیاورند.

  اما این ادعا بر اساس کتاب خاطرات هسته ای رئیس جمهور،  از اساس کذب بوده و واقعیت ندارد چراکه  علت اصلی ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت نه عملکرد دولت های نهم و دهم و نه دولت اصلاحات، بلکه بی منطقی و بهانه گیری طرف غربی بوده است.مساله ای که الان نیز با آن روبرو هستیم و نمی دانم با چه منطقی، راه رفته و تجربه پیشین مجددا در حال تکرار است؟

  در این باره رئیس جمهور در کتاب «امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای» می نویسد: «اروپا در مذاکرات تهران تعهد کرده بود تا زمانی که فعالیت نطنز آغاز نشده است، از ارجاع پرونده هسته ای به شورای امنیت جلوگیری کند ولی در بهمن ۱۳۸۴ در شرایطی پرونده هسته ای به شورای امنیت ارجاع شد که نطنز در تعلیق بود بنابراین اروپا تعهد خود را نقض کرده بود.» ص ۵۹۹

  روحانی در قسمت دیگری از این کتاب نیز می نویسد:

  «در دولت نهم هم تعلیق نطنز هشت ماه ادامه یافت و حتی اگر شورای حکام به دلیل راه اندازی یو سی اف اصفهان، پرونده را به شورای امنیت ارجاع نمی داد و پرونده در آژانس می ماند بی تردید نطنز به آن زودی راه اندازی نمی شد و مسیر مذاکرات ادامه می یافت. راه اندازی نطنز در واقع پاسخ به اقدام غیر منطقی شورای حکام آژانس بود … اساسا دولت نهم در هیچ موردی تعلیق را به انتخاب خود نشکست، تعلیق اصفهان که در دولت هشتم شکسته شد و تعلیق نطنز هم به دلیل ارجاع پرونده به شورای امنیت شکسته شد.» ص ۶۱۱

  معنای ساده این بخش از خاطرات آقای روحانی این است که ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل ربطی به احمدی نژاد یا لاریجانی یا جلیلی نداشت، بلکه اروپاییان بدون هیچ منطق و دلیلی، پرونده ایران را در سال ۸۴ به شورای امنیت بردند. اگر هم در دولت نهم نطنز رفع تعلیق شد به خاطر نقض عهد اروپا در توافق با دولت اصلاحات بود!

  امنیت ملی ایران جهان دولت دولت اصلاحات دولت نهم رئیس جمهور شورای امنیت مذاکرات هسته ای هسته ای
  • رزمنده
   پاسخ

   ازچهره مدعیان دروغین حقوق بی بشر. سعودی ها درحمله به یمن ازحمایت آمریکا ورژیم صهیونیستی وغربی ها برخورداراست. آمریکا وهم پیمانانش دریمن به نسل کشی متهم هستند.
   تشکیل گروه های تروریستی حاصل طراحی انگلیس وآمریکاست.
   اقدامات عربستان سعودی همانند آلمان نازحی است. اقدام سعودی ها خیانت به اسلام است.
   هدف اسرائیل بیرون کردن فلسطینی ها اززمین خودشان است. رژیم صهیوصهیونیستی جنایات جنگی درمنطقه مرتکب شده است. جنایات رژیم جعلی صهیونیستی ازسوی آمریکا جنایتکارمورد حمایت قرارمی گیرد. حملات رژیم صهیونیستی به نوارغزه جنایت جنگی است. جهان اسلام همه توان خود را برای کمک به فلسطینی ها بکارگیرد.
   اسرائیل درحملات به غزه جنایت جنگی مرتکب شده است. سکوت مجامع بین المللی نسبت به فجایع غزه تاسف باراست. اسرائیل جنایتکارجنگی است.چرا داعش دشمن رژیم صهیونیستی نمی شود؟
   اسرائیل درحمله به نوارغزه ازحمایت غربی وعربی برخورداراست.آمریکا وهم پیمانانش درنوارغزه به نسل کشی متهم هستند.
   سکوت کشورهای عربی و سازمان های بین المللی درقبال نسل کشی درغزه شرم آوراست.
   آمریکا دشمن درجه اول اسلام و مسلمانان است.
   عربسنان سعودی دشمن درجه اول دین اسلام ومسلمانان وبشریت است.
   آلمان همکار رژیم صهیونیستی درکشتارمردم بی دفاع غزه.
   آمریکا وکشورهای غربی وعربی مسئول کشتاردرسوریه وعراق ولبنان وغزه ویمن ولیبی ومصر و افغانسان و پاکستان و اوکراین و... هستند.
   آمریکا را یک دولت تروریستی نامید که تنها مقصر درگیری درجهان و به ویژه خاورمیانه است.
   غرب وعربستان ازهمان اتبدا ازداعش حمایت می کردند.
   مزدوران آمریکا وشورای همکاری درکشارها دست دارند. آمریکا درسوریه وعراق ویمن وخاورمیانه چه می خواهد؟آمریکا رئیس تروریست هاست. آمریکا ایجاد کننده داعش است.آمریکا جنایتکاردست ازحمایت تسلیحاتی ومالی ازمخالفان سوری بردارد. داعش وهمان اسلام آمریکایی است.
   هدف اصلی آمریکا ازحمله به یمن نابودی جهان اسلام است.
   داعش ازسلاح های ساخت اسراییل استفاده می کند.
   گروه تروریستی داعش پیاده نظام استکبارجهانی است.
   آمریکا اگر به اصطلاح قصد مبارزه با داعش را دارد باید سراغ عربستان سعودی و اسرائیل و ترکیه وقطربرود.
   بی تفاوتی نهاد های بین المللی دربرابر جنایات آمریکا وهم پیمانانش برای سازمان های بین المللی گران تمام شود. اقدامات نهاد های بین المللی غیرقابل قبول وشرم آوراست.


  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها